0x – opis kryptowaluty.

NAZWA I LOGO

 

0x

0x

 

OPIS KRYPTOWALUTY

 

Jest to protokół, który ułatwia i zapewnia niskie tarcie podczas wymiany peer-to-peer tokenów ERC20 na blockchainie Ethereum. Protokół ma służyć jako otwarty standard i wspólny element, zapewniający interoperacyjność zdecentralizowanych aplikacji (dApps), które zawierają funkcje wymiany. Transakcje są zawierane przez system inteligentnych kontraktów Ethereum, które są publicznie dostępne, darmowe w użyciu i do których można się dostać za pomocą dowolnego narzędzia dApp. Funkcja dApps zbudowana na podstawie protokołu może uzyskać dostęp do publicznych pul płynności lub utworzyć własną pulę płynności i pobierać opłaty transakcyjne od wynikowego wolumenu. Protokół jest bezzasadny: nie nakłada kosztów na jego użytkowników ani nie pobiera arbitralnej wartość z jednej grupy użytkowników na korzyść innej. Zdecentralizowane zarządzanie służy do ciągłej i bezpiecznej integracji aktualizacji z podstawowym protokołem bez zakłócania działania dApps lub użytkowników końcowych.

0x jest otwartym protokołem zdecentralizowanej wymiany na blockchainie Ethereum. Ma on służyć jako podstawowy element konstrukcyjny, który można łączyć z innymi protokołami, aby sterować coraz bardziej zaawansowanymi funkcjami dApps. 0x używa publicznie dostępnego systemu inteligentnych kontraktów, który może działać jako współdzielona infrastruktura dla różnych dApps. W dłuższej perspektywie otwarte standardy techniczne mają tendencję do wygrywania nad zamkniętymi, a ponieważ coraz więcej zasobów jest tokenizowanych na blockchainie każdego miesiąca to zobaczymy coraz więcej dApps, które wymagają użycia różnych tokenów. W rezultacie otwarty standard wymiany ma kluczowe znaczenie dla wspierania tej otwartej gospodarki.

 

SPECYFIKACJA

 

Maksymalna ilość monet: 1,000,000,000 ZRX

Wydobytych monet: 535,866,988 ZRX

Pierwszy blok: 16 Sierpnia 2017

Liczba bloków: brak danych

Średni czas pomiędzy blokami: 15 sekund (Ethereum)

Nagroda w bloku: brak danych

Rozmiar Blockchain: brak danych

Ilość masternodów: brak danych

Algorytm: Ethash

 

DYSTRYBUCJA

ICO 0x odbyło się 16 sierpnia i zebrało 24 miliony USD. Kupując tokeny w pierwszej ofercie, inwestorzy płacili mniej więcej 0.05 USD za jeden token. Jedynie 500 milionów tokenów było dostępne w ICO.

 

 CZYM RÓŻNI SIĘ OD BITCOINA?

 

Wykopanych monet 17, 162, 968 BTC 535,866,988 ZRX
Czas wykopania bloku 10 minut 15 sekund (Ethereum)
Liczba bloków 534,631 Brak danych
Wielkość blockchain 207.26 GB Brak danych
Algorytm SHA256 Ethash
Prywatność Do używania Bitcoina (i innych walut) wystarczy mieć jedynie klucz publiczny i prywatny, które nie zawierają żadnych danych o użytkowniku takich jak dane personalne czy adres zamieszkania. Teoretycznie więc zapewniona jest anonimowość. W praktyce jednak trzeba się sporo natrudzić gdyż wszystkie transakcje i adresy publiczne są ogólnodostępne w sieci – na czym zresztą polega istota Bitcoina. Prześledzenie historii transakcji nie jest niemożliwe i przy odpowiedniej determinacji można powiązać adres z użytkownikiem np. analizując jego działania w sieci z użyciem adresów Bitcoin (zakupy, wpisy na forach) i adres IP. By zmniejszyć taką szansę należy trzymać środki na większej ilości adresów, transakcji dokonywać z różnych adresów, a w ostateczności skorzystać z serwisów oferujących mieszanie monet – jest to jednak powierzanie Bitcoinów stronie trzeciej. Tak samo jak w przypadku innych kryptowalut, do używania ZRX potrzebujemy znać jedynie klucz publicznych innego użytkownika, aby przesyłać tokeny. W blockchain explorer Ethereum możemy zobaczyć wartość transakcji oraz adresy biorące w nich udział. W związku z tym poziom prywatności jest taki jak w Bitcoinie.

 

Szybkość Czas potwierdzenia nie jest aż tak długi i wynosi od kilku minut do godziny. Obecnie ilość transakcji jest dość umiarkowana z racji tego większość z nich trafia od razu do bloku. Należy pamiętać, że im większe fee zapłacimy za transakcję tym większa szansa, że trafi ona do najbliższego bloku. Bloki transakcyjne w ZRX pojawiają się dużo szybciej niż w BTC, z racji tego przesyłanie tokenów jest zazwyczaj szybsze. Warto jednak pamiętać, że jako token oparty o Ethereum, ZRX może mieć problemy z skalowalnością i szybkością transakcji ze względu na duże natężenie sieci Ethereum.
Inne Całość nagrody trafia do górników. Skutkiem tego jest dość kosztowne utrzymanie węzłów.

Bitcoin  oparty jest tylko o mining

0x jest projektem, który pracuje nad ciekawym rozwiązaniem zdecentralizowanej giełdy oraz wymiany tokenów bez pośredników. Ich ambicje są dość spore. Warto jednak pamiętać, że deweloperzy chcą rozwiązać dość skomplikowany problem jakim jest centralizacja wymiany.

ROADMAP

 

Poniższy obrazek przedstawia proces rozwoju projektu. Jak możemy zobaczyć doszliśmy już do jego końca, co nie oznacza jednak, że 0x przestał się rozwijać. Wręcz przeciwnie, deweloperzy pracują równie ciężko jak wcześniej i dalej rozwijają swoją ideę.

0x stary roadmap

Źródło: 0x blog

Poniższa grafika przedstawia nowy i bardziej perspektywiczny roadmap. Jak możemy zobaczyć deweloperzy planują pracować nad projektem jeszcze przez przynajmniej 3 lata, aż uznają go za ukończony.

0x roadmap

Źródło: 0x blog

 

PORTFELE

 

Ledger:
https://www.ledgerwallet.com/products/ledger-nano-s

Exodus:
https://www.exodus.io/

Trezor:
https://trezor.io/

MyEtherWallet:
https://www.myetherwallet.com/

 

MINING

 

Brak zjawiska miningu. Wszystkie tokeny zostały wyemitowane poprzez ICO.

 

TWÓRCY ORAZ DEWELOPERZY

 

 • Will Warren – CEO & Co-founder
 • Amir Bandeali – CTO & Co-founder
 • Fabio Berger – Senior Engineer
 • Alex Xu – Director of Operations
 • Leonid Logvinov – Engineer
 • Ben Burns – Designer
 • Brandon Millman – Senior Engineer
 • Tom Schmidt – Product Manager
 • Jacob Evans – Ecosystem Manager
 • Blake Henderson – Operations Associate
 • Zack Skelly – Lead Recruiter
 • Greg Hysen – Blockchain Engineer
 • Remco Bloemen – Technical Fellow
 • Francesco Agosti – Engineer
 • Mel Oberto – Executive Assitant
 • Alex Browne – Engineer in Residence
 • Peter Zeitz – Research Fellow
 • Chris Kalani – Director of Design

 

MEDIA

 

Oficjalna strona

https://0xproject.com/

 

Twitter

https://twitter.com/0xproject

Facebook

https://pl-pl.facebook.com/0xProject/

 

LinkedIn

https://pl.linkedin.com/company/0x

 

KOD ŹRÓDŁOWY

 

https://github.com/0xProject/0x-monorepo

 

BLOCKCHAIN EXPLORER

 

https://etherscan.io/token/0x812f35b66ec9eee26cd7fdf07fbc1c9c0ac3c4d6

 

GIEŁDY

 

https://www.huobi.com/

https://www.binance.com/en

https://www.ethfinex.com/

https://www.okex.com/

https://upbit.com/

https://poloniex.com/

https://hitbtc.com/

https://bittrex.com/

 

WYKRES Z CENĄ

 

https://coinpaprika.com/coin/zrx-0x/#!overview

https://coinmarketcap.com/currencies/0x/

https://www.coingecko.com/pl/waluty/0x

https://www.worldcoinindex.com/coin/0x

Maciej Kmita

Komentarze