20 czerwca to ważna data dla przyszłości internetu

Internet jest zagrożony…

W dobie rozwoju nowych technologii jak Blockchain oraz rozpowszechnieniu internetu, bez rozwoju tego drugiego nasza branża nie miałaby szans na zaistnienie na Świecie. Teraz jednak 20 czerwca stanowi jedną z najważniejszych dat w historii internetu. W parlamencie europejskim będzie wtedy procedowany projekt dyrektywy unijnej mówiący o reformie praw autorskich. Zapisy tego projektu budzą ogromne kontrowersje i mogą ograniczać wolność słowa. Chodzi tutaj głównie o artykuł 13 w którym są zapisy dotyczące cenzury w serwisach internetowych. Mają zostać zastosowane takie rzeczy jak: filtry analizujące czy treści wideo lub inne mają inne materiały autorskie, które mogą naruszać prawa autorskie danego twórcy. W związku z tym wiele materiałów np. z Youtube może zostać zablokowana (np. parodie). Co więcej, jest to zapis nadzorujący zasadniczo wszystkich twórców w internecie. Artykuł 11 tej propozycji także jest kontrowersyjny, gdyż narzuca posiadanie licencji od linków internetowych. Przykładowo wrzucając na Facebook link w poście trzeba będzie posiadać do niego licencję, co byłoby płatne. Kolejną dyskusyjną treścią projektu jest artykuł 3, który stwierdza, że branża data mining zostanie zwolniona z powyższych zapisów, ale tylko dla podmiotów prowadzących badania naukowe.

Wiele osób już ogłosiło swój sprzeciw wobec powyższych zapisów. Istnieją również specjalne akcje skierowane do grupy europarlamentarzystów, którzy mogą zablokować wprowadzenie niniejszej dyrektywy w życie.

https://www.saveyourinternet.eu/pl/

Swoje stanowisko określiły znane polskie serwisy jak wykop.pl. Na Youtube pojawiły się również materiały protestujących w tym europosłanki Julii Redy (niemiecka Partia Piratów):

Jakie jest Wasze zdanie na temat projektowanych zapisów dyrektywy UE? Czy jest to istotne zagrożenie dla nas wszystkich, ale też dla naszego rynku? Zagrożenia wynikające z tego aktu prawnego, mogą spowodować, że promocja oraz rozwój kryptowalut w internecie zostaną zahamowane. Automatyczne filtry są na tyle nieskuteczne w swoim działaniu, że mogą zablokować również treści, jak i informacje niełamiące żadnych praw. Zapraszamy serdecznie do dyskusji na ten wysoce kontrowersyjny temat. Głosowanie już 20 czerwca.

Komentarze