Golem opis kryptowaluty

NAZWA I LOGO

Golem – z języka hebrajskiego „poczwarka”, słowo to może być tłumaczone również jako „istota sztucznie powołana do życia”

Twórcy i Deweloperzy

Założycielem i CEO Golem jest Julian Zawistowski, który wraz ze współzałożycielami Piotrem Janiukiem, Andrzejem Regulskim i Aleksandrą Skrzypczak rozwijają projekt. Nie są to jednak jedynie osoby, które są zaangażowane w Golem:

Julian Zawistowski – CEO, founder

Piotr ‘Viggith’ Janiuk – CTO, co-founder

Andrzej Regulski – COO, co-founder

Aleksandra Skrzypczak – Lead Software Engineer, co-founder

Alex Leverington – P2P Network

Paweł ‘chfast’ Bylica – Lead Ethereum Engineer

Marek Franciszkiewicz – Developer

Wendell Davis – BDM

Adam Banasiak – Developer

Paweł Peregud – Developer

Dariusz Rybi – Developer

Radosław Zagórowicz – Developer

Grzegorz Borowik – Senior Software Engineer

Muhammed Tanrıkulu – Software Engineer

OPIS KRYPTOWALUTY

Golem to projekt, który stawia sobie za cel stworzenie dostępnego dla wszystkich i rozproszonego superkomputera open source. Maszyna taka pozwoliłaby zmniejszyć koszty badań naukowych, analizy ogromnych ilości danych czy też renderowania – jednym słowem procesów, które wymagałyby ogromnych nakładów energii, czasu i zaangażowania zasobów.

Każdy może użyczyć mocy własnego sprzętu – czy to laptopa czy też mocniejszego komputera – na potrzeby sieci. Za wynajęcie mocy obliczeniowej są oni odpowiednio wynagradzani. Projekt pozwala także rozwijać nowe programy, które mogą być hostowane w sieci. Golem jest wtedy używany jako platforma do dystrybucji oprogramowania, która jest tańsza i znacznie trudniej przeprowadzić na niej atak DDoS.

SPECYFIKACJA

Komputery użytkowników połączone są w sieci peer-to-peer, w której każdy węzeł ma takie same uprawniona i pełni równorzędną rolę. Rozwiązanie to zapewnia decentralizację, która jest podstawą funkcjonowania większości kryptowalut.

Użytkownicy mogą zarówno użyczyć mocy obliczeniowej swoich komputerów jak i wynająć ją na potrzeby własnych zadań wymagających obliczeń.

Wbudowane wsparcie dla platformy Ethereum zapewnia bezpośrednie transakcje. Mogą one być zawierane pomiędzy osobami dostarczającymi mocy, pobierającymi ją oraz deweloperami oprogramowania.

Golem służy także jako zdecentralizowany rynek do dystrybucji oprogramowania przez deweloperów. Mogą to uczynić publikując swoje rozwiązania w API. Równocześnie korzystając z platformy transakcyjnej mogą ustalać zasady płatności za udostępniany software.

Golem może być traktowany zarówno jako Infrasctructure-as-a-Service (IaaS), czyli infrastruktura, jak i Platform-as-a-Service (PaaS), czyli platforma.

 

Maksymalna ilość monet: 1,000,000,000 GNT

Rozdanych monet: 820,000,000 GNT

DYSTRYBUCJA

Podaż – Całość tokenów została rozdana osobom, które wzięły udział w ICO – w tym 120 000 000 na Golem Factory, a 60 000 000 na zespół Golem

ICO – Projekt dążył do zebrania minimum 150,000 ETH. Ostatecznie zebrano maksymalną zakładaną wartość wynoszącą 820,000 ETH.

Premining – brak

Czym różni się od Bitcoina?

Bitcoin przewidziany jest jako waluta, służąca do przenoszenia wartości. Golem zaś pomyślany jest jako coś zupełnie innego, bowiem jest to zdecentralizowany i rozproszony superkomputer. Składa się on z urządzeń użytkowników, którzy zdecydują się udostępnić moc obliczeniową swojego sprzętu. Można zatem albo wykupić czyjąś moc obliczeniową dla własnych potrzeb, albo użyczyć własną za odpowiednim wynagrodzeniem.

Golem służy również jako platfroma do dystrybucji oprogramowania dla deweloperów.

Maksymalna ilość monet 21,000,000 BTC 1,000,000,000 GNT
Monet dostępnych na rynku 16,247,731 BTC 820,000,000 GNT

PORTFELE

Tokeny GNT to w zasadzie smart contract (inteligentny kontrakt tworzony, monitorowany i automatycznie wykonywany przez blockchain) Ethereum– potrzebny jest zatem tak naprawdę portfel ETH.

MINING

Golem w całości został rozprowadzony przez ICO. Nie można kopać tej kryptowaluty.

MEDIA

Oficjalny Twitter

https://twitter.com/golemproject

Oficjalna strona

https://golem.network/

Facebook

https://www.facebook.com/golemproject/

Reddit

https://www.reddit.com/r/GolemProject/

Blog

https://blog.golemproject.net

BLOCKCHAIN EXPLORER

https://chainz.cryptoid.info/ppc/

https://peercoin.mintr.org/

https://peercoin.holytransaction.com

KOD ŹRÓDŁOWY

https://github.com/golemfactory/golem

GIEŁDY

https://poloniex.com/

https://bittrex.com/

https://yunbi.com/

WYKRES Z CENĄ

https://coinmarketcap.com/assets/golem-network-tokens/

https://www.coingecko.com/en/price_charts/golem/usd

https://www.worldcoinindex.com/coin/golem

Komentarze