Bank Indii uruchomi pilotażowy program CBDC

CBDC to ostatnio bardzo głośny temat. Bank Indii też jest tym zainteresowany

Narodowy Bank Indii poinformował, że zamierza uruchomić niedługo możliwość nabycia CBDC dla „ulicy”

Wyścig we wprowadzeniu na pełną skalę pierwszego na świecie CBDC trwa w najlepsze. Jednym z państw, które w tym przoduje są Indie. Inne to oczywiście na przykład Chiny, czy od niedawna Australia. W przypadku Indii, mówimy tu jednak o potencjalnym uzupełnienie systemu finansowego o cyfrową rupię, a nie pełne zastąpienie jej tradycyjnego, fizycznego wariantu.

Indie testują CBDC od dłuższego czasu

Już jakiś czas temu docierały do nas informacje, że wspomniane państwo jest żywo zainteresowane wprowadzeniem cyfrowej waluty swojego kraju. Po kompleksowym przetestowaniu nowego systemu walutowego banku centralnego Indii, teraz trwają przygotowania do przeprowadzenia pilotażowego programu cyfrowej rupi dla klientów detalicznych. Jak wynika z doniesień Economic Times of India, CBDC jest już na końcowym etapie przygotowań do jego wprowadzenia. Wśród głównych zainteresowanych podmiotów są na przykład State Bank of India, Bank of Baroda, Union Bank of India czy HDFC oraz IDFC Banki. Aktualnie trwają dywagację na temat tego, czy docelowo wszystkie banki komercyjne zostaną objęte nowym systemem.

Sprawdź także: Giełdy krypto masowo ujawniają swoje portfolio

W testach weźmie udział kilkadziesiąt tysięcy ludzi

Każdy z biorących udział w programie banków ma zamiar przetestować CBDC na próbce od 10 000 do 50 000 użytkowników. Za poprawne działanie nowej formy płatności będą początkowo odpowiadać dwie platformy: PayNearby oraz Bankit. Cała infrastruktura będzie natomiast obsługiwana przez National Payments Corporation of India (NPCI). Jedno z anonimowych źródeł przekazało indyjskim dziennikarzom taką informację:

„E-rupia będzie przechowywana w portfelu, nominały będą dostępne zgodnie z życzeniem klienta, tak jak żąda się gotówki z bankomatu. Banki uruchamiają to tylko w wybranych miastach.”

źródło: CoinTelegraph

Wokół CBDC pojawia się wiele kontrowersji

Wychodząc szerzej poza tematykę indyjską, warto zauważyć, że wraz z rozwojem pilotażowych programów walut cyfrowych, równolegle narastają związane z nimi kontrowersje. Aktualnie na świecie jest kilka państw, które przodują w takim rodzaju wykorzystania technologii blockchain. Są to między innymi Kanada, Australia, Chiny czy właśnie opisywane Indie. Pozostaje jednak postawić sobie pytanie, czy Satoshi Nakamoto opracowując idee blockchain miał na celu takie jej wykorzystanie.

Komentarze