Ministerstwo Finansów pracuje nad zmianą opodatkowania kryptowalut

Jak podaje oficjalny komunikat na stronie Ministerstwa Finansów, prawdopodobnie zostaną naniesione poprawki w sposobie rozliczania się z podatku od czynności cywilnoprawnych (PCC). Nie jest również wykluczona zmiana całokształtu w sposobie rozliczenia z obrotu kryptowalutami za rok 2017. Ministerstwo napisało jednak, iż pracuje nad zaproponowaniem innej, bardziej dogodnej formy opodatkowania kryptowalut. 

Kwestie dotyczące podatku od czynności cywilnoprawnych wywołały tak duże emocje, iż inwestorzy pragną sprawiedliwości. Problem mają szczególnie Ci, którzy mieli ogromną liczbę transakcji i z każdej z nich będą musieli zadeklarować podatek PCC. Na Facebook’u pojawiła się nawet grupa protestacyjna dotycząca tej interpretacji podatkowej.

Dla potrzeb tak dynamicznego i świeżego rynku potrzebne są jasne i klarowne przepisy oraz przejrzyste metody rozliczania i opodatkowania, aby inwestorzy i potencjalni, przyszli inwestorzy nie czuli obawy przed ogromnymi, źle zinterpretowanymi restrykcjami Ministerstwa.

W środę 4 kwietnia Ministerstwo Finansów opublikowało bardzo nieintuicyjną i kłopotliwą instrukcję rozliczenia podatkowego od obrotu kryptowalutami. Publikacja wskazywała jak odpowiednio rozliczyć się z obrotu kryptowalutami w PIT, VAT i PCC. Co mogło zszokować większość inwestorów, w zakresie podatku VAT powinniśmy również uwzględnić wymianę kryptowalut na inne waluty cyfrowe (np. BTC/ETH). Dodatkowo, Ministerstwo zaproponowało, aby od każdej odbytej transakcji został odprowadzony podatek pcc. Co więc w przypadku osób, które zajmowały się tzw. daytradingiem, a liczba ich transakcji liczona była w tysiącach?

Jedyne, co może nas pocieszyć w tej kwestii, to zwolnienie z podatku PCC od transakcji do 50 PLN

Warto również zaznaczyć, że do tej pory głównymi ustawami, którymi kierowało się Ministerstwo Finansów były:

  1. Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych z dnia 26 lipca 1991 r. ( tj. Dz. U. z 2018 r. poz. 200, z późn. zm.);
  2. Ustawa z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych ( tj. Dz. U. z 2017 r. poz. 1150).

Co z tym PCC?

Jaki jest więc sens działania Ministerstwa i jak poradzą sobie z tym ogromem pracy urzędnicy? Daytraderzy, czyli osoby, które dziennie potrafią zamknąć kilkadziesiąt transakcji są najbardziej poszkodowani. Przy założeniu 10000 transakcji dziennie, stworzy to w skali miesiąca aż 900 tys. stron do dostarczenia urzędnikom urzędu skarbowego. Ministerstwo Finansów musi zaproponować ulgowy sposób rozliczenia i jest to niedopuszczalne, iż kilkanaście dni przed końcem rozliczenia za 2017 rok, zostają podane instrukcję rozliczania z kryptowalut. Jeśli scenariusz pozostanie bez zmian, obrót  kryptowalutami przestanie być w Polsce opłacalny, a rozliczanie się z dziesiątek tysięcy zawieranych każdego dnia transakcji sparaliżuje pracę urzędów.

O kolejnych komunikatach i zmianach w sposobie rozliczenia z obrotu kryptowalutami będziemy informować na bieżąco.

Dziękujemy, że przeczytałeś/aś nasz artykuł do końca. Obserwuj nas w Wiadomościach Google i bądź na bieżąco!
Kryptowaluty bezpiecznie kupisz lub sprzedasz w sieci kantorów i bitomatów FlyingAtom