Atak 51% w praktyce – transmisja 13 października

2 098

Użytkownik reddita kryjący się pod nazwą team-periwinkle zapowiedział wykonanie ataku 51% przeciwko sieci testowej Einsteinium. Atak ma charakter edukacyjny. Odbędzie się 13 października o godzinie 22:00 – transmisja na platformie twitch.tv

Podczas livestreama użytkownik reddita omówi:

  • jak działa atak 51%, biorąc pod uwagę wszystkie dostępne koncepcje i problemy, które można napotkać po drodze,
  • temat bezpieczeństwa sieci,
  • jak niektóre monety starają się zapobiegać tego typu atakom z podziałem na plusy i minusy konkretnych rozwiązań.

Wydarzenie: https://bit.ly/2y9JJQZ

Kanał: https://bit.ly/2QtBeHg

Post na reddicie: https://bit.ly/2NrGeKz

Einsteinium – czym jest?

Einsteinium Coin to kryptowaluta oparta na bitcoinie. Celem Einsteinium jest finansowanie badań naukowych. Inwestycje w projekty badawcze mają być podejmowane na podstawie decyzji wspólnoty. Aby promować naukę, 2% monet wydobywanych z górnictwa jest przekazywanych na projekty badawcze. Wydobywanie Einsteinium było podzielone na tak zwane epoki, z których każda składała się z 36 000 bloków i miała trwać około 25 dni. Po upływie 25 dni społeczność określi kolejny projekt badawczy, który ma być finansowany przez Einsteinium.

Atak 51% – teoria

Atak 51% może przeprowadzić jednostka lub grupa, która  osiągnie minimum 51% mocy obliczeniowej, wtedy dochodzi do scentralizowania sieci. Grupa, której udało się zdobycie większości mocy obliczeniowej, zatwierdza nowe bloki w łańcuchu i decyduje, który łańcuch będzie rozwijany. Jeśli atakujący utrzymają dominację  w sieci odpowiednio długo i rozwiną najdłuższy łańcuch bloków, mogą zatwierdzać bloki, a następnie porzucać rozwiniętą część łańcucha na rzecz następnego rozwijania następnego. Dzięki temu atakujący mogą dokonywać podwójnego wydawania środków, ponieważ to oni zatwierdzają transakcje i decydują o tym, który łańcuch jest najdłuższy- ważny dla reszty uczestników sieci.

W czerwcu wraz z ŻET Technologies dokładnie omówiliśmy w artykule oraz formie wideo, czym jest atak 51%, ile kosztuje oraz jakie konsekwencje za sobą niesie.

Ataki w maju i czerwcu

  • Jednym z najgłośniejszych ataków 51% był atak na kryptowalute Bitcoin Gold przez grupę górników, którzy doprowadzili do podwójnego wydania (double spending). Szacuje się, że napastnicy mogli dokonać kradzieży na kwotę o wysokości 18,6 miliona dolarów. 
  • 22 maja doszło do Ataku 51% na kryptowalutę Verge. Atak nastąpił między blokami 2155850 i 2206272, hakerzy zdołali wydobyć ponad 30 milionów monet XVG w ciągu kilku godzin.
  • 2 Czerwca sieć ZenCash doświadczyła ataku 51%. Atakujący był w stanie dwukrotnie wydać pokaźne kwoty: 13 000 i 6 600 ZEN – o wartości ponad 550 000 dolarów, według cen z okresu ataku.

Komentarze