Awaria popularnej strony Bitcoin.org

Jedna z najstarszych stron o tematyce BTC po raz kolejny znalazła się na celowniku hakerów.

Poprzednia taka sytuacja miała miejsce w lipcu, kiedy to hakerzy przeprowadzili atak DDoS i domagali się zapłaty okupu w najstarszej kryptowalucie.

Popularny rodzaj oszustwa

Tym razem celem hakerów nie było doprowadzenie do sytuacji, w której strona stanie się niedostępna dla odwiedzających. Zamiast tego zamieścili na niej fałszywą obietnicę podwojenia kwoty, którą internauci prześlą w Bitcoinach na podany adres portfela.

Jest to jeden z najpopularniejszych metod stosowanych przez oszustów i chociaż wiele osób doskonale zdaje sobie sprawę, że przesłanie Bitcoinów na takie adresy prowadzi do tego, że ostatecznie zostanie się z niczym, to mogą się na to złapać niedoświadczeni użytkownicy. Strona Bitcoin.org powstała już w 2009 roku, a wiele osób postrzega ją jako „oficjalną” stronę Bitcoina.

Szybka reakcja na problem ze stroną Bitcoin.org

Jeden z deweloperów Bitcoina Matt Corallo (@TheBlueMatt) poinformował na Twitterze, że strona została zhakowana i jest obecnie wykorzystywana do wyłudzania Bitcoinów. Deweloper przestrzegł przed wysyłaniem środków na podany adres.

„Looks like bitcoin.org got hacked and the entire site replaced with a scam asking for free Bitcoin. Do not send funds to that address”.

Po tej wiadomości amerykański rejestrator domen Namecheap wyłączył stronę.

Cobra: anonimowy opiekun strony poświęconej BTC

Anonimowy zwolennik BTC Cøbra (@CobraBitcoin), który od końca 2013 roku opiekuje się stroną Bitcoin.org, sugeruje, że hakerzy mogli wykorzystać błędy w DNS. Kilka godzin temu na swoim koncie zamieścił informację, że strona została zaatakowana i może być niedostępna przez kilka dni.

„Bitcoin.org has been compromised. Currently looking into how the hackers put up the scam modal on the site. May be down for a few days”.

Chociaż początkowo zakładano, że strona pozostanie niedostępna przez kilka dni, w chwili pisania artykułu wszystko ładuje się prawidłowo.

W najbliższych dniach zalecamy jednak zachowanie ostrożności przy korzystaniu ze strony Bitcoin.org.

Komentarze