BBVA wydało pożyczkę o wartości 150 milionów USD poprzez Hyperledger Blockchain

źródło: pixabay.com
756

Przepływy pieniężne z użyciem blockchainu stają się coraz bardziej popularne, szczególnie wśród największych banków. Hiszpański bank BBVA (jeden z największych banków w UE), wydał pożyczkę o wartości 150 milionów dolarów w oparciu o platformę Hyperledger Blockchain.  Transakcja odbyła się w prywatnej sieci blockchain oraz obejmowała szereg znanych graczy z branży finansowej, tj. Red Eléctrica Corporación, BNP Paribas, Linklaters i Herbert Smith Freehills.

Bank BBVA przygotował i podpisał warunki umowy pożyczki o wartości 150 milionów USD z wykorzystaniem rozproszonej księgi rachunkowej (DLT). Jest to kolejny ruch banku, w celu spopularyzowania działań finansowych z użyciem blockchainu.

„BBVA upraszcza procesy związane z finansami korporacyjnymi i zakłada stosowanie nowych technologii, takich jak blockchain, w celu digitalizacji negocjacji kredytowych i zawierania umów. Współpracujemy z naszymi klientami korporacyjnymi, aby zapewnić im najbardziej innowacyjne rozwiązania finansowe” – powiedział Ricardo Laiseca, szef globalnych finansów BBVA

BBVA jest drugim co do wielkości bankiem komercyjnym w Hiszpanii. Oferuje szeroki wachlarz usług finansowych i produktów dla klientów indywidualnych i korporacyjnych. Bank posiada również znaczącą pozycję w Ameryce Południowej, szczególnie w krajach, w których językiem urzędowym jest język hiszpański.

Blockchain
źródło: pexels.com

Poprzednie działania BBVA

Hiszpański BBVA już w tym roku pracował nad szerszą adopcją udostępniania produktów finansowych za pośrednictwem innowacyjnych technologii. W obszarze bankowości, BBVA wprowadza innowacje zarówno w zakresie produktów finansowych, jak i rozwiązań digitalizacyjnych w celu zwiększenia doświadczenia klientów biznesowych i korporacyjnych, a tym samym podnieść aktualne standardy obsługi klientów instytucjonalnych.

BBVA współpracuje również z firmą energetyczną Repsol nad rozwojem rozwiązań finansowych opartych na blockchainie w bankowości korporacyjnej. Jako pilotażowy projekt współpracy obie firmy zakończyły pierwszą transakcją o wartości 325 milionów euro w lipcu tego roku. Bank wykorzystał kredyt odnawialny oraz rozproszoną księgę rachunkową (DLT). Kredyt odnawialny, to kredyt związany rachunkiem oszczędnościowo-rozliczeniowym, stale dostępna linia kredytowa z przeznaczeniem na dowolny cel. Wykorzystanie technologii blockchain w tego typu operacjach to ogromny krok naprzód w  wydajności procesów finansowych.

Co sądzicie o wykorzystaniu technologii blockchain przez banki? Zapraszamy do dyskusji!

Komentarze