Aresztowania w sprawie Tornado Cash

Holenderskie władze aresztują podejrzanego dewelopera Tornado Cash

Holenderska Służba Informacji Skarbowej i Śledczej nie wykluczyła wielokrotnych aresztowań w toczącym się dochodzeniu karnym przeciwko mikserowi kryptowalut Tornado Cash.

Władze w Holandii aresztowały dewelopera podejrzanego o udział w praniu brudnych pieniędzy za pośrednictwem usługi mieszania kryptowalut Tornado Cash.

Fiscal Information and Investigation Service (FIOD), holenderska agencja odpowiedzialna za ściganie przestępstw finansowych, oficjalnie ogłosiła w piątek aresztowanie 29-letniego mężczyzny w Amsterdamie.

Mężczyzna rzekomo był zaangażowany w ułatwianie przestępczych przepływów finansowych i prania pieniędzy za pośrednictwem Tornado Cash, podał organ.

FIOD zwrócił uwagę, że nie wykluczył wielokrotnych aresztowań w tej sprawie, zauważając, że Financial Advanced Cyber ​​Team (FACT) wszczął dochodzenie karne przeciwko Tornado Cash w czerwcu 2022 roku.

Według FACT, Tornado Cash rzekomo służył do ukrywania przepływów pieniężnych na dużą skalę, w tym kryptowalut i oszustw.

„Obejmowały one fundusze skradzione w wyniku włamań przez grupę uważaną za powiązaną z Koreą Północną. Tornado Cash rozpoczęło działalność w 2019 roku i według FACT od tego czasu osiągnął obrót w wysokości co najmniej siedmiu miliardów dolarów” – czytamy w komunikacie.

Wiadomość pojawia się wkrótce po tym, jak Departament Skarbu Stanów Zjednoczonych umieścił dziesiątki adresów Tornado Cash na liście sankcji Urzędu Kontroli Aktywów Zagranicznych (OFAC) 8 sierpnia. Circle, duża firma kryptowalutowa i emitent monet USD (USDC) , zamroziła 75 000 USDC powiązanych z adresami sankcjonowanymi przez OFAC.

Ze względu na sankcje, obecnie żadna osoba lub podmiot z USA nie może wchodzić w interakcje z adresami inteligentnych kontraktów Tornado Cash. Kary za umyślne nieprzestrzeganie przepisów mogą wynosić od 50 000 do 10 000 000 USD oraz od 10 do 30 lat pozbawienia wolności.

Ruch Departamentu Skarbu USA spowodował gwałtowny rozwój wydarzeń wokół Tornado Cash. Według niektórych źródeł w Stanach Zjednoczonych i Estonii aresztowano podobno jeszcze kilka osób, które miały uczestniczyć w mikserze. Zatrzymani to Roman Panchenko z Seattle i Nikita Dementyev z Tallina.

Wiele osób w społeczności kryptograficznej wyraziło oburzenie z powodu aresztowania przez władze programistów i innych osób zaangażowanych w rozwój Tornado Cash. Obserwatorzy branży wskazali, że pobieranie opłat od twórców kodu za tworzenie narzędzi do ochrony prywatności jest sprzeczne z zasadami wolnego społeczeństwa.

Wśród doniesień kanał Discord Tornado Cash został podobno usunięty w piątek. Jego oficjalna grupa na Telegramie jest nadal nienaruszona.

Oparte na Ethereum, Tornado Cash jest narzędziem pozwalającym użytkownikom zacierać ślady po swoich transakcjach kryptograficznych w celu ochrony ich anonimowości poprzez szyfrowanie ścieżek informacyjnych w łańcuchu bloków. Współzałożyciel Ethereum, Vitalik Buterin, twierdził, że wykorzystał Tornado Cash do przekazania środków na Ukrainę w celu ochrony prywatności finansowej odbiorców.

Może Cię zainteresuje:

Kryptowaluty bezpiecznie kupisz lub sprzedasz w sieci kantorów i bitomatów FlyingAtom
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Dodaj komentarzx