Bessa w 2022 najgorsza w historii BitCoina? Analiza GlassNode

6 018

Aktualna bessa dzieli krypto-obserwatorów na dwie grupy. Pierwsza zwiastuje koniec, upadek – utratę wartości kryptowalut. Pojawiają się nawet głosy mówiące o tym, że wartość bitcoina spadnie do zera. Natomiast w drugiej grupie są ludzie, którzy uważają, że to tylko chwilowa bessa. Zwracają uwagę, że bitcoin przeżywał już spadki i zawsze odbijał się od dna. Kto ma rację?

Oczywiście nikt nie wie co przyniesie przyszłość Jednak warto przytoczyć raport GlassNode, który wskazuje na to, że obecna Bessa jest wyjątkowa.

Dlaczego obecna bessa jest niezwykła?

Przede wszystkim należy zauważyć, że obecnie obserwujemy spadki nie tylko na rynku kryptowalut. Starty odnotowuje także m.in. indeks S&P 500. Niedźwiedzie nastroje pogłębia rosnąca inflacja. Raport Glassnode zwraca uwagę, że czynniki ekonomiczne wywierają wpływ na kryptowaluty.

Jednocześnie zauważają także kilka wskaźników, które świadczą o rozmiarze obecnej bessy. Autorzy przeanalizowali bitcoina oraz Ethereum.

Bitcoin odnotował niższą wartość MM niż w poprzednim cyklu, co zdarzyło się po raz pierwszy w historii. Ponadto aktualna wartość wynosiła 0,487. Tylko 2% dotychczasowych dni handlowych (84 z 4160) odnotowało wartość poniżej 0,5.

Ponadto autorzy zauważają, że aktualne trendy doprowadziły do nadzwyczajnych i historycznie znaczących strat. Ceny bitcoina są notowane poniżej ceny zakupu, co oznacza, że przeciętny inwestor odnotowuje straty. To z kolei potęguje odpływ kapitału.

W raporcie znajdziemy także informację o tym, że wolumen strat do zysku osiągnął poziom 2,3 w wyniku upadku LUNY, co także dowodzi niedźwiedzich nastrojów.

Autorzy analizują również Ethereum. Zwracają uwagę na spadającą rentowność transakcji, pogarszającą się wydajność kapitałową oraz dominującą pozycję BTC, która wpływa na gorsze wyniki ETH. Ponadto w ostatnich 6 miesiącach były dwie największe statystycznie destrukcje kapitału, które skutkowały odpływem ponad 27 mld dolarów z rynku (na podstawie wskaźnika Realized Cap)

Autorzy podsumowują obecną bessę następująco:

Biorąc pod uwagę długi czas trwania i rozmiar bessy, rok 2022 można zasadnie uznać za najważniejszą bessę w historii aktywów cyfrowych.

Komentarze