Aragon Agent | Zdecentralizowane organizacje

817
Słyszeliście o Aragon, platformie umożliwiającej tworzenie zdecentralizowanych organizacji (DAO)? Kilka miesięcy temu ruszył mainnet, a niedawno Aragon Agent, wprowadzając nowe możliwości interakcji z kontraktami Ethereum.Aragon

Przypomnijmy najpierw, czym jest Aragon. Aragon to platforma, która pozwala na budowanie DAO, zdecentralizowanych organizacji na blockchainie Ethereum.

Mainnet Aragon 0.6 Alba wystartował wraz z końcem października 2018 roku i wówczas zarejestrowano ponad 15 000 organizacji. DAO w tej wersji pozwalają na stworzenie organizacji całkowicie niezależnych i wyłącznie podlegających jej członkom oraz liderom.

W tym miejscu możecie uruchomić demo takiej organizacji i sami sprawdzić jej działanie.

aragon logo

DAO przy użyciu sieci Aragon korzysta z różnego typu aplikacji do głosowania, zarządzania finansami, tokenami itd. Wyróżniamy np. aplikację Token Manager, która pozwala zarządzać członkostwem i własnością organizacji. Aplikacja Voting z kolei pomaga podejmować decyzje dotyczące organizacji wśród jej członków. Finance pozwala organizacji na posiadanie aktywów, tokenów itd.Wprowadzono również funkcje uprawnień, poprzez nią określimy kto i jak może wydawać środki w organizacji.

Aragon Agent

Rozwój sieci Aragon nie zakończył się na uruchomieniu mainnet, projekt udostępnia coraz to kolejne możliwości. Jedną z nich jest Aragon Agent ogłoszony w ubiegłym tygodniu.

Czytamy w ogłoszeniu, czym jest Aragon Agent:

Aragon Agent jest pełnoprawnym kontem Ethereum należącym do organizacji Aragon. To jest jak konto multisiganture na sterydach, które pozwala organizacjom wchodzić w interakcje z jakimkolwiek kontraktem bądź protokołem na Ethereum.W praktyce oznacza to handel tokenami na 0x czy Uniswap, zarządzanie nazwami w ENS, posiadanie cyfrowych działek LAND czy nawet hodowlę cyfrowych kotów. Nie ma potrzeby budowania aplikacji specjalnie pod Aragon, dzięki Agentowi.Drugą ważną cechą Agenta jest interakcja pomiędzy organizacjami, a to oferuje szerokie pole do eksperymentowania. Ponadto będziesz mógł użyć jakiś interfejs web3 (np. Metamask) i wybrać konto DAO, podobnie jak przy użyciu kart korporacyjnych na stronach internetowych.

Co sądzicie o zdecentralizowanych organizacjach typu Aragon, czy to przyszłość systemu? Podzielcie się przemyśleniami w komentarzach poniżej, zapraszamy!

Komentarze