10% podatek od kryptowalut? Tak wygląda nowa propozycja Słowenii

Inwestorzy, którzy odnoszą sukcesy na rynku kryptowalut prędzej czy później zaczynają myśleć o wypłaceniu przynajmniej części zarobionych pieniędzy do fiatów. Tu natomiast pojawia się problem, bo nie każdy wie, jak prawidłowo rozliczyć podatek od takich zysków.

Dodatkowo inwestowanie w kryptowaluty wiąże się z dużym ryzykiem, więc jeżeli już komuś udało się trafić na prawdziwe okazje i zarobić na tym duże pieniądze, niekoniecznie będzie chciał oddawać państwu kilkanaście lub kilkadziesiąt procent swoich zysków.

10% podatku od dochodów uzyskanych na kryptowalutach

W związku z tym słoweński urząd zaproponował, aby objąć dochody z kryptowalut stałym podatkiem w wysokości 10%. Słoweńskie media informują, że Administracja Finansowa Republiki Słowenii nie wyklucza w niedalekiej przyszłości wprowadzenia podatku w wysokości 10%, który miałby obowiązywać przy działaniach związanych z kryptowalutami. Chodzi przede wszystkim o wychodzenie z kryptowalut do fiatów i przelewanie pieniędzy na tradycyjne konta bankowe oraz dokonywanie zakupów za kryptowaluty.

Dzięki takiemu rozwiązaniu można by uprościć cały proces. Osoba, która zdecydowałaby się np. sprzedać Bitcoina i wypłacić pieniądze na konto, może łatwo policzyć, ile będzie musiała zapłacić podatku. Niezależnie od tego, czy chodzi o sprzedaż kryptowaluty kupionej kilka lat temu, czy o zyski uzyskane w ramach codziennych transakcji, podatek zawsze wyniesie 10%.

Stały podatek bez możliwości odliczenia kosztów

Takie uproszczenie podatków ma jednak pewną wadę. Jak poinformowała Administracja Finansowa Republiki Słowenii, podatek w wysokości 10% nie będzie obejmował wyłącznie zysku, ale dotyczy całej kwoty. Jeżeli propozycja zmian podatkowych wejdzie w życie, to ucierpią na tym osoby, które zainwestowały w kryptowaluty dużo pieniędzy i osiągnęły jedynie kilkuprocentowy zysk. Wówczas będą musiały zapłacić 10% od całej kwoty (nie będzie możliwości odliczenia kosztów uzyskania przychodów):

„We would like to emphasize that it is not profit which would be taxed but rather the amount a Slovenian tax resident receives on their bank account on turning the virtual currency into cash or when buying a thing”.

Komentarze