Bill Gurley: „Bitcoin to niesamowity zasób wartości”

Kontrowersje wokół kryptowalut ciągle rosną. Media coraz częściej przestrzegają przed zagrożeniem jakim jest Bitcoin, nawet w Polsce. Spór w tym temacie podzielił także Wall Street, jedni krytykują nowy „trend” nazywając go bańką i fikcyjnym wymysłem ludzi, inni przyszłością. Bill Gurley w wywiadzie dla CNBC określił się jako wielki fan Bitcoina.

Pewna przyszłość Bitcoina

Bill Gurley jest inwestorem w Venture Capitalist. Został również okrzyknięty najlepszym dystrybutorem technologii, w której pokłada wielkie nadzieje, oraz zawdzięcza im swój społeczny status. W okresie narastającego szumu wokół kryptowalut kwestią czasu była wypowiedź Billa na temat Bitcoina i innych altcoinów. Jak się okazało jest on wielkim optymistą w sferze technologii blockchain i kryptowalut. Twierdzi, że zwyżkowa przyszłość Bitcoina jest pewna biorąc pod uwagę jego użyteczność w zdestabilizowanych gospodarkach walutowych. To właśnie w takich krajach zdaniem Gurleya, Bitcoin odniesie największy sukces.

Uważam to (Bitcoina) za niesamowity zasób wartości w innych częściach świata, nie sądzę, że jest to irracjonalne, ponieważ wielu ludzi, którzy żyją w tego rodzaju krajach, chce otrzymywać wynagrodzenie w Bitcoin.

Ile ludzi tyle opinii

Z Billem Gurleyem nie zgadza się inny ekspert w dziedzinie technologii Eyal Hertzog, współzałożyciel firmy Bancor. Jego zdaniem największym problemem Bitcoina jest brak praktycznej użyteczności i zastosowania. Twierdzi, że znalezienie dla niego zastosowania jest jedynym rozwiązaniem, dzięki któremu Bitcoin mógłby stać się globalnie uznanym środkiem płatniczym.

„Store of value” to jeden ze sposobów wykorzystania waluty. Aby cokolwiek mogło być użyte jako SoV, musi być cenne w inny sposób. Pieniądze mogą być używane jako SoV, ponieważ są przydatne w handlu. Złoto może być używane jako SoV ze względu na zapotrzebowanie rynku na tę konkretną rzadką substancję. Aby waluta cyfrowa była użyteczna jako SoV, prawdopodobnie musi być przydatna do innych celów.

Bitcoin Facebookiem pieniędzy

Ciekawe podejście do problemów Bitcoina ma również Ami Ben David. Jest on współzałożycielem SPiCE VC, firmy zajmującej się technologią blockchain. Twierdzi on, że Bitcoin może napotkać problemy w momencie osiągnięcia celu, a mianowicie w posiadaniu miliardów użytkowników. Jego zdaniem system bitcoina nie jest przystosowany do realizacji globalnych transakcji na tak masową skalę.

Bitcoin jest Facebookiem pieniędzy, używanym przez miliony dzisiaj, ale w ciągu następnych 10 lat prawdziwym wyzwaniem będzie dostosowanie i poprawa systemu, ponieważ dotrze do miliardów użytkowników.

 

Komentarze