UE: Kryptowaluty rzadko wykorzystywane przez organizacje kryminalne

Komisja Europejska opublikowała raport dotyczący użycia cyfrowego pieniądza. Wg Komisji kryptowaluty są używane do działań nielegalnych – powiązanych z działalnością organizacji kryminalnych lub terrorystycznych – przez stosunkowo niewielki odsetek użytkowników.

Raport o dość długim tytule: „Sprawozdanie Komisji dla Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie oceny ryzyka związanego z praniem pieniędzy i finansowaniem terrorystów mającego wpływ na rynek wewnętrzny i odnoszącego się do sytuacji transgranicznych” ukazało się w minionym tygodniu. To co w nim uderza przede wszystkim to wskazanie, iż choć ze względu na właściwości kryptowalut – głównie wysoką anonimowość – mogą one być bardzo korzystne dla kryminalistów, to jednak nie są często używane z powodu technologii potrzebnej do ich użycia. Zaplecze techniczne jest tutaj wg KE czynnikiem ograniczającym.

Przeprowadzono kilka dochodzeń w sprawie wirtualnych walut, które wydają się być rzadko używane przez organizacje kryminalne. Podczas gdy mogą one mieć intencje używać ich ze względu na cechy (głównie anonimowość), to jednak faktyczna możliwość użycia jest mniejsza ze względu na wymaganą technologię

– można przeczytać w komunikacie

kryptowaluty ue

Równocześnie nie tak dawno temu informowaliśmy o innym pomyśle Komisji Europejskiej. Mianowicie o projekcie Titanium, który ma zostać powołany w celu walki z nielegalną działalnością prowadzoną w tzw. Dark Webie, m.in. z wykorzystaniem kryptowalut. Nowy raport Komisji Europejskiej jest więc dość zaskakujący – nie tylko w obliczu projektu Titanium, ale też, a może przede wszystkim wobec ogólnej postawy Unii Europejskiej, która bardzo często degradowała kryptowaluty jedynie do narzędzia używanego przez terrorystów. W/w raport zaś ma bardzo pozytywny wydźwięk.

Komisja Europejska dużo cieplej wypowiadała się do tej pory o samej technologii blockchain. Wydała nawet komunikat skierowany do Parlamentu Europejskiego i Europejskiego Banku Centralnego w sprawie poprawy świadomości o technologii blockchain. Jednym z takich działań mają być nawet konsultacje publiczne na temat technologii wykorzystywanych w finansach.

 

MW.

Komentarze