AMD nie zapomina o graczach

Gracze komputerowi od wielu miesięcy narzekają na wysokie ceny kart graficznych, co wynika z ogromnych zakupów, jakich dokonują górnicy. Według dyrektora finansowego AMD firma nie zamierza jednak traktować górników priorytetowo, co wielokrotnie zarzucali jej niezadowoleni klienci.

Nie da się natomiast zaprzeczyć, że zakupy ze strony górników są producentom na rękę, bo nie muszą się zbytnio wysilać, aby nowe sprzęty znalazły nabywców. Potwierdza to nasz artykuł sprzed dwóch lat: Nvidia zarobiła dzięki kryptowalutom o 1,35 mld więcej, niż deklarowała. W gorszej sytuacji są oczywiście zwykli użytkownicy, którzy muszą się liczyć z długimi terminami realizacji zamówień i wysokimi cenami, które znacznie odbiegają od tych rekomendowanych.

Wypowiedź dyrektora finansowego AMD na temat kryptowalut

Devinder Kumar (CFO w AMD) wypowiedział się na ten temat podczas ostatniej konferencji Deutsche Bank Technology. Określił kryptowaluty (co w tym przypadku oznacza przede wszystkim zakupy ze strony górników) jako nieistotne i podkreślił, że nie jest to priorytet dla firmy.

“Crypto, negligible. That’s not a priority for us”.

Karty graficzne dla górników

Na ciekawe rozwiązanie problemu wpadła niedawno konkurencyjna firma Nvidia, która nie tylko wypuściła specjalną serię kart dla górników, ale dodatkowo starała się wprowadzić ograniczenia, dzięki którym karty dla graczy osiągałyby mniejszą wydajność podczas używania ich do kopania kryptowalut. Górnikom szybko jednak udało się ustalić, co dokładnie wpływa na mniejszą wydajność i obejść ograniczenia.

Przy okazji warto wspomnieć, że CEO firmy Nvidia trafił na tegoroczną listę magazynu „Time”, gdzie opisano 100 najbardziej wpływowych ludzi. Więcej informacji znajdziesz w artykule Vitalik Buterin na prestiżowej liście magazynu Time.

Co dalej z dostępnością kart graficznych?

Chociaż wypowiedź dyrektora finansowego AMD daje nadzieję, że gracze będą mogli bez problemu kupować karty graficzne, trudno oczekiwać, że przy dalszych wzrostach kursów kryptowalut górnicy przestaną skupować wszystkie sprzęty, jakie tylko trafią do sprzedaży. Trudność kopania regularnie się zwiększa, przez co górnicy potrzebują coraz większej mocy obliczeniowej.

Problem z dostępnością widać również po ofercie działających w Polsce sklepów z elektroniką, gdzie porządne karty graficzne są błyskawicznie wykupowane i to pomimo wysokich cen.

Komentarze