Ataki na portfele kryptowalutowe z wykorzystaniem aplikacji Telegram

9 449

Z aplikacji Telegram korzysta wielu pasjonatów kryptowalut, ponieważ komunikator pozwala nie tylko wysyłać wiadomości, ale również uzyskać dostęp do wielu grup. Dzięki temu można łatwo nawiązać kontakt z innymi osobami o podobnych zainteresowaniach.

Niestety popularnym komunikatorem zainteresowali się w ostatnim czasie również hakerzy.

Malware Echelon na Telegramie

O problemie poinformował użytkownik CIA Officer (@officer_cia):

Uwaga! Trwa atak na tematyczne czaty związane z kryptowalutami. Atakujący używają konta o nazwie „Smokes Night” i rozsyłają na czacie malware Echelon.

Wyłącz automatyczne pobieranie plików w ustawieniach aplikacji Telegram.

„Warning An attack on thematic @telegram crypto chats ongoing now. The attackers use an account named „Smokes Night” to spread Echelon malware by dropping a file into the chat room.

TLDR: Disable auto-downloading in Telegram settings right now”.

Jak zabezpieczyć się przed atakiem z wykorzystaniem Echelon?

Zgodnie z tym, co sugeruje użytkownik CIA Officer, warto zacząć od wyłączenia opcji automatycznego pobierania. W tym celu należy przejść do ustawień (ikona zębatki), wybrać Dane i przechowywanie, a następnie odznaczyć Automatyczne pobieranie multimediów.

Przy okazji warto pomyśleć o podjęciu dodatkowych działań, aby lepiej zabezpieczyć swoje konto. Telegram oferuje weryfikację dwustopniową, dzięki czemu przy próbie logowania na nowym urządzeniu niezbędne będzie podanie kodu SMS.

Jak zadbać o swoją prywatność na Telegramie?

Kolejnym krokiem powinno być odwiedzenie zakładki Prywatność i Bezpieczeństwo i zadbanie o to, aby nikt niepowołany nie mógł zobaczyć numeru telefonu, połączeń, ostatniej aktywności i innych tego typu rzeczy. Dla każdej z tych opcji warto rozważyć całkowite wyłączenie (ustawienie Nikt) lub przynajmniej ograniczyć do Moje kontakty.

Zakończenie aktywnych sesji

Na koniec można jeszcze sprawdzić Aktywne sesje (opcja dostępna jest pod Dane i przechowywanie) i dla bezpieczeństwa kliknąć Zakończ wszystkie inne sesje.

Czy zdarza ci się korzystać z tego komunikatora, aby wymieniać się opiniami na temat kryptowalut? Jeżeli tak, to koniecznie zadbaj o bezpieczeństwo swoich środków i zastosuj się do powyższych porad.

Komentarze