AMD uzależnione od Bitcoina?

AMD to czołowy producent komponentów komputerowych. W swoim asortymencie posiadają wszystkie podzespoły do stworzenia dowolnego urządzenia od laptopów, PC-tów po koparki i całe kopalnie kryptowalut. Pomimo długiej historii w dziedzinie IT firma być może stoi przed ważną decyzją dalszej drogi rozwoju firmy.

Główny produkt – GPU

GPU to skrót od Graphics Processing Unit, czyli w polskim znaczeniu procesorów kart graficznych. Zapotrzebowanie na karty graficzne w segmencie kopania kryptowalut rozpoczęło się z chwilą kiedy moc obliczeniowa komputerów stacjonarnych przestała wystarczać. Łańcuch kodu w pewnym momencie stał się zbyt długi dla jednostek CPU i szanse na jego prawidłowe rozwiązanie były znikome. Odpowiednie płyty główne dawały możliwość podłączenia kilku kart graficznych przy wykorzystaniu jednego dysku twardego i jednej pamięci ram. To znacząco podniosło skuteczność wydobywania kryptowalut i dawało dużo większe szanse na nagrodę za poprawne rozwiązanie klucza.

Co dziś dzieje się z kartami graficznymi

Wraz z rozwojem Bitcoina i zwiększeniu liczby transakcji, łańcuch kodów stale się wydłuża. „Wykopanie” prawidłowej sekwencji staje się coraz trudniejsze. Z biegiem czasu i ta forma wydobywania kryptowalut przestała przynosić zadowalające zyski. Jeden z czołowych sprzedawców kart graficznych, AMD opublikował raport za ostatni kwartał w którym odnotowano ponad 11 procentowy spadek akcji. Jak tłumaczy w dużej mierze jest to spowodowane zmniejszeniem zapotrzebowania na procesory kart graficznych przez firmy zajmujące się profesjonalnym wydobywaniem kryptowalut. Ostatni rok dla firm z branży technologicznej był dobrym rokiem w których notowali spore zyski ze sprzedaży podzespołów do koparek. Jednak jak twierdzi SEO Lisa Su:

Sprzęt wykorzystywany w kryptokoparkach nigdy nie był częścią ich długoterminowej strategii.

Dyrektor generalny twierdzi również, że złota era dla AMD przy boku Bitcoina właśnie mija, a firma spodziewa się dalszych spadków wartości. Mówi się nawet o 15 procentowych różnicach względem poprzedniego kwartału.

Głosy sprzeciwu dla stanowiska AMD

Nieco innego zdania niż cały zarząd firmy AMD jest analityk Mark Lipacis. Twierdzi on, że dopóki kryptowaluty dalej będą przybierać na wartości, AMD i inni producenci mogą dalej spodziewać się wzrostu sprzedaży tych komponentów. Choć AMD twierdzi, że nigdy nie zamierzali podążać za trendem kryptowalut w specyfikacji swojego sprzętu to jeden z analityków, Rick Schafer twierdzi, że jest to ich główne źródło utrzymania, więc powinni zastanowić się nad polityką firmy.
Samo przeanalizowanie wpływów z kart  graficznych nie jest do końca wiarygodne. Karty te mogą być bowiem wykorzystywane zarówno w koparkach kryptowalutowych jak i w zwykłych komputerach bądź jednostkach gamingowych. Która strona się myli? Niedługo pewnie się dowiemy.

Komentarze