Analitycy wskazali najlepsze i najgorsze waluty na świecie w ostatnich latach. BTC na czele obu zestawień

The Money Project porównało wartość poszczególnych walut w stosunku do bitcoina w ubiegłych czterech latach. Najbardziej popularna kryptowaluta w 2016 roku najbardziej umocniła się w stosunku do dolara. Dwa lata wcześniej została uznaną za najgorszą walutę na świecie.

2016 roku był bardzo szczodry dla bitcoinowych inwestorów. Waluta umocniła się aż o 126 procent w stosunku do dolara. Drugie miejsce w zestawieniu przypada brazyliskiemu realowi (22% wzrostu), a trzecie rosyjskiemu rublowi (wzrost o 18%). Na czwartym i piątym miejscu znalazły się kanadyjski dolar i japoński jen.

Z analizy The Money Project wynika, że najsłabszą walutą zeszłego roku była naira, która straciła na wartości aż 37 procent. Przyczyną spadku była pierwsza od 25 lat głęboka recesja w Nigerii. Drugie od końca jest argentyńskie peso, a trzecie meksykańskie peso.

Porównując dane z 2016 roku z poprzednich trzech lat, widzimy, że od 2013 roku bitcoin zdobywał miano najsilniejszej, bądź najsłabszej waluty na świecie. W 2013 roku urósł o 5429%, rok później jego wartość spadła o 56% co było najgorszym wynikiem ze wszystkich walut. W 2015 nastąpiło odbicie o 35% i ponownie tytuł najsilniejszej waluty.

fot. Money Project

The Money Project zakłada, że w przyszłym roku BTC po raz kolejny znajdzie się na szczycie, a wartość waluty wzrośnie o 30% do 1300$. Zapwene są to jednak szacunki z początku roku, nie uwzględniające faktu, że kurs kryptowaluty od kilku dni spada.kurs kryptowaluty od kilku dni spada

Komentarze