85% BTC wykopane! Komentarze i teorie

85% BTC wykopane zostało 31 lipca. Oznacza to, że osiągnęliśmy poziom podaży równy 17 850 000 bitcoinów, które znajdują się w obiegu. Na pozostałe 15% poczekamy – pytanie, jak długo?

Reddit i teorie

O tym, że 85% BTC zostało wykopane przypomniał jeden z użytkowników Reddita, calaber24p. Symboliczne wydarzenie wzbudziło gorącą dyskusję dookoła tematu wydobycia i przyszłości bitcoina.

Jeden z nich, Bitcoin1776, stwierdził, że kolejne 9% wykopiemy w ciągu najbliższych 5 lat. Przekroczenie granicy 94% zakończy czasy “darmowych bitcoinów”. Cena najpopularniejszej kryptowaluty znacznie się zwiększy.

Jak zawsze w takich momentach, użytkownicy zadawali pytania dotyczące przyszłości BTC po wykopaniu ostatniego bitcoina:

“Wiem, że to może być głupie pytanie, ale czy ktoś może mi wytłumaczyć, w jaki sposób będzie działać cała sieć, gdy wykopany zostanie ostatni bitcoin, a górnicy stracą finansową zachętę? Jak przetwarzane będą transakcje?”

cryptojake1

Z odpowiedzą pospieszyli inni forumowicze:

“Wierzę (choć mogę się mylić), że górnicy nadal będą otrzymywać nagrody w postaci opłat transakcyjnych. Zgodnie z tą teorią, kiedy wykopią wszystkie coiny, sieć będzie wystarczająco duża i zaspokoi potrzeby finansowe górników (a przynajmniej część z nich)”

dustywarrior

Niektórzy stawiali z kolei na odpowiedzi bardziej metaforyczne:

“Po pierwsze, rozmawiamy o 121 latach do tego momentu, więc wszystkie spekulacje najprawdopodobniej będą błędne. Mam na myśli to, że to wszystko jest podobne do sytuacji z 1879 roku, gdy ludzie pytali “jak konie będą w stanie przewozić 28 milionów mieszkańców Nowego Jorku? Miasto utonie w końskich odchodach!” Zgadnij, co się wydarzyło? Końskie zaprzęgi wyewoluowały w coś, czego nikt nie był w stanie przewidzieć – tak samo będzie z bitcoinem”

justinjustinian

Droga Bitcoina

Tempo wydobycia bitcoina jest zależne od kilku czynników. Obok zmiennej trudności wydobycia, istotne znaczenie ma też zmniejszanie się nagród za wydobycie coinów. Za niecały rok czeka nas kolejny halving, a nagroda za wykopanie bloku zostanie zmniejszona do 6,25 BTC.

Pytania dotyczące ewolucji Bitcoina i dalszego rozwoju sieci od dawna absorbują uwagę kryptomaniaków na całym świecie. Bardzo jednak możliwe, że rozwiązania kwestii skończonej podaży większość z nas nawet nie dożyje.

Komentarze