2 minuty dla kryptowalut w The Simpsons!

The Simpsons dociera do milionów widzów na całym świecie. W ostatnim odcinku poświęcono blisko dwie minuty na wyjaśnienie, w jaki sposób działa kryptowaluta i blockchain. Pojawiła się też informacja, jakoby twórcy serialu wiedzieli, kim jest Satoshi Nakamoto…

Pierwszy odcinek animowanego, komediowego sitcomu został wyemitowany już w 1989 roku. W ostatnim, 13 odcinku 31 sezonu The Simpsons Podjęto się próby wyjaśnienia koncepcji kryptowaluty. Pierwsze skrzypce gra w tej materii Jima Parsons, znany z roli Sheldona Coopera w The Big Bang Theory (Teoria wielkiego podrywu).

Kryptowaluty w The Simpsons

W powyższym fragmencie animowany Parsons próbuje udowodnić, że nie jest „nerdem” i tak naprawdę jest „super cool”, ponieważ mówi o kryptowalutach. Udaje, że przeskakuje na motocyklu ponad rzędem samochodów. We fragmencie występuje również śpiewająca księga, która wydaje się być bardzo zadowolona z faktu, że rejestruje się w niej transakcje.

Całość wydaje się mieć wymiar edukacyjny dla każdego, kto wcześniej nie słyszał o kryptowalutach. Scenariusz scenki nie wspomina o takich kwestiach jak mining czy wykorzystywanie kryptowalut do celów przestępczych.

Na grafice pokazanej pod koniec video twórcy kreskówki zdają się potwierdzać jakoby wiedzieli, że ich prezentacja wygląda, jak gdyby o kryptowalutach wiedzieli niewiele. Natychmiast jednak to dementują i informują widza, że wiedzą nawet, kim jest Satoshi Nakamoto.

the simpsons
źródło: The Simpsons

Teoria wielkiego podrywu i inni…

To nie pierwszy serial telewizyjny z udziałem Jima Parsonsa dotyczący kryptowaluty. To również nie pierwszy raz, kiedy w telewizyjnych serialach podjęty został wątek bitcoina czy kryptowalut w ogóle.

W listopadzie 2017 roku w ramach serii Teoria wielkiego podrywu wyemitowano cały odcinek poświęcony BTC. Odcinek nosił tytuł „The Bitcoin Entanglement”. Bohaterowie dowiedzieli się, że kurs kryptowaluty znacznie rośnie. Jak łatwo się domyślić, bardzo szybko przypomnieli sobie, że kilka lat wcześniej kopali BTC i marzyli o tym, co sobie kupią jak tylko cena bitcoina przekroczy 5000$.

Poświęcenie całego odcinka bitcoinowi jest z pewnością wyjątkowe. Tak czy inaczej temat kryptowaluty pojawiał się już w innych serialach i filmach, takich jak Mr. Robot, Startup, CSI Cyber, The Good Wife, Jeopardy, Almost Human, Person Of Interest, House Of Cards, Parks and Recreation, Silicon Valley od HBO, Supernatural czy chociażby Marry Me.

„Jeśli nie chcesz swojej zguby, sto bitcoinów wpłać mi luby”

Jak powiedzieliśmy wcześniej, twórcy The Simpsons nie wspomnieli o żadnej „ciemnej stronie” kryptowalut. Nieco inaczej było na naszym rodzimym szklanym ekranie. W styczniu zeszłego roku, w jednym z odcinków popularnego serialu Na dobre i na złe bitcoina przedstawiono jako narzędzie przestępców. Szpital w Leśnej górze został zaatakowany przez hakerów i wskutek ataku pozbawiony zasilania. Aby szpital mógł normalnie funkcjonować, jego administracja miała wpłacić okup w wysokości 100 BTC.

Wróćmy jednak do The Simpsons. Jedno jest pewne. Jeżeli w ulubionej kreskówce przemycone są treści dotyczące np. kryptowalut to istnieje spora szansa, ze widz zechce zgłębić temat. Jest to zatem doskonała okazja do podania widzowi nowych tematów na przysłowiowej „tacy”. Nie inaczej było w przypadku The Simpsons.

źródło grafiki tytułowej: tutaj

Komentarze