Anatomia ATH bitcoina | Dane, komentarze, narzędzia

1 757

Temat ATH bitcoina rozgrzewa wyobraźnię inwestorów. Wiąże się z tym głównie psychologia, ponieważ rajdom na ATH towarzyszą zwykłe, ludzkie emocje, takie jak strach i euforia. Choć w grudniu 2017 roku nie wszyscy wiedzieliśmy dokładnie, jak sytuacja się rozwinie, rynek bez sentymentów odsiał ziarna od plew. Dziś, lekko po półmetku 2019 roku wiemy, że aktualna cena bitcoina plasuje go na poziomie 49% od historycznego ATH z grudnia 2017.

ATH bitcoina – jak to było? Jak to może być dalej?

Droga do ATH bitcoina nie rozpoczęła się bynajmniej w przeddzień rajdu. Analitycy sugerują, że paraboliczny ruch kursu BTC, który doprowadził do pierwszego, historycznego szczytu ceny, rozpoczął się dużo wcześniej.

Jeszcze w połowie czerwca tego roku, kiedy bitcoin ponownie przekroczył psychologiczną barierę 10 000$ spekulowano, że re-test ATH jest blisko. Tom Lee pisał wtedy, że kurs bitcoina niesiony na fali FOMO może wznieść się w okolice szczytu 2017 r. w przeciągu, bagatela, zaledwie kilku miesięcy.

Chociaż może jeszcze upłynąć trochę czasu, zanim to się wydarzy zobaczmy, jak zachowywał się kurs bitcoina w przeddzień historycznego ATH:

Nie tylko Bitcoin | ATH altcoinów

Grudzień 2017 roku wyniósł na niespotykane wówczas wyżyny nie tylko kurs króla kryptowalut. Do pociągu podłączyło się wiele altcoinów, które również w tym okresie odnotowały swoje ATH. Wielu inwestorów ulokowało środki a altach między innymi w duchu dywersyfikacji portfela. Dziś komentuje się, że alty, które wówczas były na topie, dziś, delikatnie mówiąc, przędą dosyć cienko.

Procentowy wymiar różnicy, która dzieli aktualną wycenę poszczególnych kryptowalut od ich ATH możecie śledzić na kilku serwisach internetowych, np. na CoinGecko. Poniższy screen zawiera dane aktualne na moment pisania niniejszego artykułu.

ath bitcoina tabela
źródło: tutaj

Jeżeli wolicie odczytywać dane w układzie tabelarycznym, podobne dane udostępnia serwis athcoinindex:

ath

Nie tylko ATH

Jestem ciekaw, czy pamiętacie ten artykuł?

Okazuje się, że pod drodze do ATH bitcoin dał zarobić wszystkim, którzy kupili i trzymają kryptowalutę w większości historii jej istnienia. To jedyna, jak do tej pory, taka sytuacja na rynku kryptowalut. Niektórzy zwracają uwagę na rozkład rocznych dołków, które z roku na rok wzbijały się na coraz wyższe poziomy.

Jaka jest Twoja opinia na temat ATH bitcoina? Czy historyczny poziom zostanie przebity? Zapraszam do komentowania i dyskusji.

Komentarze