Derywatywy kryptowalut | Wolumeny najniżej od czasu halvingu!

1 767

Według nowego raportu Cryptocompare, wolumeny obrotu kryptowalutowymi instrumentami pochodnymi spadły w czerwcu o 36% – do 393 miliardów dolarów. Derywatywy kryptowalut notują tym samym najniższy, jak dotąd, wynik w 2020 roku.

Spadek zainteresowania inwestorów rynkiem instrumentów pochodnych kryptowalut?

Kryptowalutowe instrumenty pochodne – kontrakty zawarte pomiędzy co najmniej dwiema osobami na zakup lub sprzedaż aktywów cyfrowych po ustalonej cenie w przyszłości – wzrosły w maju do ​​rekordowo wysokich 602 miliardów dolarów. Doszło do tego prawdopodobnie pod wpływem szumu, który towarzyszył wówczas historycznemu, trzeciemu halvingowi Bitcoina.

Całkowita wielkość wolumenu spot spadła od tamtej chwili dość znacząco. W czerwcu, kryptoderywatywy zaliczyły spadek wolumenu o 49% – do 643 miliardów dolarów z 1,27 bln USD w poprzednim miesiącu.

Większość transakcji spotowych miała miejsce na giełdach uważanych przez Cryptocompare za niszowe i nieuregulowane. Kontrakty na tych giełdach stanowiły 466 mld USD wolumenu, podczas gdy giełdy „najwyższego poziomu” obróciły 177 mld USD.

źródło: Cryptocompare

„W czerwcu wolumeny spot stopniowo malały, co stanowi mniej więcej połowę dziennych wolumenów odnotowanych w poprzednim miesiącu” – czytamy w opublikowanym wczoraj raporcie.

Wolumeny na poszczególnych giełdach

W czerwcu udział instrumentów pochodnych w rynku kryptowalut wzrósł do 37% w porównaniu do 32% w maju i 27% w kwietniu. Raport Cryptocompare stwierdza, że wszystkie giełdy kryptowalut odnotowały w ubiegłym miesiącu znaczny spadek wolumenu obrotu.

wolumeny instrumentów pochodnych kryptowalut
źródło: Cryptocompare

Największy spadek odnotowano na BitMEX, z 50% do 51,6 mld USD. W tym samym czasie, Chicago Mercantile Exchange (CME), która koncentruje się na inwestorach instytucjonalnych, odnotowała najmniejszy spadek, a wolumen obrotu spadł tam o 17% – do 6,7 mld USD.

Największy wolumen obrotu miał miejsce na Huobi – 122,4 mld USD. Stanowi to jednak spadek o 38% w porównaniu z miesiącem poprzednim. Okex i Binance uzyskały odpowiednio 107 mld USD i 86 mld USD wolumenu transakcji. Obie giełdy zgłosiły spadek wolumenów o ponad 30%. Na Deribit spadły one natomiast o 43% – do 8,8 mld USD.

Wolumeny opcji instytucjonalnych na CME osiągnęły rekordowy miesięczny poziom 8 444 transakcji, o 41% więcej niż w maju. CME podała, że wolumen kontraktów futures mierzony liczbą kontraktów spadł o 23%, osiągając w czerwcu 128 258.

źródło: Cryptocompare

Miesięczne wolumeny opcji Deribit wzrosły w czerwcu o 17,8% do około 2,5 mld USD, „ale jest to mniejszy spadek niż w przypadku innych giełd instrumentów pochodnych, które oferują wyłącznie produkty futures”, zauważają autorzy raportu.

Komentarze