Jak wypada Bitcoin na tle najszybciej rosnących firm w Europie?

Rok 2017 można śmiało uznać najlepszym rokiem Bitcoina patrząc na rozwój jego ceny i adaptcji. Coraz to nowsze grupy kapitałowe i banki z CME Group na czele, zapowiadają możliwość handlu samą kryptowalutą bądź kontraktami future na niej w niedalekiej przyszłości. Wiele krajów zapowiada wprowadzenie odpowiednich regulacji prawnych dla kryptowalut, aby ich obywatele mogli w pełni legalnie się nimi posługiwać. Wszystkie te fakty przekładają się na cenę Bitcoina, która bije kolejne rekordy i niedługo być może przekorczy 10 000 dolarów. Jednakże jak wygląda dynamiczny rozwój Bitcoina w zestawieniu z najszybciej rosnącymi firmami w Europie?

The Financial Times 1000 Europe’s fastest growing companies

W 2016 roku magazyn Financial Times sporządził listę 1000 najszybciej rozwijających się firm w Europie w latach 2012-2015. Lista została sporządzona na podstawie danych pochodzących ze strony Statista, która jest jedną z najbardziej zasobnych baz danych w Europie. Ponad 10 000 przedsiębiorstw zostało sklasyfikowanych jako potencjalnych do znalezieniu się w rankingu. Następnie każda z firm musiała przedstawić odpowiednie dokumenty opisujące jej wyniki finansowe i rozwój. Tak powstała lista 1000 najszybciej rozwijających się firm w Europie. Top 10 przedsiębiorstw ukazanych w tym artykule jest sklasyfikowanych na podstawie ich zsumowanej rocznej stopy wzrostu (ang. compound annual growth rate) w latach 2012 – 2015. Warto dodać, że dane z roku 2015 są najświeższymi jakie udało mi się znaleźć i nie trafiłem na podobne opracowania z lat 2016 lub 2017.

  • Nazwa: Landwarme
   Kraj pochodzenia: Niemcy
   Sektor gospodarki: Energia
   Zsumowana roczna stopa wzrostu: 249.3 %
   Przychód w 2015 r.: 119 milionów euro
   Opis działalności: Firma oferująca systemy grzewcze do domów zasilane biometanem (biogazem). Firma zapewnia dostawy gazu, jak i niezbędną aparaturę, a także świadczy swoje usługi konsultingowe dla innych podmiotów. Posiada portfolio energetyczne o wartości ponad 2.5 TWh ( wystarczy do zasilenia przez rok wszystkich domostw w Monachium). Landwarme jest również właścicielem pięciu fabryk wytwarzających biometan.

 

  • Nazwa: Falcon Green Personnel
   Kraj pochodzenia: Wielka Brytania
   Sektor gospodarki: Usługi wsparcia
   Zsumowana roczna stopa wzrostu: 284.5 %
   Przychód w 2015 r.: 26 milionów euro
   Opis działalności: Firma zajmująca się rekrutowaniem, a także wynajmowaniem tymczasowych specjalistów w dziedzinach budownictwa, logistyki, handlu, konserwacji oraz inżynierii. Firma oferuje usługi w rekrutowaniu i zatrudnianiu zarówno pracowników fizycznych jak i pracowników biurowych.

 

  • Nazwa: Theano Advisors
   Kraj pochodzenia: Francja
   Sektor gospodarki: Usługi konsultingowe
   Zsumowana roczna stopa wzrostu: 288.4 %
   Przychód w 2015 r.: 15 milinów euro
   Opis działalności: Theano Advisors zapewnia usługi konsultingowe przy przejęciach oraz połączeniach a także transformacjach i restrukturyzacjach przedsiębiorstw. Firma specjalizuje się głównie w dziedzinach strategicznego rozwoju, zarządzania zasobami oraz usprawniania procesów zarządzania.

 

  • Nazwa: Optal
   Kraj pochodzenia: Wielka Brytania
   Sektor gospodarki: Fintech
   Zsumowana roczna stopa wzrostu: 297.1 %
   Przychód w 2015 r.: 81.3 miliona euro
   Opis działalności: Firma zajmuje się dostarczaniem nowych usług z dziedziny Fintech, a także usprawnianiem już istniejących systemów płatności wykorzystywanych przez korporacje. Optal oferuje redukcję kosztów transakcji, a także ich kompleksowości.

 

  • Nazwa: Black Swan Data
   Kraj pochodzenia: Wielka Brytania
   Sektor gospodarki: Nowe technologie
   Zsumowana roczna stopa wzrostu: 315.1 %
   Przychód w 2015 r.: 16.7 miliona euro
   Opis działalności: Black Swan Data jest twórcą oprogramowania, które zajmuje się przetwarzaniem danych. Dzięki któremu firmy są w stanie wychwycić nawet najmniejsze zmiany w zachowaniu i preferencjach klientów. Oprogramowanie oferuje również możliwość przewidywania przyszłych zachowań na podstawie danych z przeszłości. Firmy korzystające z rozwiązania Black Swan Data mogą w ten sposób zmienić swoje modele biznesowe, aby lepiej spełniać wymagania i oczekiwania klientów.

 

  • Nazwa: Catapult Enterprises (Propercorn)
   Kraj pochodzenia: Wielka Brytania
   Sektor gospodarki: Żywność
   Zsumowana roczna stopa wzrostu: 328.8 %
   Przychód w 2015 r.: 12 milionów euro
   Opis działalności: Catapult Enterprises to firma sprzedająca popcorn w różnych smakach, słodkim, masła orzechowego i migdałów, delikatnie słonego, słodko-słonego, kokosu i wanilii. Ich produkty są obecnie dostępne w 11 krajach i wyróżniają się innowacyjną szatą graficzną opakowań oraz wysoką jakością składników.

 

  • Nazwa: Brainlabs
   Kraj pochodzenia: Wielka Brytania
   Sektor gospodarki: Reklama
   Zsumowana roczna stopa wzrostu: 336.5 %
   Przychód w 2015 r.: 13.6 miliona euro
   Opis działalności: Firma zajmująca się usługami reklamowymi z innowacyjnym podejściem. Innowacja bierze się z wykorzystania matematyki oraz modeli statystycznych w analizie danych na potrzeby marketingu. Brainlabs tworzy również reklamy na podstawie wyselekcjonowanych danych na temat zainteresowania, historii przeglądania i demografii użytkowników.

 

  • Nazwa: Green IT Das Systemhaus
   Kraj pochodzenia: Niemcy
   Sektor gospodarki: Technologie
   Zsumowana roczna stopa wzrostu: 382.2 %
   Przychód w 2015 r.: 24.3 miliona euro
   Opis działalności: Firma oferująca system zarządzania domowymi zasobami a także zużyciem energii, wody i ciepła. Dzięki systemowi Green IT Das Systemhaus, użytkownicy mogą na bieżąco monitorować zużycie wody czy prądu w domu oraz optymalizować je w celu jak największej efektywności. System ten doskonale sprawdza się przy konfigurowaniu systemu grzewczego w domach.

 

  • Nazwa: Codewise
   Kraj pochodzenia: Polska
   Sektor gospodarki: Reklama
   Zsumowana roczna stopa wzrostu: 408.5 %
   Przychód w 2015 r.: 31.6 miliona euro
   Opis działalności: Pochodząca znad Wisły firma oferująca tworzenie rozwiązań wykorzystywanych w marketingu efektywnościowym (zleceniodawca płaci za ilość kliknięć w reklamę). Codewise oferuje technologię, która umożliwia firmom kupowanie ruchu w Internecie i śledzenie efektów swoich działań reklamowych. Firma posiada dwa główne produkty: ZeroPark – platforma do kupna ruchu z reklam, oraz Voluum – platforma do analizowania i optymalizowania działań marketingowych. CEO Codewise jest 30-letni Robert Gryn.

 

  • Nazwa: HelloFresh
   Kraj pochodzenia: Niemcy
   Sektor gospodarki: Żywność
   Zsumowana roczna stopa wzrostu: 409.9 %
   Przychód w 2015 r.: 305 milionów euro
   Opis działalności: Firma zajmująca się dostarczaniem jedzenia do prywatnych odbiorców w postaci cateringu. HelloFresh stawia na świeże, ekologiczne i nieprzetworzone produkty. Za jej sukcesem stoi platforma, która przetwarza setki tysięcy danych na sekundę dopasowując indywidualne menu do każdego użytkownika.

 

Najwięksi obserwują

Jak już wspomniałem we wstępie, ten rok jest zdecydowanie najlepszy dla Bitcoina pod względem jego adaptacji oraz uwagi jaką przyciągnął. Podobna sytuacja z końca 2013 i początku 2014 roku różni się od dzisiejszej tym, że najważniejsze osoby ze świata finansów mówią otwarcie o potencjalnej rewolucji jaką Bitcoin oraz blockchain mogą wprowadzić w systemie finansowym. Warto choćby przytoczyć słowa szefowej Międzynarodowego Funduszu Walutowego – Christine Lagarde, która stwierdziła, że:

To nie jest zbyt rozważny ruch aby niedoceniać kryptowalut… pewnego dnia ludzie mogą wybrać kryptowaluty zamiast klasycznych pieniędzy. Pewnego dnia mogą być one bezpieczniejsze i łatwiejsze w użyciu niż papierowe banknoty. Wirtualne waluty będą stawać się coraz bardziej stabilne.

To the moon

Prześledźmy zatem jak wzrastała cena Bitcoina od początku 2017 roku aż do dnia dzisiejszego. 1 stycznia 2017 jeden Bitcoin kosztował 964 dolarów, jak możemy zobaczyć na poniższym wykresie (dane: www.coinmarketcap.com). W momencie pisania tego artykułu (27 listopada 2017) średnia cena na światowych giełdach to 9 607 dolarów. W przeciągu zaledwie 11 miesięcy cena wzrosła o 996 %.

Bitcoin 2017

Porównując wzrost ceny Bitcoina w 2017 r. do zsumowanej rocznej stopy wzrostu firmy HelloFresh, która osiągnęła wynik ponad 400 %, widzimy, że najpopularniejsza kryptowaluta osiągnęła ponad 2-krotnie większy wzrost. Ciężko również powiedzieć kiedy ten gwałtowny wzrost wyhamuje. Jak na razie nie widać żadnych oznak, aby cena Bitcoina miała się ustabilizować lub spaść.

Warto jeszcze zwrócić uwagę na fakt, jak długo cena jednego Bitcoina przekraczała kolejne psychologiczne poziomy cenowe (1 000$, 2 000$ itd.). Poniższa grafika pochodząca z facebookowego profilu  Polskiego Instytutu Kryptowalut ukazuje nam, że póki co, każdy kolejny wzrost ceny o 1000$ zajmował coraz mniej czasu . Dla przykładu Bitcoin potrzebował ponad 3 lat, żeby skoczyć z 1000$ na 2000$, a już jedynie 44 dni, aby wzrosnąć o 80 % z 5000$ na 9000$.  Można wysnuć wniosek, że kolejne progi są już kwestią kilku dni.

Bitcoin to the moon

System peer-to-peer vs. popcorn

Jak mogliśmy zobaczyć, wzrosty wartości firm na poziomie 300 lub 400 % w ciągu roku nie są czymś niespotykanym. Niezwykle ciekawym zjawiskiem jest fakt, że firma produkująca popcorn (Catapult Enterprises) o różnych smakach jest w stanie potrajać swoją wartość co roku i zdobywać z sukcesem kolejne rynki. Dlaczego więc, Bitcoin niemiałby osiągać równie świetnych wyników a może i nawet lepszych? Często możemy spotkać się z opinią, że Bitcoin nie ma żadnego pokrycia czy dobra na które ewentualnie można go wymienić w czasie załamania gospodarczego. Dlatego też, wzrost ceny Bitcoina jest nazywany bańką spekulacyjną i niekiedy porównywany do tej w Holandii w XVII wieku. Ciężko na dzień dzisiejszy stwierdzić czy czeka nas dość mocna korekta kursu czy jednak Bitcoin osiąga swoja należytą wartość, która wcześniej była niedowartościowana. Pamiętajmy tylko, że Bitcoin to nie aktywo spekulacyjne do zarabiania ogromnych pieniędzy, a zdecentralizowany i przejrzysty system do wysyłania pieniędzy bez pośrednictwa stron trzecich.

Maciej Kmita

Komentarze