ING i HSBC wykonały transakcję w oparciu o blockchain R3

1 240

Banki ING oraz HSBC India potwierdziły, iż z powodzeniem wykonały transakcję za pośrednictwem platformy blockchain R3, podaje thehindubusinessline. Płatność ta została wykonana w związku ze współpracą banków ING, HSBC, Reliance Industries Limited oraz przedsiębiorstwa Tricon Energy. W oświadczeniu dodano, iż transakcja potwierdziła komercyjną i operacyjną sprawność blockchainu jako alternatywy dla tradycyjnych form dokumentacji papierowej.

Transakcja została przeprowadzona na platformie R3, która stanowi pojedynczy system, niwelujący zastosowanie osobnych podsystemów cyfrowych od różnych kontrahentów zlokalizowanych na całym świecie. Płatność została sfinalizowana przez ING Bank dla Tricon Energy USA. Rola banku HSBC India stanowiła w dużej mierze formę doradczą i negocjacyjną. Rozwiązanie to jest znaczącym krokiem dla każdej organizacji zajmującej się handlem towarami na całym świecie, gdyż łączy wszystkie strony transakcji na jednej platformie.

„Jest to pierwsza w branży platforma blockchain zintegrowana z platformą elektroniczną  „Bold Lading” (eBL) do wydawania i zarządzania elektronicznym listem przewozowym.” – napisano w oświadczeniu.

Blockchain
źródło: pixabay.com

Blockchain możę odmienić międzynarodowy handel, usuwując tradycyjne dokumenty papierowe. Podczas gdy dokumenty papierowe potrzebują czasu na dotarcie, koszty związane z ich przetwarzaniem są czynnikiem odstraszającym dla wielu firm, a ponadto osłabiają tempo handlu, które może zostać zwiększone przez bezpieczeństwo oraz przejrzystość systemów opartych o blockchain. Osiem banków, w tym HSBC, ING, Bangkok Bank, BNP Paribas, CTBC Holding, NatWest, SEB i Standard Chartered wraz z amerykańską firmą R3 ściśle pracują nad otwartym sposobem płatności z planami rozszerzenia i wdrożenia sieci w całej branży finansowej.

Czym jest R3?

Jest to przedsiębiorstwo zajmujące się oprogramowaniem dla przedsiębiorstw, działające w sieci ponad 200 instytucji finansowych, organów regulacyjnych, stowarzyszeń branżowych, firm świadczących profesjonalne usługi i firm technologicznych. R3 utworzyło autorską platformę Corda, która została zaimplementowana m.in. przez niemiecką giełdą papierów wartościowych. Corda została zbudowana w ścisłej współpracy z ponad 70 bankami i instytucjami finansowymi. Instytucje finansowe (głównie banki) są zdecydowanie największymi interesantami w przestrzeni blockchainu typu R3.

„Wykorzystanie technologii blockchain oferuje szereg zastosowań w zakresie skrócenia terminów związanych z wymianą dokumentacji eksportowej z obecnych 7-10 dni do mniej niż jednego dnia.” – powiedział dyrektor finansowy RIL, Srikanth Venkatachari.

Co sądzicie o wykorzystaniu technologii blockchain przez banki? Zapraszamy do dyskusji!

Komentarze