20 czerwca to ważna data dla przyszłości internetu
Internet jest zagrożony…
W dobie rozwoju nowych technologii jak Blockchain oraz rozpowszechnieniu internetu, bez rozwoju tego drugiego nasza branża nie miałaby szans na zaistnienie na Świecie. Teraz jednak 20 czerwca stanowi jedną z najważniejszych dat w historii internetu. W parlamencie europejskim będzie wtedy procedowany projekt dyrektywy unijnej mówiący o reformie praw autorskich. Zapisy tego projektu budzą ogromne kontrowersje i mogą ograniczać wolność słowa. Chodzi tutaj głównie o artykuł 13 w którym są zapisy dotyczące cenzury w serwisach internetowych. Mają zostać zastosowane takie rzeczy jak: filtry analizujące czy treści wideo lub inne mają inne materiały autorskie, które mogą naruszać prawa autorskie danego twórcy. W związku z tym wiele materiałów np. z Youtube może zostać zablokowana (np. parodie). Co więcej, jest to zapis nadzorujący zasadniczo wszystkich twórców w internecie. Artykuł 11 tej propozycji także jest kontrowersyjny, gdyż narzuca posiadanie licencji od linków internetowych. Przykładowo wrzucając na Facebook link w poście trzeba będzie posiadać do niego licencję, co byłoby płatne. Kolejną dyskusyjną treścią projektu jest artykuł 3, który stwierdza, że branża data mining zostanie zwolniona z powyższych zapisów, ale tylko dla podmiotów prowadzących badania naukowe.
https://t.co/RyuAPgOKoy – największy polski portal socialnews przeciwko cenzurze Internetu. Nie dla #CensorshipMachine! TAK dla wolności słowa!#antyart13 #saveYourInternet https://t.co/j2qb0o8pmk
— Coalition4Creativity (@_C4C_) June 18, 2018
Wiele osób już ogłosiło swój sprzeciw wobec powyższych zapisów. Istnieją również specjalne akcje skierowane do grupy europarlamentarzystów, którzy mogą zablokować wprowadzenie niniejszej dyrektywy w życie.
https://www.saveyourinternet.eu/pl/
Swoje stanowisko określiły znane polskie serwisy jak wykop.pl. Na Youtube pojawiły się również materiały protestujących w tym europosłanki Julii Redy (niemiecka Partia Piratów):
Jakie jest Wasze zdanie na temat projektowanych zapisów dyrektywy UE? Czy jest to istotne zagrożenie dla nas wszystkich, ale też dla naszego rynku? Zagrożenia wynikające z tego aktu prawnego, mogą spowodować, że promocja oraz rozwój kryptowalut w internecie zostaną zahamowane. Automatyczne filtry są na tyle nieskuteczne w swoim działaniu, że mogą zablokować również treści, jak i informacje niełamiące żadnych praw. Zapraszamy serdecznie do dyskusji na ten wysoce kontrowersyjny temat. Głosowanie już 20 czerwca.