ALK | Pierwsza uczelnia na świecie z własną kryptowalutą!

4 314

Rynek kryptowalut jest dość młody, a do tego niezbyt popularny wśród bardziej staromodnych środowisk. Szczególnie uczelni biznesowych, które nie podchodzą do tematu entuzjastycznie. Jednak są wyjątki od tej reguły, takie jak Akademia Leona Koźminskiego (ALK), której studenci wypuścili własną kryptowalutę. Co więcej, jest to pierwsza taka inicjatywa na świecie.

ALK Student Coin

Waluta znana także pod skrótem (ALK) jest projektem grupy studentów z koła naukowego „Kapitalni”. Z własnej inicjatywy, udali się do rektora z projektem, jakiego świat jeszcze nie widział – innowacyjnym utility tokenem. Oznacza to, że jest to waluta, która nie tylko ma swoją rzeczywistą wartość, ale posiada wiele zastosowań dla społeczności akademickiej. Z ciekawego zapisu whitepaper możemy dowiedzieć się, że wybory czy dostęp do specjalnych warsztatów inwestycyjnych miałby być możliwy własnie dzięki temu tokenowi. Sama wartość materialna to nie wszystko, dochodzą do tego walory edukacyjne. Projekt ten służy bowiem jako narzędzie do poszerzania wiedzy na temat kryptowalut i blockchain.

Kim są „kapitalni”?

W wielkim skrócie to studenci Akademii Leona Koźmińskiego, ale to dość mało precyzyjne. Dokładniej to Studenckie Koło Naukowe Inwestycji „Kapitalni”. Zajmuje się ono poszerzaniem wiedzy związanej z handlem na rynkach kapitałowych (i nie tylko) oraz jego studenci aktywnie uczestniczą w tych rynkach. Ich ulubionymi instrumentami są właśnie kryptowaluty, co nie dziwi patrząc na tematykę tego projektu. Do tego zapewnia to zdrowe podejście do całej inicjatywy orazzaplecze techniczne, które jest tak ważne w przypadku kryptowalut.

Rozwój rynku to rozwój ludzi

Projekt ten jest ważny nie tylko z punktu widzenia studentów, ale też rynku. Potencjalne poszerzenie świadomości o kryptowalutach może być kluczowe dla ich dalszego rozwoju. Gdy opinia publiczna słyszy dzisiaj słowo „Bitcoin”, kojarzy je często z czymś podejrzanym bądź niezrozumiałym. Ale gdy projekty tego pokroju będą rozwijały skrzydła, to ranga kryptowalut w świadomości publicznej wzrośnie. Nie jest to ciężkie do wyobrażenia, co już zauważył sam prof. Adam Noga, wykładowca na ALK:

Profesor Adam Noga

„Historia biznesu oraz historia myśli ekonomicznej pokazuje jak pożyteczne są nowe projekty organizujące współpracę grup ludzkich. Tak było kiedyś z wynalazczymi projektami rynków, pieniądza, firmy, spółdzielni wytwórczych czy infrastruktury państwowej. Własna waluta studentów ALK to może nie ta skala projektów, ale na pewno to samo pragnienie poszukiwań lepszej współproduktywności studentów ALK. To świetne narzędzie dynamizowania przedsiębiorczych i pomocy innym w trudnych sytuacjach – a o jego walorach edukacyjnych wspominać nie trzeba. Zostańmy prawdziwymi fanami kryptowaluty ALK.”

Strona finansowa

Oprócz wartości niematerialnej o której już wspominałem, ALK Student Coin posiada rzeczywistą monetarną wartość. Jako waluta, która jest dostępna przez wave.exchange osiąga na dzień dzisiejszy wartość 25 Satoshi. Jest to równowartość 1 grosza. Nie jest to spektakularna wycena, ale warto wspomnieć, że waluta dopiero startuje, a jej zastosowania są szerokie, więc jej prawdziwa wartość może jeszcze nie jest odwzorowana na wykresie. Jednak już widzimy, że dochodzi do aktywnych tradeów, a to jest najważniejsza kwestia, gdy bierzemy pod uwagę wykresy.

prezentacja paringu ALK/BTC
Wykres ALK/BTC z wave.excahnge

Czy tak zaczyna się przyszłość Blockchain?

Widać, że projekt jest niezwykle ambitny, a do tego rewolucyjny na wielu poziomach. Pozwala to realnie myśleć o jego przyszłości. Może projekt rozwinie się także na inne uczelnie, a może doprowadzi do wyborów przy użyciu kryptowaluty? Wiemy na pewno, że nikt czegoś takiego jeszcze nie robił i potencjał, jaki skrywa w sobie ta waluta jest nieograniczony.

Zachęcam do obserwowania strony samego projektu, na której znajdziecie whitepaper i inne ważne informacje. Na pewno samo obserwacja projektu wspomoże młodych i ambitnych studentów z SKN inwestycji „Kapitalni” w rozwoju tego, jak i kreacji innych, równie przyszłościowych projektów.

Komentarze