Kryptowaluty: Stanowiska krajów w sprawie regulacji

Kryptowaluty na Świecie

Szczyt G20 stanowi istotne spotkanie, które może powiedzieć coś więcej o przyszłości kryptowalut. Dlatego warto prześwietlić obecne stanowisko krajów Świata dotyczące kryptowalut. Poniższa grafika pokazuje jak wygląda stan prawa i jego surowość względem walut wirtualnych:

Źródło: Bloomberg.com

Kolory bardzo jasne określają bardzo przyjazne stanowisko lub brak regulacji natomiast im ciemniejszy kolor tym bardziej restrykcyjne przepisy prawa. Tutaj liderem są Chiny. Zaczniemy zatem od analizy krajów azjatyckich:

Azja

Japonia przoduje pod względem regulacji ponieważ wprowadziła licencjonowanie giełd kryptowalutowych co również wprowadziły Filipiny. Hong Kong bacznie obserwuje rynek i ostrzega giełdy przed nadmiernym handlem. Tajwan wprowadził jako jedyny kraj regulacje ICOKorea Południowa, która w zeszłym roku stała się ostoją działalności kryptowalut, również zaostrza nadzór, ponieważ pracuje nad kompleksowym zbiorem przepisów, chociaż umożliwia dotychczasową działalność wymiany kryptowalut, inaczej było w przypadku Initial Coin Offering. W Indiach, gdzie kryptomania była stosunkowo słaba, rząd stwierdził, że nie uważa walut cyfrowych za prawny środek płatniczy i podejmie środki mające na celu ograniczenie ich wykorzystania. Chiny zablokowały ICO, kryptowaluty, giełdy kryptowalutowe.

Obie Ameryki

USA mają uregulowane kwestie ICO, tak samo jak Kanada, która uznała je już za papiery wartościowe. Brazylia za to zbanowała wszelkie fundusze inwestycyjne inwestujące w wirtualne waluty.

Europa

Wielka Brytania i jej komisja parlamentarna zastanawia się, jak kontrolować waluty cyfrowe. Europejski Urząd Nadzoru Giełd i Papierów Wartościowych, który koordynuje standardy we wszystkich państwach członkowskich Unii Europejskiej wysunął propozycje ograniczeń dotyczących instrumentów pochodnych powiązanych z wirtualnymi walutami dla inwestorów indywidualnych. Niemcy wyciągnęły konsekwencje wobec giełd, które nie posiadały zezwolenia na wykonywanie usług brokerskich a Francja wystosowała odpowiednie rekomendacje dotyczące prowadzenia działalności giełd kryptowalutowych. Rosja ma wiele pomysłów na kryptowaluty włącznie z własną państwową, lecz w styczniu pojawił się projekt prawa banującego płatności kryptowalutami oraz pozwolenie na prowadzenie ICO i wymianę kryptowaluty na waluty FIAT.

Afryka

RPA i jego organy nie nadzorują podmiotów z tego rynku ale bada ciągle „odpowiednie ramy polityczne i reżim regulacyjny”. Nigeria nie posiada żadnych przepisów ale bank centralny uważa wirtualne waluty jako hazard i może to się zmienić. Kenia również nie wytworzyła rozwiązań, jedynie ostrzegając przed inwestycjami (jeden z krajów afrykańskich o największym obrocie). Zimbabwe jako kraj sporej inflacji oceniła waluty cyfrowe jako środek „prania pieniędzy, finansowania terroryzmu, unikania opodatkowania i oszustw”.

Jak widać coraz więcej krajów się interesuje tematem i dlatego w przyszłości będziemy informować o nowych stanowiskach innych krajów jak i tu wymienionych.

Dziękujemy, że przeczytałeś/aś nasz artykuł do końca. Obserwuj nas w Wiadomościach Google i bądź na bieżąco!
Kryptowaluty bezpiecznie kupisz lub sprzedasz w sieci kantorów i bitomatów FlyingAtom
2 komentarzy
  1. ravz napisał

    Ograniczenia dla kryptowalut to jak zacinanie kury znoszącej złote jaja.

  2. gggj napisał

    RPA nie jest w Azji, ani Zimbabwe itd

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany.