Raport BitMEX | Kto finansuje rozwój Bitcoina?

Kto finansuje rozwój Bitcoina? Dział badawczy BitMEXa rzucił nieco światła na to, kto daje pieniądze na rozwój oprogramowania open source największej kryptowaluty świata.

Liczy się wkład personalny oraz finansowy

28 marca BitMEX Research opublikował raport, z którego wynika, że blockchainowe firmy Blockstream i Lightning Labs mają największy wkład w rozwój Bitcoin jeżeli chodzi o personalne zastrzyki deweloperskie do pracy nad rozwojem sieci.

Z drugiej strony firma badawcza Bitcoin – Chaincode Labs – okazała się zapewniać największe wsparcie finansowe dla rozwoju oprogramowania Bitcoin Core. Autorzy raportu zauważają:

„Dochodzimy do wniosku, że sytuacja jest zdrowsza niż w przeszłości, jeśli chodzi o dostępność finansowania, przejrzystość i stopień podziału między podmioty finansujące”.

BitMEX Research wykorzystał w badaniu publicznie dostępne informacje oraz dane uzyskane od zaangażowanych osób. W ten sposób, w ich opinii, powstał najbardziej kompleksowy obraz finansowania deweloperów Bitcoin.

Praca u podstaw | Kto finansuje rozwój Bitcoina?

Według dostępnych danych, zarówno Blockstream, jak i Lightning Labs zatrudniają po 8 programistów do pracy na Bitconie. Następny w zestawieniu jest Square Crypto, który zatrudnia 7 osób do pracy nad siecią. Dalej – Digital Currency Initiative (DCI) MIT ma u siebie 6 bitcoinowych deweloperów, podobnie jak Chaincode i Purse:

bitcoin funding
Liczba deweloperów Bitcoina per firma; źródło: BitMEX Research

BitMEX zwrócił również uwagę na aktywność w repozytorium Bitcoin Core. Na tej podstawie wyłoniono topowych kontrybutorów, jak również określono źródła ich finansowania. Te dane pokazują, że 11 z 33 najbardziej aktywnych programistów Bitcoin jest niezależnych, 7 jest opłacanych przez Chaincode, 3 przez Blockstream:

sponsoring bitcoina
Wymiar dofinansowania Bitcoin Core wśród 33 największych deweloperów; źródło: BitMEX Research

Bitcoin stoi twardo i pewnie na ziemi

Raport BitMEX Reaseach dowodzi, że coraz większa liczba firm i instytucji postrzega Bitcoin jako ważny element infrastruktury dla przyszłości finansów. Sieć BTC notuje w ostatnim czasie coraz większy wzrosty liczby podmiotów, którym przyszłość Bitcoina nie jest obojętna.

Komentarze