300 MW energii słonecznej zasili kopalnie kryptowalut

4 895
Cryptosolartech, hiszpańska firma zajmująca się wydobywaniem kryptowalut, zleciła chińskiemu producentowi  paneli fotowoltaicznych zbudowanie farmy słonecznej o mocy produkcyjnej 300 MW.

Risen Energy Spain, hiszpańska filia chińskiej firmy Risen Energy, współpracuje z Cryptosolartech przy budowie farmy słonecznej w południowoeuropejskim kraju z myślą o wykorzystaniu energii elektrycznej produkowanej w elektrowni słonecznej wyłącznie do wydobywania kryptowalut.

Według oświadczenia wydanego przez Cryptosolartech, rozwój farmy słonecznej będzie prowadzony etapami. Pierwsza faza projektu obejmie budowę trzech elektrowni fotowoltaicznych o łącznej mocy 45 MW w hiszpańskiej prowincji Sewilla. Wytworzona energia elektryczna będzie przesyłana do kopalni kryptowalut, która znajdują się w mieście Malaga.

Oświadczenie Cryptosolartech:

„Dzięki temu możemy w końcu rozpocząć budowę instalacji fotowoltaicznych o mocy 300 MW, dostarczającej  czystą energię do największej kopalni kryptowalutowej w Hiszpanii, naszej kopalni”

Nowe instalacje do wydobycia krypto z wykorzystaniem energii odnawialnej

Australijski operator centrów danych DC Two i jego spółka zależna D Coin budują, pierwsze w kraju centrum danych i kopalnie kryptowalut zasilaną głównie energią odnawialną. W celu wydobycia kryptowalut firma postawi elektrownie słoneczną o  mocy 20 MW , która nocą będzie zasilana  generatorem opalanym węglem. Obiekt zostanie zbudowany przez firmę Hadouken zajmującą się energią odnawialną, której właścicielem jest lokalny przedsiębiorca Ben Tan. Firma uzyskała pozwolenie na realizację projektu w kwietniu.

Znany aktor promuje ekologiczne górnictwo

W połowie tego roku hollywodzki aktor William Shatner ogłosił swoje zaangażowanie w  promowanie wykorzystania energii odnawialnej do wydobywania kryptowalut. Aktor zaangażował się w ekologiczne wydobycie kryptowalut  za sprawą Solar Alliance, firmy z siedzibą w Vancouver, w Kanadzie, która uczyniła Shatnera rzecznikiem prasowym. Firma w ramach akcji kupiła opuszczony magazyn w stanie Illinois, z zamiarem wynajęcia go dla górników kryptowalut, którzy wykorzystają energię elektryczną wytworzoną przez farmę słoneczną o mocy 3 MW.

Czy górnicy pomogą zmienić świat energii?

Krytycy wydobywania kryptowalut podkreślają, że proces kopania wykorzystuje znaczące ilości energii elektrycznej, a co za tym idzie przyczyna się do globalnego ocieplenia. Jednak widać na przykładzie Cryptosolartech i działań Solar Aliance górnicy kryptowalut mogą przyczynić się do rozwoju branży odnawialnych źródeł energii, de facto wspomagając globalną transformację rynku energii.

Jak myślisz, czy rewolucja kryptowalutowa wpływa na globalną transformację energetyczną, a może zjawisko wydobywania krypto jest zbyt małe, aby mogło odegrać rolę w wymiarze globalnym?

Komentarze