VeChain opis kryptowaluty

5 044

NAZWA I LOGO

VeChain 

VeChain Foundation

TWÓRCY I DEVELOPERZY

Zarządzającym projektem jest VeChain Foundation, który posiada zespół sterujący i doradczy.

Imię i nazwisko Sfera działalności Rola w VeChain Foundation
CY Cheung  Cyberbezpieczeństwo i Fin-tech Prowadzący Komitetem Regulacyjnym
George Kang CEO Regionu Wielkich Chin Prowadzący Komitetem PR
Jay Zhang CFO i Współtwórca Prowadzący Komitetem Operacyjnym
Marget Rui Zhu Profesor ze specjalnością finanser korporacyjne Prowadzący Komitetem Nominacyjnym
Peter Zhou Kierownik naukowy Prowadzący Komitetem Technicznym
Renato Grottola Dyrektor Globalnej Transformacji Cyfrowej Rozwój Biznesowy Projektu
Sunny Lu CEO i Współtwórca Rozwój Biznesowy Projektu

Zespół doradczy VeChain Foundation

Imię i nazwisko Rola w VeChain Foundation Firma
Bo Shen Twórca i Partner Zarządzający FENBUSHI Capital
Daniel Kelman Współtwórca GSR, Bitcoin.com, BitOcean Japan
James Gong CEO ChainB.com
Roland Sun Partner Broad & Bright Law Firm
Ning Nan CEO BitOcean

OPIS KRYPTOWALUTY

VeChain jest projektem skierowanym dla biznesu i zastosowania różnych rozwiązań jak etykiety RFID, blockchainy biznesowe i sensory dla IoT. Istotnym jest fakt, że obecnie wdrożono niektóre sieci dla monitoringu pochodzenia np. produktów winiarskich a także planuje się monitoring pochodzenia aut, przesyłek w logistyce czy dóbr luksusowych. Token VET jest podstawowym elementem blockchain jako środek rozliczeniowy w smart contractach a końcowo również jako forma płatności. VeChain jest zatem ekosystemem biznesowym gdzie zdecentralizowane aplikacje umożliwiają różne wspomniane zastosowania dla firm i podmiotów. Jest to swoistego rodzaju zamknięte koło gdzie swoje miejsce ma przedsiębiorca ale również klient końcowy, który wie skąd dany produkt pochodzi i jaką drogę przebył. Dodatkowo zespół wprowadził możliwości zastosowania Internet of Things w blockchainie jako zespół sensorów, który umożliwia monitoring warunków np. produkcji, logistyki.

SPECYFIKACJA

Projekt opiera się na blockchain’ie zaprojektowanym dla potrzeb biznesowych. Digitalizacja obiektów wykorzystywanych w biznesie i połączenie ich w blockchain to jedno z propozycji wysuwanych przez zespół. Za pomocą identyfikatorów VID, smart contractów następuje modelowanie relacji między elementami biznesowymi. Użytkowany będzie tutaj model UTXO, system zarządzania bazą danych CHAOS, technologia IoT, Blockchain i Smart Contracty. Całość sieci będzie składała się z następujących warstw: bazowej opartej na Ethereum (w niej znajdują się takie komponenty zapewniające sprawność i bezpieczeństwo sieci (3x szybszy niż ETH), sortowanie danych czy ich synchronizacja z innymi kategoriami danych w Blockchain), wyższej opartej o moduł inteligentnych kontraktów oraz o protokół blockchain łączący z aplikacjami biznesowymi. Aplikacje biznesowe także składają się na warstwy: bazową (obsługa smart contractów oraz przeglądanie blockchain), wyższą (umożliwia standaryzację i łączenie różnych systemów danych z sieci), najwyższą (moduł procesowy dla ostatecznej warstwy abstracyjnej aplikacji). Identyfikatory VID są hashowane poprzez znany algorytm Sha256 przed wykorzystaniem ich przez technologie NFC, RFID. Poprzez procedury logistyczne i produkcyjne oznaczanie za pomocą np. kodów QR następuje ich identyfikacja, która będzie wyznaczana w całym procesie logistycznym. Zapewniona brama API umożliwia połączenie z internetem i innym urządzeniami podłączonymi online. Zastosowane rozwiązania w Internet of Things zapewniają dostarczanie danych ze świata realnego jak temperatura oraz rozpowszechnianie tych informacji miedzy użytkownikami, którzy mają swoje ID. Protokołami wykorzystywanymi w IoT przez VeChain będą Ethernet, 2/3/4G, NB-IoT, eMTC, CAT-1. Asymetryczny algorytm umożliwia autoryzacje sprzętu ze względu na możliwości podłączenia do sieci IoT oraz możliwość tworzenia z nimi smart contractów. Hashed Storage Service jest rozproszoną usługą przechowywania danych , plików, która bez autoryzacji konkretnego użytkownika nie może zostać zmieniona. Token VEN jest wykorzystywany do rozliczania smart contractów, płatności w formie GAS, płatności w aplikacja mobilnych partnerów. Oparty jest on o standard ERC20. Oprócz technologii PoS zastosowane jest inne rozwiązanie – PoA (Proof-of-Authority) co oznacza, że wszystkie węzły uprawnień są losowo sortowane w sposób nietypowy. Członkowie węzła uprawnień posiadają różne uprawnienia i role, z których każdy ma węzeł rozliczeniowy . Węzeł otrzyma nagrodę Thor za blok po zakończeniu księgowania. Językiem programowania w sieci jak i zdecentralizowanych aplikacjach jest Solidity (język programowania Ethereum).

Maksymalna ilość monet: 873 378 637
Wydobytych monet: 477 073 421

Szybkość sieci: 10000 TPS
Ilość bloków: Brak danych

 

DYSTRYBUCJA

Podaż VeChain ustalony jest na 70% tokenów będących w ogólnej dystrybucji dla użytkowników, firm i innych uczestników. Token VEN można dostać w ramach PoS i nagrody w ramach stake’u danego użytkownika.

CZYM SIĘ RÓŻNI OD BITCOINA

VeChain różni sie tym od Bitcoina, że technologia kopania kryptowaluty opiera się na PoS a nie jak w przypadku Bitcoina PoW. Bitcoin posiada zdecydowanie mniejszą ilość tokenów niż VeChain. Dodatkowo projekt VeChain skupia się na zastosowaniach biznesowych i budowy blockchainów co w przypadku Bitcoina nie jest priorytetem. Token VEN ma zastosowanie rozliczeniowe w blockchainach poszczególnych partnerów i podmiotów biznesowych natomiast Bitcoin ma bardziej uniwersalne zastosowanie.

Wykopanych monet 16,247,731 BTC 477,073,421 VEN
Czas wykopania bloku 8m 8s Brak danych
Liczba bloków 460,858 Brak danych
Wielkość blockchain 129.87 GB Brak danych
Algorytm SHA256 Brak danych
Prywatność Do używania Bitcoina (i innych walut) wystarczy mieć jedynie klucz publiczny i prywatny, które nie zawierają żadnych danych o użytkowniku takich jak dane personalne czy adres zamieszkania. Teoretycznie więc zapewniona jest anonimowość. W praktyce jednak trzeba się sporo natrudzić gdyż wszystkie transakcje i adresy publiczne są ogólnodostępne w sieci – na czym zresztą polega istota Bitcoina. Prześledzenie historii transakcji nie jest niemożliwe i przy odpowiedniej determinacji można powiązać adres z użytkownikiem np. analizując jego działania w sieci z użyciem adresów Bitcoin (zakupy, wpisy na forach) i adres IP. By zmniejszyć taką szansę należy trzymać środki na większej ilości adresów, transakcji dokonywać z różnych adresów, a w ostateczności skorzystać z serwisów oferujących mieszanie monet – jest to jednak powierzanie Bitcoinów stronie trzeciej. Każdy portfel posiada tak jak Ethereum adres portfela i klucz prywatny. Prywatność zapewniają w Blockchain VeChain chociażby hashowanie danych, plików a także kodów NFC oraz dostęp do nich przez autoryzowanych użytkowników.
Szybkość Czas potwierdzenia jest stosunkowo długi i wynosi czasami ponad kilka godzin. Obecnie z powodu narastającej ilości transakcji na sekundę nie wszystkie przelewy trafiają od razu do bloku. Jest to zależne od opłaty transakcyjnej (fee) – im większa tym szybciej trafi. Szybkość transferu wynosi 10000 transakcji na sekundę.
Inne Całość nagrody trafia do górników. Skutkiem tego jest dość kosztowne utrzymanie węzłów.Bitcoin  oparty jest tylko o mining Token jest głównie środkiem rozliczeniowym w ramach Blockchainów danego partnera biznesowego. Możliwe jest kopanie kryptowaluty tylko poprzez stakowanie (PoS).

 

 

ROADMAP

II kwartał 2018 – łańcuch w chmurze obliczeniowej, wersja 3.0 VeChain, oddanie Mainnetu

IV kwartał 2018 – wersja 4.0 VeChain, integracja z IoT, integracja z systemami z branży ekologicznej

PORTFELE

Software

https://www.myetherwallet.com/

Hardware

Ledger

Trezor

MINING

VeChain Token nie jest możliwy do kopania za pomocą technologii PoW. Będzie możliwość otrzymania tokenów w ramach stake w przyszłości – VeChain THOR.

MEDIA

Oficjalna strona

https://www.vechain.com/#/

Twitter

https://twitter.com/vechainofficial

Reddit

https://www.reddit.com/r/Vechain/

BLOCKCHAIN EXPLORER

https://etherscan.io/token/0xd850942ef8811f2a866692a623011bde52a462c1

GIEŁDY

https://www.binance.com/

https://www.huobi.pro/

https://gate.io/

https://hitbtc.com/

https://liqui.io/

https://www.kucoin.com/

Komentarze