Ethereum zaskakuje wzrostem. Ale czy naprawdę jest tak różowo?

Badanie przeprowadzone przez Jacka Gormana, naukowca z Variant Fund, ujawnia zaskakujące statystyki dotyczące liczby nowych aktywnych portfeli Ethereum (ETH) w ciągu ostatnich 12 miesięcy. Pomimo dużej liczby nowych portfeli, rzeczywista aktywność na sieci jest znacznie niższa, co pokazuje, że „wciąż jesteśmy na bardzo wczesnym etapie” – slogan, który jest mottem weteranów krypto.

Niesamowity przyrost nowych portfeli Ethereum (ETH)

W ciągu ostatniego roku, na sieci Ethereum (ETH) stworzono ponad 26,69 miliona nowych portfeli. Oznacza to, że co 30 dni zyskiwała ponad 2 miliony nowych adresów. Jednak tylko 4,5-7 milionów z tych adresów autoryzuje co najmniej jedną transakcję miesięcznie. Trzy na pięć adresów Ethereum (ETH) w sieci wykonuje tylko jedną transakcję. Z kolei 400,000 portfeli wykazuje znaczną aktywność, autoryzując ponad 100 transakcji w ciągu ostatnich 12 miesięcy.

Zobacz również: Messi reklamuje krypto. XBTO zaryzykowało i wygrało wszystko

Wysoki procent porzuconych po pierwszych 30 dniach

Ciekawe jest to, że ponad 70% portfeli jest porzucanych po 30 dniach aktywności. Dominację tych o niskiej aktywności (66% aktywnych adresów transakcyjnych było aktywnych tylko przez jeden dzień, a 95,5% było aktywnych mniej niż 10 różnych dni w ciągu ostatniego roku) można przypisać euforii wokół airdropów wstecznych.

Jednak po tym, jak kurz opadnie, aktywność na Ethereum (ETH) pozostaje niska. Łączna liczba portfeli, które były aktywne przez ponad 10 dni w ciągu ostatniego roku, wynosi zaledwie około 1,9 miliona – zgodnie z raportem.

Powyższe statystyki ujawniają interesującą dynamikę w ekosystemie Ethereum. Mimo, że liczba portfeli zwiększa się, rzeczywista aktywność użytkowników na sieci jest znacznie mniejsza. Te dane mogą dostarczyć cennych wglądów dla inwestorów, programistów i innych

Ciekawym zjawiskiem jest również rosnąca liczba „polujących na airdropy”, którzy tworzą setki kont Ethereum (ETH) o minimalnej aktywności. Wykorzystują zaawansowane oprogramowanie do manipulacji wynikami airdropów.

Podczas najbardziej rozreklamowanego airdropu ARB w zeszłym roku, tysiące kont były kontrolowane przez manipulatorów, a ponad 2,400 portfeli zostało zhakowanych. Jest to jeden z czynników wpływających na niski poziom aktywności na sieci Ethereum poza okresami dużych airdropów.

Ta tendencja pokazuje, że choć liczba użytkowników Ethereum (ETH) rośnie, to rzeczywiste zaangażowanie w sieci jest nadal ograniczone.

Może Cię również zainteresować:

Kryptowaluty bezpiecznie kupisz lub sprzedasz w sieci kantorów i bitomatów FlyingAtom
Komentarze