Bank ING uzyskał nieograniczony dostęp do blockchainu R3

Przedsiębiorstwo technologiczne R3, zajmujące się wdrażaniem rozwiązań blockchainu ogłosiło nową, długofalową współpracę z bankiem ING. Jak możemy przeczytać w oficjalnym oświadczeniu firmy, ING bank uzgodnił pięcioletnią umowę z R3 na nieograniczoną obsługę Corda Enterprise. Platforma Corda Enterprise została zaprojektowana dla organizacji o wysokich wymaganiach dotyczących jakości usług i infrastruktury sieciowej.

Holenderski gigant finansowy ma w planach wdrożenie zdecentralizowanych aplikacji (CorDapps), w całej infrastrukturze biznesowej banku. CorDapps obejmuje szeroki zakres usług finansowych, w tym handlu, identyfikacji tożsamości, ubezpieczeń i rynków kapitałowych. Dzięki tej umowie, ING będzie mógł przyjmować CorDapps w różnych obszarach biznesowych, umożliwiając szersze przyjęcie Corda Enterprise. Jak podaje R3, bank ING zyskał reputację lidera innowacji w świecie finansów. Zbudował również duży zespół badający zalety technologii, w tym blockchain, sztucznej inteligencji i Internetu Rzeczu (IoT).

„ING był entuzjastycznym zwolennikiem technologii blockchain i cenionym, długoterminowym partnerem R3. Na przykład, w finansowaniu handlu bank zaangażował się w pierwsze transakcje live w projekcie Voltron. Był także jednym z uczestników pierwszej transakcji pożyczkowej papierów wartościowych na blockchain poprzez HQLAx. Z racji, iż ING w pełni wykorzystuje dostęp do Corda Enterprise, czekamy na to, jak różnorodny ekosystem CorDapp może zapewnić wzrost produktywności, wydajności i rentowności w różnych obszarach działalności banku.” – powiedział David E. Rutter, prezes R3

Blockchain
źródło: pixabay.com

R3, a bankowość

Przedsiębiorstwo R3 utworzono w 2014 roku jako start-up technologiczny. Rozpoczął on swoją działalność z ambitnymi planami dostarczania technologii blockchain dużym bankom inwestycyjnym. Początkowa strategia firmy opierała się na wersji blockchainu, który pozwalał instytucjom finansowym przeprowadzać transakcje bankowe w szybszy, bezpieczniejszy i tańszy sposób. Platforma Corda została zaimplementowana m.in. przez niemiecką giełdą papierów wartościowych. Została ona zbudowana w ścisłej współpracy z ponad 70 bankami i instytucjami finansowymi. Warto zaznaczyć, iż banki i inne instytucje finansowe  są zdecydowanie największymi interesantami w przestrzeni blockchainu typu R3. Ponadto badania R3 wykazały, że technologia blockchain (DLT) ogranicza powielanie danych i obniża koszty, gdyż firmy (głównie banki) nie muszą samodzielnie zarządzać danymi Know Your Customer (KYC).

Co sądzicie o wykorzystaniu technologii blockchain przez banki i świat finansów? Zapraszamy do dyskusji!

Komentarze