Biden kontynuuje wojnę z chińskimi mediami społecznościowymi

Zarządzenie prezydenta Joe Bidena mające na celu ochronę wrażliwych danych Amerykanów zmusiłoby niektóre chińskie aplikacje do podjęcia bardziej skutecznych środków ochrony prywatnych informacji, jeśli chciałyby one pozostać na rynku amerykańskim.

Jak informuje agencja Reuters na podstawie źródeł zaznajomionych ze sprawą, celem działań jest powstrzymanie zagranicznych przeciwników, takich jak Chiny i Rosja, przed uzyskaniem dostępu do dużej ilości osobistych i zastrzeżonych informacji biznesowych.

Departament Handlu Stanów Zjednoczonych może kierować wezwania do sądu w celu zebrania informacji o niektórych aplikacjach na smartfony, tablety i komputery stacjonarne. Następnie agencja może negocjować warunki korzystania z nich w Stanach Zjednoczonych lub blokować aplikacje.

Nakaz Bidena z 9 czerwca zastąpił regulacje poprzedniego prezydenta Donalda Trumpa z 2020 r. dotyczące popularnych chińskich aplikacji WeChat, których właścicielem jest Tencent Holdings Co i TikTok firmy ByteDance Ltd.

Według jednej osoby zaznajomionej z tą sprawą, amerykańscy urzędnicy podzielają wiele obaw, które Trump wyszczególnił w swoim stanowisku odnośnie TikTok. Cały czas aktualne pozostają obawy, że Chiny mogą śledzić lokalizacje pracowników rządu USA, tworzyć dossier danych osobowych do szantażu i prowadzić szpiegostwo korporacyjne.

Chociaż nowy nakaz nie wymienia konkretnych firm, może dotyczyć większej liczby aplikacji, niż wskazywał Trump. Reuters jako pierwszy informuje o tym, w jaki sposób administracja Bidena planuje wdrożyć nakaz, szukając w tym zakresie wsparcia w innych krajach.

Według jednego ze źródeł, amerykańscy urzędnicy zaczęli rozmawiać ze swoimi sojusznikami o przyjęciu podobnego podejścia. Mają nadzieję, że kraje partnerskie zgodzą się na zbanowanie określonych aplikacji społecznościowych.

Sekretarz handlu USA Gina Raimondo zdecyduje, które aplikacje będą celem działań w USA, ale muszą one spełniać określone kryteria. Na przykład muszą być własnością, być kontrolowane lub zarządzane przez osobę lub podmiot, który wspiera działania wojskowe lub wywiadowcze obcego mocarstwa, takiego jak Chiny lub Rosja.

Na pierwszy ogień idą WeChat, TikTok

Jeśli Raimondo uzna, że ​​aplikacja stwarza niedopuszczalne ryzyko, „ma prawo do bezpośredniego powiadomienia stron” lub opublikowania informacji w oficjalnej codziennej publikacji rządu, Federal Register, powiedział rzecznik Departamentu Handlu.

Firmy będą miały wtedy 30 dni na sprzeciw lub zaproponowanie środków w celu lepszego zabezpieczenia danych.

Proces ten wynika z nakazu wykonawczego Trumpa z maja 2019 r. dotyczącego przeglądu technologii informacyjnych i komunikacyjnych od zagranicznych adwersarzy.

Aplikacje z Chin znajdą się najprawdopodobniej na celowniku Departamentu Handlu, biorąc pod uwagę eskalację napięć między Waszyngtonem a Pekinem, zdolność chińskiego rządu do sprawowania kontroli nad firmami oraz liczbę chińskich aplikacji używanych przez Amerykanów.

Jedno ze źródeł podało, że WeChat, TikTok i osiem innych aplikacji, które za cel postawiła sobie administracja Trumpa w ostatnich miesiącach, kwalifikuje się do przeglądu.

Przypomnijmy, że na celowniku Trumpa znalazły się również aplikacja do płatności mobilnych Alipay, WeChat Pay, QQ Wallet firmy Tencent Holdings Ltd, Tencent QQ, CamScanner, SHAREit, VMate wydana przez spółkę zależną Alibaba Group UCWeb i WPS Office od Beijing Kingsoft Office Software.

Niektóre z aplikacji, które wskazał Trump, mają poważne uchybienia w kontekście ochrony danych. Inna osoba zaznajomiona za sprawą twierdzi, że nie jest jasne, dlaczego jedne aplikacje miałyby stanowić większe zagrożenie dla bezpieczeństwa narodowego USA niż inne.

Rozporządzenie Bidena dotyczyć będzie aplikacji biznesowych, w tym wykorzystywanych w bankowości i telekomunikacji, a także aplikacji konsumenckich, podało pierwsze źródło.

Aplikacje powiązane z innymi krajami, takimi jak Iran czy Wenezuela, są już blokowane na mocy innych sankcji.

źródło: Reuters

Może Cię zainteresować:

Z archiwum Bithub:

Komentarze