Austria użyje blockchainu Ethereum do wyemitowania obligacji

źródlo: pixabay.com
1 524

Austria staje się kolejnym krajem, który docenia i chętnie wprowadza rozwiązania związane z technologią blockchain. Rząd austriacki poinformował o decyzji skorzystania z blockchainu Ethereum, aby wyemitować 1,15 miliarda euro w obligacjach rządowych – już 2 października br. Oesterreichische KontrollBank (OeKB) wyemituje obligacje w imieniu austriackiego Ministerstwa Skarbu (OeBFA). W trakcie tego procesu obligacje będą podpisywane na łańcuchu bloków Ethereum.

W coraz większej ilości krajów, blockchain staje się główną częścią rozwojową sektora FinTech, zarówno w Ministerstwach Finansów, jak i innych instytucjach rządowych. Ethereum będzie pobierać dane dotyczące obligacji z procedury aukcyjnej dla obligacji Republiki Austrii (ADAS). Republika Austrii gwarantuje obligacje, a giełda w Luksemburgu zajmie się ich wymianą. Na pewno warto zwrócić uwagę na okres rozliczeniowy obligacji. Inwestorzy nie zobaczą zysków przed co najmniej 2023 r. – a niektórzy będą musieli nawet poczekać do 2028 r. Emisja obligacji przez Austrię stanowi długoterminowy test obligacji opartych o zastosowania technologii blockchain. Należy również zauważyć, że Ethereum nie będzie obsługiwać tych funduszy bezpośrednio. Mówiąc prościej, Ethereum zapisuje dane dotyczące warunków wiązania umowy do łańcucha blokowego ze względu na jego niezmienność i przejrzystość, ale nie obsługuje powyższej sumy 1,15 miliarda euro.

„Technologia blockchain jest dla nas nową polityką gospodarczą, a wraz z ustanowieniem Rady Doradczej FinTech w Ministerstwie Finansów, opracowujemy strategie, które pomogą Austrii w jak najlepszym wykorzystaniu innowacyjnych technologii” – powiedział austriacki minister finansów, Hartwig Löger

Zakup obligacji rządowej jest formą inwestycji. Kupując obligację od emitenta (w tym przypadku od rządu austriackiego), pożyczamy pieniądze, pod warunkiem, że emitent spłaci zadłużenie przez pewien okres (okres rozliczeniowy) oraz z odpowiednią stopą zwrotu. W przypadku implementacji blockchainu do monitorowania obligacji, zainteresowanie obligacjami rządu austriackiego może znacznie wzrosnąć.

To nie pierwsze obligacje na blockchainie Ethereum

Zainteresowanie w obszarze emitowania obligacji skarbowych zostało zauważone przez Bank Światowy. Na początku sierpnia br., Bank Światowy upoważnił Commonwealth Bank of Australia (CBA) do wyemitowania pierwszej na świecie obligacji w oparciu o technologię blockchain, a dokładniej na łańcuchu bloków Ethereum. Po uruchomieniu systemu i wyemitowania obligacji, zostanie ona wydana i będzie zarządzana na prywatnym blokchainie Ethereum obsługiwanym przez Bank Światowy w Waszyngtonie i CBA w Sydney.

„Obligacja Kangaroo”, odnosząca się do zagranicznych obligacji emitowanych w Australii w lokalnej walucie, została nazwana obligacją, czyli akronimem oznaczającym nowy instrument dłużny. Każdego roku, Bank Światowy emituje obligacje o wartości od 50 do 60 miliardów USD na zrównoważony rozwój w gospodarkach wschodzących. Warto zaznaczyć, iż Commonwealth Bank jest największą australijską spółką na Australijskiej Giełdzie Papierów Wartościowych

Komentarze