Przyczyna krachu? Bankructwo USA. Departament Skarbu i BofA alarmują

5 477

Sekretarz skarbu USA Janet Yellen ostrzegła w sobotę przed możliwością niespłacenia przez kraj długu, mówiąc, że „spowodowałoby to rozległe szkody dla amerykańskiej i światowej gospodarki”. Stany Zjednoczone w czwartek osiągnęły swój limit zadłużenia w okolicach 31,4 bln dolarów, a skarb państwa ma podjąć „nadzwyczajne środki”, aby nadal płacić rachunki rządu federalnego i utrzymać finansowanie niektórych systemów. Obecne środki mają Stanom Zjednoczonym wystarczyć do czerwca i to właśnie ten termin Yellen uważa za kluczowy. Jednocześnie analitycy Bank of America ocenili w liście do swoich klientów, że bankructwo Stanów Zjednoczonych na skutek impasu w Kongresie jest „prawdopodobne” (!). Lider większości Senatu USA Schumer stwierdził, że bankructwo oznaczałoby potrzebę radykalnego wzrostu stóp procentowych (jeśli tak, najprawdopodobniej oznaczałoby to spadki ryzykowych aktywów, akcji i kryptowalut) i zaszkodziłby dobry społecznemu.

„Od 1789 roku Stany Zjednoczone zawsze płaciły wszystkie swoje rachunki (…) Wiedza, że można nam ufać i liczyć na to, że będziemy to robić, stanowi podstawę fundamentów całego globalnego systemu finansowego. Default spowodowałby szerokie szkody dla amerykańskiej gospodarki” – możemy przeczytać w Tweecie Janet Yellen, która w zeszłym tygodniu wezwała Kongres do „działania w odpowiednim czasie, by zwiększyć lub zawiesić limit zadłużenia”, gdyż brak takiego działania mógłby doprowadzić do pierwszej w historii niespłacalności długu USA i spowodować nieprzewidywalne, ogromne szkody finansowe. Ekonomiści i politycy od dawna ostrzegają, że takie zdarzenie miałoby potencjalnie katastrofalne skutki dla amerykańskiej i globalnej gospodarki, powodując bezprecedensowy chaos.

Ostatnie deski ratunki

W liście wysłanym do nowo wybranego marszałka Izby Kevin McCarthy i innych republikańskich i demokratycznych liderów w Izbie i Senacie w piątek, sekretarz Yellen napisała, że Departament Stanu przewiduje wdrożenie dwóch środków w celu uniknięcia naruszenia limitu zadłużenia: umorzenie istniejących i zawieszenie nowych inwestycji w Civil Service Retirement and Disability Fund i Postal Service Retiree Health Benefits Fund, jak również zawieszenie reinwestycji Government Securities Investment Fund of the Federal Employees Retirement System Thrift Savings Plan. Takie środki są ostatnią deską ratunku, którą można podjąć, jeśli kraj osiąga górny pułap zadłużenia. Jeśli jednak zostaną one wyczerpane, Stany Zjednoczone nie będą w stanie spłacić swojego długu. Limit zadłużenia to limit kwoty, którą rząd USA może pożyczyć na spłatę swoich zobowiązań. Pozwala on również rządowi spłacić istniejące zobowiązania prawne, które Kongres i prezydenci podjęli w przeszłości, wg. informacji Ministerstwa Skarbu.

Precedensu… nie ma?

Do opisywanej wyżej sytuacji nigdy wcześniej nie doszło w tym kraju, ponieważ Kongres był w stanie podnieść pułap zadłużenia (22 razy w okresie od 1997 do ubiegłego roku). Obecny środek mający na celu podniesienie limitu napotyka jednak na sprzeciw republikanów z Izby Reprezentantów, którzy wezwali do cięcia wydatków jako części środka, niektórzy nawoływali do ograniczenia wydatków na opiekę socjalną i służbę zdrowia. Yellen wezwała Kongres do jak najszybszego podniesienia limitu zadłużenia „bez żadnych warunków” i ostrzegła w sobotę w tweecie, że pierwsza w historii niewypłacalność kraju spowoduje globalne zamieszanie gospodarcze.

Zgody politycznej nie ma

Aktualny limit został ustanowiony w grudniu 2021 r., kiedy obie izby Kongresu kontrolowali Demokraci. Od stycznia jednak większość w Izbie Reprezentantów mają Republikanie, część z których zapowiedziała, że nie chce podnosić limitu lub zrobić to tylko w zamian za zgodę na cięcia budżetowe. Biały Dom i Demokraci nazwali postawę Republikanów „ekonomicznym wandalizmem” i upierają się, że uniknięcie katastrofalnego w skutkach bankructwa i podniesienie limitu jest obowiązkiem Kongresu i należy to zrobić bez stawiania żadnych warunków. Sekretarz skarbu ostrzegł w zeszłym tygodniu, że rząd USA uderzy w ustawowy pułap zadłużenia w czwartek, po czym podjęte zostaną nadzwyczajne środki, by uchronić rząd przed niewywiązaniem się ze zobowiązań dłużnych. Limit był w przeszłości podnoszony kilkadziesiąt razy, w tym za czasów rządów Republikanów, a w ostatnich dekadach kilkakrotnie stawał się przedmiotem zajadłych politycznych sporów. Najpoważniejszy dotąd impas, w 2011 r., skutkował pierwszym w historii obniżeniem ratingu amerykańskich obligacji. Wówczas, podobnie jak dziś, prezydentem był Demokrata, a Izba Reprezentantów była w rękach Republikanów.

W ostatnim wywiadzie dla Fox News, senator McCarthy powiedział, że chce, aby cięcia wydatków były częścią każdej ustawy o limicie zadłużenia, aby nie zbankrutowały w/w Social Security lub Medicare. „Nie można było po prostu ciągle go zwiększać. Usiądźmy i zmieńmy nasze zachowanie dla dobra Ameryki. Bo to, co zrobimy, to bankructwo kraju, jeśli nie zmienimy dziś swojego zachowania.” Administracja Bidena powiedziała, że nie będzie skłonna spełnić takich warunków do rozmów o limicie zadłużenia i chce przejść przez rzekę suchą stopą. „To tylko kolejna próba kongresowych republikanów, by wymusić niepopularne cięcia w programach krytycznych dla seniorów, klasy średniej i rodzin pracujących. Kongres musi działać i zrobić to szybko. Nie ma usprawiedliwienia.” – powiedziała we wtorek sekretarz prasowy Białego Domu Karine Jean-Pierre. Ostatecznie w liście skierowanym do marszałka Izby Kevina McCarthy’ego, Yellen powiedziała, że Departament Skarbu zawiesi nowe inwestycje w Civil Service Retirement and Disability Fund oraz Postal Service Retiree Health Benefits Fund od czwartku do 5 czerwca 2023 roku. Ale ostrzegła, że oba ruchy podlegają „znacznej niepewności”, jeśli Kongres nie uchwali ustawy o podniesieniu pułapu zadłużenia. Sekretarz skarbu powiedziała w piątek ustawodawcom, że jej zdaniem nadzwyczajne kroki mogą pozwolić rządowi na spłatę zobowiązań do początku czerwca.

Źródła:

https://www.newsweek.com/yellen-warns-default-would-cause-widespread-damage-us-economy-1775533

https://www.cnbc.com/2023/01/19/yellen-says-treasury-is-taking-extraordinary-measures-to-avoid-default-as-us-hits-debt-limit.html

Może Cię zainteresuje:

Komentarze