Augur – opis „kryptowaluty”

NAZWA I LOGO

Augur (REP)


TWÓRCY I DEWELOPERZY

  • Jack Peterson – Co-Founder & Lead Front-End Developer
  • Joey Krug – Co-Founder & Lead Back-End Developer
  • Stephen Sprinkle – Senior Front-End Developer
  • John Danz – Front-End Developer
  • Petr Baudis – Back-End Developer
  • Ryan Gerner – Back-End Developer
  • Tom Kysar – Product Manager
  • Peronet Despeignes – SpecialOps
  • Ivan Petric – Marketeer

Poza tym jest jeszcze spora grupa doradców, w tym Vitalik Buterin – twórca Ethereum.

Faza tworzenia przypada na jesień 2014 a wersję alfa wypuszczono w czerwcu 2015. Od sierpnia do października 2015 zebrano $5 200 000 w kryptowalutach na dalszy rozwój projektu. Wersja beta wyszła w marcu 2016 a ostateczna powinna wyjść późnym latem 2017.


OPIS OPROGRAMOWANIA

Na wstępie należy zdecydowanie zaznaczyć, Augur to nie jest kryptowaluta.                

Augur jest to otwartoźródłowy, zdecentralizowany rynek prognostyczny, który powstał na bazie Ethereum, napisany w Serpent i JavaScript. Użytkownicy będą mogli tworzyć własne rynki z wybranymi przez siebie pytaniami. Pozostali wtedy kupują pozytywne bądź negatywne udziały obstawiając wynik aby zostać nagrodzonym za udaną prognozę wydarzeń w prawdziwym świecie. Augur zaznacza, że rynki nie będą ograniczone do odpowiedzi “tak lub nie”, czyli oferuje nam więcej niż tylko opcje binarne. Będziemy mogli tworzyć rynki z pytaniami wielokrotnego wyboru jak również takie, w których odpowiedź znajduje się w danym zakresie liczbowym.

Mamy tutaj do czynienia z mądrością tłumu, która mówi, że to samo pytanie zadane dużej ilości osób da lepszą odpowiedź niż wypowiedź eksperta. Odpowiedź jest uśredniona i nie występują szumy informacyjne, dobrym przykładem użycia tej teorii jest wydająca werdykt ława przysięgłych zamiast pojedynczego sędziego.

Tak więc przed wyborami, meczem czy walką, będzie można stworzyć zapytanie kto wygra. Załóżmy sytuację z meczem i wartość tokenów od $0 do $1, którą kształtuje rynek. Na początku tokeny postawione na pierwszą drużynę są warte $0.30 a na drugą, która jest faworytem $0.70. Po pierwszej połowie druga drużyna prowadzi bramką więc stosunek wyniesie 0.15-0.85, ale na koniec meczu niespodziewanie wygrywa drużyna pierwsza. Wtedy tokeny postawione na jej zwycięstwo są warte $1 a na drugą $0. Po zakończeniu użytkownicy sami zgłaszają wynik wydarzenia do sieci czyli nie trzeba ufać żadnej jednostce centralnej. Twórca zapytania zarabia na opłatach transakcyjnych użytkowników, którzy wzieli udział w prognozowaniu. Naturalnie będzie można opuścić rynek, bądź zmienić pozycję w każdym momencie od otwarcia do zamknięcia rynku.

Daje to nam możliwość zarobienia na prawidłowej prognozie, oraz najlepsze – “wyszukiwarkę przyszłości” gdzie będziemy mogli sprawdzić prawdopodobieństwo interesującego nas wydarzenia w oparciu o inteligencję zbiorową. Platforma jest zdecentralizowana więc szansa ataku hakerskiego czy zawieszenia się jest znikoma.


SPECYFIKACJA

Co to jest REP (Reputation)?

Reputation jest to token Augur, należy go postrzegać nie jako inwestycję a jako narzędzie niezbędne aby projekt działał. Większość użytkowników nie będzie posiadaczem REP ani ich nawet nie użyje, ponieważ będzie można obstawiać wyniki za pomocą Ethereum. Oczekuje się, że ci, którzy posiadają REP – nazwijmy ich sprawozdawcy – będą co kilka tygodni przekazywać do sieci informacje o wyniku losowo wybranych wydarzeń. Jeśli nie przekażą prawidłowych informacji system może rozdysponować REP tym, którzy spełnili swoją rolę jak należy. A jeśli sprawozdawcy nie będą przekazywać informacji to ich REP przejdą w stan bezczynności, który nie przynosi zysków.

Jakie są zalety posiadania REP?

Za uczestniczenie w przekazywaniu do sieci informacji o wyniku wydarzeń, będzie się uprawnionym do części opłat transakcyjnych. Każdy REP daje 1 / 22 000 000 wszystkich opłat transakcyjnych Auguru. Im więcej Reputation się posiada i dokładniej informuje tym więcej można zebrać. Repulator to kalkulator zrobiony przez społeczność Augur, który obliczy szacowaną ilość dochodów. Tak więc może w przyszłości osoby posiadające dużo REP będą mogły zarobić na życie przez robienie sprawozdań do sieci.

Minimalny koszt stworzenia rynku: 0.025 ETH

Różnica między rynkiem a wydarzeniem jest taka że posiadacze REP informują sieć o wyniku wydarzenia, a na rynku użytkownicy prognozują jego wynik. Najczęściej użytkownik będzie tworzył równocześnie i rynek i wydarzenie. Jednak może być wiele rynków przypisanych do jednego wydarzenia. Dla przykładu, w wydarzeniu jakim jest mecz, możemy mieć rynek o wynik, o karne, o minuty w których padną gole itd.

Kod źródłowy jest jawny, więc każdy ma do niego dostęp. Gwarantuje to przejrzystość projektu i pokazuje, że nie jest on próbą oszustwa.

Opłaty transakcyjne są podzielone 50% – 25% – 25% pomiędzy sprawozdawców, twórców rynków, prognozujących użytkowników.

Maksymalna ilość tokenów: 11,000,000 REP


DYSTRYBUCJA

ICO – 8 800 000 tokenów (80%) zostało rozdanych inwestorom, którzy wsparli projekt. Pozostałe 2 200 000(16%) trafiło do deweloperów i doradców a 4% do Forecast Foundation – organizacji non-profit formalnie odpowiedzialnej za rozwój i promocję platformy


CZYM RÓŻNI SIĘ OD BITCOINA?

Augur różni się przede wszystkim tym, że nie jest kryptowalutą tylko oprogramowaniem. Jest to pierwszy duży projekt zdecentralizowanej aplikacji (Dapp) na platformie Ethereum. Nie będzie on służył do transferu środków pieniężnych a jako rynek prognostyczny oparty na przewidywaniach użytkowników. Można więc powiedzieć, że od Bitcoina różni się wszystkim.


ROADMAP

Na swoim blogu deweloperzy Augur zamieszczają co tydzień aktualizację co do rozwoju projektu. Aktualnie prowadzone są audyty klienta, kompilatora Serpent, kodu i tak dalej. Cel główny to oczywiście wypuszczenie finalnej wersji późnym latem 2017.


PORTFELE

Software:

1) uPort

2) Jaxx

3) Mist

4) myetherwallet.com

Hardware:

Ledger Nano S


MINING

Nowe tokeny REP nie będą wykopywane, wszystkie znajdują się już na rynku.


MEDIA

Oficjalny Twitter

https://twitter.com/augurproject

Oficjalna strona

https://www.augur.net/

Blog

http://blog.augur.net/

Reddit

https://www.reddit.com/r/Augur/

Dokumentacja

http://docs.augur.net


KOD ŹRÓDŁOWY

https://github.com/AugurProject/augur


BLOCKCHAIN EXPLORER

https://etherscan.io/token/REP


GIEŁDY

https://www.bitfinex.com/

https://www.kraken.com/

https://www.bittrex.com/

https://www.shapeshift.io

https://gatecoin.com/

https://poloniex.com/


WYKRES Z CENĄ

https://coinmarketcap.com/assets/augur/

https://www.worldcoinindex.com/coin/augur

Subskrybuj
Powiadom o
guest
7 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
zosiak
zosiak
6 lat temu

Nie znałem, nie słyszałem, ale przyznaje że zaintrygowaliście mnie

koral
koral
6 lat temu

Genialny koncept, warto śledzić

faust
faust
6 lat temu

Jakim cudem nie obiło mi się o uszy nic o tak fantastycznym projekcie ? 😮

zosiak
zosiak
6 lat temu

Nie znałem, nie słyszałem, ale przyznaje że zaintrygowaliście mnie

faust
faust
6 lat temu

Jakim cudem nie obiło mi się o uszy nic o tak fantastycznym projekcie ? 😮

koral
koral
6 lat temu

Genialny koncept, warto śledzić

7
0
Dodaj komentarzx