Poradniki: papierowy portfel Bitcoin

Papierowy portfel Bitcoin to, jeśli używana umiejętnie, najlepsza gwarancja bezpieczeństwa bitcoinów. Portfel taki, w przeciwieństwie do portfela rezydującego na komputerze jest odporny na ataki hakerskie.

Utworzenie portfela

Aby wygenerować portfel, wchodzimy na stronę https://www.bitaddress.org/

Zostaniemy poproszeni o poruszanie myszką w celu stworzenia losowości. podczas ruchu, nasz kursor będzie zostawiał zielone kropki, a procenty w zielonej ramce oznaczały nasz postęp.

po wygenerowaniu losowości musimy wybrać opcję paperwallet.

Opcje to:

  • Hide Art – Zamiast generować obrazki do druku, wygeneruje same adresy.
  • Addresses to generate – ilość adresów do wygenerowania.
  • BIP38 Encrypt – szyfrowanie portfela, tylko dla zaawansowanych
  • Passphrase – aktywne tylko wraz z poprzednią opcją, hasło do szyfrowania.
  • Addresses per page – ilość adresów na stronie druku.

Występują tu także przyciski:

  • Generate – generuj portfele z wybranych opcji – należy wciskać za każdą zmianą ustawień.
  • Print – po kliknięciu generate możemy włączyć drukowanie portfeli.

Doładowywanie portfeli

Aby doładować portfel otwieramy nasz portfel komputerowy i skanując kod qr (podpisany Load and verify) lub wpisując adres wysyłamy bitcoiny na ten adres.

Wydawanie bitcoinów

Aby wydać bitcoiny otwieramy naszą ulubioną aplikację portfelową npm .mycelium i uruchamiamy opcję wprowadzenia nowego portfela. Jak to zrobić znajdziecie w poradnikach dla poszczególnych portfeli na naszej stronie.

Następnie skanujemy kod opisany Spend.

Monitorowanie portfela

Aby mieć pewność, że na portfelu nie zachodzi żadna podejrzana aktywność, należy monitorować regularnie portfel. Można to zrobić na dwa sposoby, poprzez aplikację portfelową lub aplikację do monitorowania adresu. opis jak to zrobić w portfelach znajdziecie w poszczególnych poradnikach na naszej stronie.

Monitorowanie portfela z aplikacji przeglądarkowej

Wchodzimy na stronę www.blockchain.com/explorer

W prawym górnym rogu znajdziemy wyszukiwarkę, gdzie należy wpisać nasz adres.

Po wyszukaniu wyświetli nam się strona z danymi naszego adresu. Znajdują sie na niej następujące bloki:

  • podsumowanie
  • transakcje
  • lista transakcji

Podsumowanie

W tym bloku znajdziemy nasz adres, oraz przybory służące do sprawdzania stanu nie wydanych środków (niewykorzystane wyjścia) oraz powiązań naszego adresu (Powiązane tagi).

Transakcje

Tutaj znajdziemy informacje o ilości transakcji, o ilości otrzymanych środków oraz o aktualnym saldzie. Przydatne dodatki to kod QR oraz przyciski do stworzenia żądania zapłaty, a także utworzenia przycisku dotacji, do umieszczenia na stronę.

Lista transakcji

Tutaj widzimy listę naszych transakcji, po prawej widzimy adresy nadawcze wraz z kwotami, a po prawej odbiorców wraz ze statusem – czy wydano te pieniądze czy nie.

Na czerwono oznaczone są transakcje wychodzące z naszego portfela, na zielono przychodzące.

Tę stronę można śmiało zapisać od zakładek w celu łatwiejszego dostępu.

Kwestie bezpieczeństwa

Papierowy portfel nie posiada kopii zapasowej, więc jego zagubienie bądź zniszczenie oznacza utratę środków. podobnie jak przy każdym typie portfela, nie należy udostępniać kluczy, czyli w tym przypadku wydruku, osobom trzecim. Jeśli chcemy poprosić kogoś o przesłanie nam środków, zróbmy to w bloku transakcje, opisanym w powyższym rozdziale.Portfel musimy przechowywać w bezpiecznym miejscu, a nie na widoku! Ostatnią sprawą jest to, że papier należy zabezpieczyć przed wilgocią czy innymi środkami mogącymi zniszczyć wydruk, czy to poprzez laminowanie, czy schowanie go w suchym pudełku. Pamiętajmy, że słońce powoduje blaknięcie tuszu, a lakierowanie może rozmyć wydruk do tego stopnia, że nie będzie możliwe korzystanie z portfela.

Przygotował: Jakub Sienkiewicz

Komentarze