FairWin | Jeden z największych scamów w historii Ethereum?

Smart contract FairWin na Ethereum został wyczyszczony do zera. Ostatnimi czasy określano go jako najszybciej rozwijający się schemat Ponziego na całym blockchainie Ethereum.

Według danych z Etherscan, na moment pisania niniejszego tekstu, saldo FairWin wynosi dokładnie 0 ETH. Jednak jeszcze kilka dni temu, 26 września, saldo inteligentnego kontraktu opiewało na ponad 49 518 ETH. 21 września wartość zasobów FairWin wyceniano na grubo ponad 10 milionów dolarów.

fairwin scam
źródło: tutaj

FairWin – Jeden z najwiekszych przykładów schematu Ponziego na Ethereum

Nie jest jasne, czy kontrakt wyczyścił jego właściciel, czy były to działania innych podmiotów, czy może samych zainteresowanych użytkowników. Przez wzgląd na dużą ilość adresów w transakcjach wydaje się, że najprawdopodobniej chodzi o tych ostatnich.

27 września pojawiła się informacja, że wielu użytkowników kryptowalutowych mediów społecznościowych analizuje coś, co według nich jest najszybciej rozwijającym się schematem Ponziego w sieci Ethereum:

Philippe Castonguay, programista Blockchain, ostrzegał:

https://twitter.com/PhABCD/status/1177398583429140481

http://FairWin.me to schemat Ponziego, który zawiera krytyczne luki, które narażają wszystkie fundusze na ryzyko. Udostępniajcie informację (szczególnie w Azji). Użytkownicy muszą wycofać swoje fundusze i jak najszybciej przestać wchodzić w interakcję z tym kontraktem.

Castonguay wyjaśnił, że odkrył trzy główne luki w zabezpieczeniach: „jedną pozwalającą właścicielowi / administratorowi umów na ich całkowite wyczerpanie, drugą, w której administrator może uniemożliwić użytkownikom wycofanie się na zawsze, i trzecią, w której każdy, nie tylko właściciel, może ukraść nowe depozyty”.

Chiński Ponzi na blockchainie Ethereum

Chutiyabehenchod sprecyzował szczegóły zarzutów odnośnie FairWin na Redditcie już 20 września. Wykazał, że FairWin był dostępny głównie w chińskich mediach społecznościowych i blogach i działał jako program inwestycyjny o „wysokiej wydajności” na okres 5 dni. Użytkownicy deponowali 1–15 ETH i mieli rzekomo otrzymać procentowy zwrot w wysokości 0,5–1% po pięciu dniach:

Jest zdecentralizowany, jednak tylko 70% zdeponowanych kwot faktycznie wypłaca prowizje od starszych depozytów. […] 30% jest zawsze zabierane! Po wyczyszczeniu konta ci, którzy weszli jako ostatni, tracą wszystko […]. Obecnie przy 40 tys. ETH 12 tys. Jest przeznaczone dla nieznanych oszustów.

W cytowanym wpisie pojawiło się dodatkowo stwierdzenie, że FairWin może być „jednym z największych oszustw, jakie kiedykolwiek pojawiły się w Ethereum”.

Jaka jest Wasza opinia na ten temat? Czy dotarły do Was ostatnio informacje o nowych, podejrzanych projektach, przed którymi należałoby ostrzec użytkowników? Dajcie znać w komentarzach.

Kryptowaluty bezpiecznie kupisz lub sprzedasz w sieci kantorów i bitomatów FlyingAtom
Komentarze