Sławomir Mentzen zapowiada „kryptowalutowy raj”. Sam posiada fortunę w bitcoinie

Źródło: mentzen2025.pl

18 maja 2025 roku Polacy będą mogli oddać głos w wyborach prezydenckich. Weźmie w nich udział 13 kandydatów, którzy od kilku miesięcy próbują przekonać do siebie wyborców. Jakie jest ich stanowisko w kluczowych dla Polski sprawach? Jaki mają pomysł na kryzys demograficzny, przyszłość energetyczną kraju czy mieszkalnictwo? Zapytaliśmy o to samych kandydatów.

O krypto Sławomir Mentzen nie chciał rozmawiać. O innych tematach też nie

Wszyscy kandydaci w wyborach Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej otrzymali od nas identyczny zestaw pytań. Naszym celem nie jest promowanie konkretnej osoby lub jej dyskredytowanie. Chcieliśmy wyłącznie poznać zdanie rozmówców w kwestiach, które uznaliśmy za istotne. Niestety, doktor Sławomir Mentzen nie odpowiedział na nasze pytania. Jego sztab nie odpisywał na maile i nie odbierał telefonu.

Nie będziemy uzupełniać ankiety za kandydata, ale spróbujemy przedstawić jego zdanie na temat kryptowalut, czyli kwestię, o której najprawdopodobniej nie usłyszycie w mediach głównego nurtu.

Koniec z podatkiem dochodowym od krypto


Sławomir Mentzen w gronie 13 kandydatów najbardziej kojarzy się z tematem kryptowalut. I to z różnych powodów. Pierwszy jest taki, że zaproponował, by zwolnić sprzedaż kryptowalut z podatku dochodowego. To miałoby powstrzymać zwolenników krypto od tzw. emigracji podatkowej. Tę propozycję można jednak uznać za zaledwie przygrywkę do kolejnej: utworzenia strategicznej rezerwy bitcoina.

Na polskie rezerwy, którymi zarządza NBP, składają się m.in. waluty (dolary, euro, funty) czy złoto. To ostatnie zyskało na znaczeniu w całości rezerw, o czym więcej przeczytacie w tym tekście. Póki co w tych aktywach próżno szukać kryptowalut. Ale Sławomir Mentzen przekonuje, że powinno się to zmienić. Wspomniał o tym we wpisie na platformie X, w którym zaznaczył, że jeśli zostanie prezydentem, Polska stanie się „kryptowalutowym rajem”: z przyjaznymi regulacjami, niskimi podatkami czy przychylnymi bankami. Nie wytłumaczył, niestety, jak chciałby to osiągnąć bez wsparcia Parlamentu.

Sławomir Mentzen, czyli bitcoinowy milioner


Sławomir Mentzen to jeden z najbogatszych posłów. Nie tylko w Konfederacji, ale w ogóle w Sejmie. A z zeszłorocznego oświadczenia majątkowego polityka wynika, że w jego portfelu znajdowały się ponad 33 bitcoiny. Przy dzisiejszym kursie daje to około 13 mln zł. I tu pojawia się kolejny kryptowalutowy wątek związany z kandydatem: jego zamiłowanie dla tych aktywów próbują wykorzystać oszuści.

Mechanizmy oszustw zazwyczaj nie są skomplikowane. W procederze tym może być wykorzystany (bezprawnie) np. wizerunek posła Konfederacji. Tak zrobiono w przypadku innego kandydata – Szymona Hołowni. Ale dotyczy to także sportowców, biznesmenów czy celebrytów. Oszuści mogą przekonywać, że każdy jest w stanie dorobić się na krypto tak, jak Sławomir Mentzen. I np. odsyłają chętnych (ofiary) na fałszywe platformy do handlu. Łatwo się domyślić, jakie są tego konsekwencje: utrata pieniędzy, ale też wrażliwych danych. Warto o tym pamiętać.

Eurosceptyk i fan wolnego rynku

Kim jest Sławomir Mentzen? To m.in. przedsiębiorca, doradca podatkowy i tiktoker. Jego poglądy można ocenić jako skrajnie prawicowe. Polityk jest eurosceptykiem, monarchistą i zwolennikiem liberalizacji w dostępie do broni. Kandydat opowiada się za wolnym rynkiem, obniżaniem podatków oraz likwidacją obowiązkowego ubezpieczenia społecznego. Na stronie internetowej kandydata znaleźć można program, w którym wyróżniono 20 punktów. Jeden z nich odnosi się do kryptowalut:

Kryptowaluty są w Polsce zwalczane, ponieważ państwo nie jest w stanie ich kontrolować. W rezultacie, firmy próbujące działać w tej nowoczesnej branży, musiały się zamknąć albo wynieść z Polski. Dlatego jako prezydent będę dążył do uwolnienia obrotu kryptowalutami, a także doprowadzę do tego, aby Polska miała najprzyjaźniejsze kryptowalutom prawo w całej Unii Europejskiej, dzięki czemu staniemy się europejskim hubem dla firm z tej branży. Przyciągnie to do Polski wiele nowoczesnych firm i stworzy dobrze płatne miejsca pracy.

Co o kryptowalutach sądzą pozostali kandydaci?

Sławomir Mentzen nie jest jedynym kandydatem, który wypowiadał się o kryptowalutach. W serwisie znajdziecie stanowisko Szymona Hołowni w tej kwestii. Temat ten podejmowali także Rafał Trzaskowski Grzegorz Braun i Adrian Zandberg. Z kolei z tego tekstu dowiecie się, co o kryptowalutach i wielu innych kwestiach sądzi Joanna Senyszyn, a tutaj przeczytacie, jak rozwój Polski widzi Artur Bartoszewicz.

Dziękujemy, że przeczytałeś/aś nasz artykuł do końca. Obserwuj nas w Wiadomościach Google i bądź na bieżąco!
Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany.