Ile dolarów przesłano Bitcoinem od początku jego istnienia?

1 566
Sieć Bitcoina od początku istnienia przetworzyła transakcje o łącznej wartości 11 bilionów dolarów. Wartość sieci stale rośnie – wraz z okazjonalnymi transferami o wartości miliarda dolarów.

Sieć Bitcoina zyskuje na wartości

Rozmiary sieci BTC stale się zmieniają, stale jednak rośnie wartość transakcji, które są przesyłane. Obecnie, dzienny wolumen przesyłanych transakcji waha się między $300 milionami a $1 miliardem. Same giełdy obracają 2.9 mln BTC i to bez zmian adresów. Od samego początku przez bitcoina przetoczyło się już 11 bilionów dolarów.

Zazwyczaj aktywność sieci najpopularniejszej kryptowaluty rośnie przed znaczącymi ruchami cenowymi. Tym razem BTC zwiększyło liczbę i wartość transferów tuż przed drastycznym spadkiem ceny do poziomu poniżej $7500

Różny charakter transakcji

Obok prawdziwych i wartościowych transakcji, cała sieć topi się w spamie – podobnie jak w przypadku końca 2017 roku. W pewnym momencie trzeba było kilku godzin na umieszczenie transakcji w bloku i potwierdzenie jej. Innym razem sieć musiała przetworzyć kilka transakcji o wysokiej wartości.

Przez 10 lat, wszystkie transakcjie bitcoina nie były nie do ocenzurowania, a także prawie nigdy nie były śledzone. Nadal nie można zamrozić, ograniczyć lub wykluczyć środków w sieci Bitcoina, mimo że pochodzenie coinów można jasno sprawdzić w historii transakcji. Jasno widać także trand analityczny, który śledzi powiązania między poszczególnymi portfelami w celu wykrycia nielegalnej aktywności – jednym z większych podmiotów tego typu jest Coinfirm.

Mimo dużej liczby transakcji, bitcoin tylko w kilku przypadkach doświadczyłcałkowitego zapchania się sieci. Aktualnie, opłata w bloku wynosi $0.26 z wartości 5$. Dla bitcoinowych “wielorybów”, czyli inwestorów posiadających najgrubsze bitcoinowe portfele, wydatek nawet kilkuset dolarów wydawałby się sensowny.

Ponadto, sieć BTC posiada ponad 9300 aktywnych węzłów. Oznacza to, że ciężko jest “ocenzurować” transakcje. Duża część tworzonych bloków jest produkowana przez zasobne poole miningowe o niezwykle wysokiej sile obliczeniowej. Spora część z nich tę siłę czerpie z Chin.

Adopcja bitcoina nadal utrzymuje się na stosunkowo wysokim poziomie, mimo gigantycznego spadku aktywności na początku bieżącego roku. Przyswajanie kryptowalut nigdy nie było proste. Wielu usługodawców wycofywało się z użycia bitcoina ze względu na jego wysoką zmienność i trudność użytkowania. W odpowiedzi na te problemy powstają jednak nowe aplikacje, które ustanawiają bitcoina jedynie jako narzędzie wymiany, a także takie, które tworzą przyjazne i proste interfejsy do obsługi płatności. Prawdopodobne, że to właśnie są realne rozwiązania, których potrzebują zwykli użytkownicy. Dzięki temu 11 bilionów dolarów otrzyma kilka nowych zer.

Komentarze