Steemit opis kryptowaluty

NAZWA I LOGO

Steemit (STEEM)

TWÓRCY I DEVELOPERZY

Steemit został zapoczątkowany w 2016 roku przez Neda Scotta i Dana Larimera (twórcę giełdy Bitshares). Założyli oni firmę Steemit Inc. która zajmuje się rozwijaniem projektu. 15 marca 2017 roku Dan Larimer postanowił opuścić firmę.

OPIS KRYPTOWALUTY

Ideą Steemit było stworzenie platformy social media opartej o technologię blockchain. Umożliwia to nagradzanie użytkowników sieci za aktywność w postaci postów i komentarzy w platformie społecznościowej. Nagroda przesyłana jest za pomocą tokenów o nazwie Steem.

SPECYFIKACJA

Steemit pozwala na przechowywanie w łańcuchu bloków zawartości platformy social media. Jest to platforma podobna do popularnego portalu Reddit jednakże wszystkie posty oraz obrazy przechowywane są w sieci blockchain a nie w serwerze portalu. Umożliwiło to stworzenie portalu społecznościowego w zdecentralizowanej sieci peer-to-peer

Token Steemit można wydobywać za pomocą metody Proof-of-Stake. Nagroda trafia do osób przetrzymujących tokeny Steem na swoich portfelach. Ta metoda pozwoliła sieci Steemit na skrócenie czasu między blokami do 3 sekund. Nagroda z bloku jest dzielona pomiędzy osoby zajmujące się kopaniem metodą Proof-of-Stake oraz autorów postów.

Sieć Steemit oprócz tokenu Steem posiada również drugą walutę Steem Dolars (SBD), której kurs w odróżnieniu od Steem jest ściśle powiązany z kursem USD.

Sieć Steemit pozwala także na używanie swojej zawartości przez zewnętrzne portale oraz aplikacje. Przykładami stron działających w oparciu o blockchain steemit może być strona Busy.org. Powstały również aplikacje mobilne takie jak eSteem dostępne na platformy Android oraz iOS które umożliwiają dostęp do zawartości sieci Steemit.

Maksymalna ilość monet: Brak

Wydobytych monet: 250,732,765.841 STEEM oraz 2,227,673.527 SBD

Liczba bloków: 13,030,490

Średni czas pomiędzy blokami: 3s

Nagroda w bloku: zależna od aktualnej wartości rynkowej STEEM oraz SBD

Rozmiar Blockchain: 14GB

DYSTRYBUCJA

Podaż – nie ma zaplanowanej ilość monet w sieci Steemit. Waluta podlega inflacji na poziomie 9,5% rocznie i zmniejsza się o 0,5% każdego roku.
ICO – brak

Premining – Pierwsze tokeny Steem zostały wydobyte za pomocą metody Proof-of-Work. 80% wszystkich monet z premining zostało zgromadzonych przez developerów z czego 40% rozdano użytkownikom, 20% zatrzymano a kolejne 20% zostało sprzedane by zebrać fundusze na rozwój projektu.

CZYM SIĘ RÓŻNI OD BITCOINA

Steemit jest platformą social media opartą o sieć blockchain w przeciwieństwie do Bitcoina, którego głównym celem są zadania związane z wydobyciem i transferami waluty. Steemit posiada dwa tokeny: Steem oraz SBD oraz znacznie krótszy od Bitcoina czas pomiędzy blokami. Wydobywa się je metodą Proof-of-Stake jak również za ich pomocą nagradzani są użytkownicy platformy społecznościowej za swoją aktywność.

Bitcoin Steemit
Wykopanych monet 16,404,137 BTC 250,732,765.841 STEEM oraz 2,227,673.527 SBD
Szybkość potwierdzenia 10m 3s
Liczba bloków 472331 13,030,490
Nagroda w bloku 12.50 BTC Zależne od wartości rynkowej
Wielkość blockchain 121 GB 14 GB

ROADMAP

Developerzy planują w 2017 roku wprowadzać kolejne usprawnienia związane z platformą społecznościową oraz samym oprogramowaniem Steemit m.in. wsparcie dla Javascript oraz Pythin. Ma pojawić się natywna aplikacja mobilna dla systemów iOS oraz Android. Planowane jest wprowadzenie panelu w którym użytkownik będzie mógł sprawdzić swój status w platformie.

PORTFELE

steemit.com – platforma społecznościowa będąca jednocześnie oficjalnym portfelem online

https://github.com/steemit/steem– full node steemit

MEDIA

Oficjalna strona

https://steem.io/

Platforma społecznościowa Steemit

https://steemit.com/

Facebook

https://www.facebook.com/steemit/

Twitter

https://twitter.com/Steemit

Youtube

https://www.youtube.com/channel/UCszdL-p-oxFW9xQyXT9mkWw

BLOCKCHAIN EXPLORER

https://steemd.com/

GIEŁDY

https://poloniex.com/

https://bittrex.com/

https://shapeshift.io/

https://bitshares.openledger.info/

Komentarze