Ile są warte kryptowaluty?

3 625

Wielu z nas zadaje sobie pytanie na temat tego ile warty jest Bitcoin. W dyskusji na temat jego prawdziwej ceny są tysiące różnych opinii. Jedni twierdzą, że Bitcoin sam w sobie jest warto zero. Inni, że wycena najpopularniejszej kryptowaluty jest uzależniona wyłącznie od prawa popytu i podaży oraz ruchów rynkowych. Jeszcze inni powiedzą, że cena Bitcoina jest dużo wyższa niż obecna ze względu na ogromny potencjał technologii, która za nim stoi. Przeglądając również opinie profesjonalnych inwestorów i traderów próżno szukać zgody na temat wyceny Bitcoina. Część z nich uparcie kieruje swoje oczy ku 1 000 dolarów jako prawdziwej wartości, a inni z niecierpliwością wypatrują sześciocyfrowych wycen. Ile tak naprawdę wart jest Bitcoin? Czy rynek kryptowalut jest niedoszacowany? Która kryptowaluta najbardziej odbiega od swojej prawdziwej wartości?

Fake CoinMarketCap

Mówiąc o fair value kryptowalut czyli tzw. prawdziwej ich wartości warto wspomnieć, że to co na pierwszy rzut oka wydaje się poprawne jest błędne. Jeżeli chcemy sprawdzić cenę Bitcoina to zapewne większość z nas wklepie w okno wyszukiwarki frazę CoinMarketCap. Znajdą się też pewnie i tacy, którzy zajrzą na CoinPaprika, Binance, Bitfinex, Bittrex czy BitBay. Jeżeli jednak szukamy ceny bardziej egzotycznej kryptowaluty np. takie spoza top 50 to raczej 95% z nas wejdzie na CoinMarketCap. Jest to bez wątpienia niezwykle pomocna strona, która zawiera dużo wartościowych informacji. Problem w tym, że niejednokrotnie owe informacje są błędne. Na Youtube oraz w Google roi się od wpisów oraz filmów, które nie tylko sugerują ale i pokazują jak CoinMarketCap manipuluje danymi. Dla przykładu strona może manipulować miejscem w rankingu poprzez nieprawdziwą informację na temat podaży co w efekcie wpływa na kapitalizację a więc i miejsce w rankingu. Jednakże, w większości przypadków jest jednym z nielicznych źródeł informacji. Wątpliwe abyśmy chcąc ustalić cenę niszowego tokenu szukali go np. na Binance a następnie przeliczali wycenę w Satoshi na dolary. W tym miejscu można wskazać alternatywę dla CoinMarketCap. Jest nią polska CoinPaprika, która dotychczas pracuje bez zastrzeżeń.

Wiem, że nic nie wiem

Ustaliwszy wycenę wybranego aktywa zawsze stajemy przed dylematem czy jest ono za drogie czy może zbyt tanie. I podobnie jak inwestorzy w świecie kryptowalut, tak to samo pytanie zadają sobie inwestorzy na znacznie większych rynkach jak akcje, obligacje czy surowce. Istnieje tysiące książek, wskaźników, technik, opracowań czy wzorów na znalezienie prawdziwej wartości aktywów. Jednakże żadne z nich nie działa. Dlaczego? Bierze się to z prostego faktu, że gdybyśmy znali prawdziwą wartość danego aktywa to jego wolumen wynosiłby zero. Wiedząc, że np. prawdziwa cena akcji spółki X wynosi 10 USD, wszyscy gracze rynkowi chcieliby kupić akcję za 10 USD. Nikt nie chciałby sprzedać za mniej, ponieważ wie, że wtedy by stracił. Nikt również nie sprzedałby za więcej, ponieważ wszyscy kupujący wiedzieliby, że akcja jest za droga. Dochodzimy więc do sytuacji, w której całkowity handel zamiera. Nikt nie sprzeda za tanio i nikt nie sprzeda za drogo. Wszystko dlatego, że każdy zna prawdziwą cenę aktywa.

Ile za te Bitcoiny?

Na szczęście żyjemy w świecie gdzie nikt tak naprawdę nie zna fair value aktywów. A nawet jeżeli je zna to różni się ono w zależności od osoby. Dzięki temu funkcjonują rynki finansowe. Spotykają się tam osoby, które chcą sprzedać dane aktywo, ponieważ uważają, że już jest drogie oraz takie, które chcą kupić, ponieważ wierzą, że w przyszłości będzie droższe. Każdy z nas ma inną opinię na temat fair value danego przedmiotu. Dlatego jesteśmy w stanie nimi handlować. Również w przypadku kryptowalut mamy do czynienia z takim mechanizmem. W grudniu 2017 wiele osób sprzedawało BTC ze względu na jego mocny wzrost. Z drugiej strony mieliśmy jeszcze więcej chętnych na jego kupno, którzy wierzyli, że sprzedadzą go drożej. Dzisiaj większość już sprzedała swoje kryptowaluty nie widząc dla nich przyszłości. Są też i tacy, którzy masowo je kupują wierząc, że są bardzo tanie.

Skąd jednak możemy wiedzieć czy 3500 USD za Bitcoina lub 100 USD za Ethereum to drogo czy tanio? W zasadzie nie możemy wiedzieć. Możemy jednak szacować na podstawie aktywności sieci, jej rozwoju, aktywności na giełdzie i wielu różnych innych czynników. Na stronie CoinFairValue możemy jednak sprawdzić szacowane prawdziwe wartości wielu kryptowalut. Wszystkie grafiki w tym artykule pochodzą z tej strony.

CoinFairValue I

Powyższa grafika przedstawia jedenaście pierwszych pozycji ze strony. Ma ona niezwykle podobną szatę graficzną do CoinMarketCap jednakże przedstawia dużo ciekawsze informacje. Możemy kolejno zobaczyć nazwę kryptowaluty, jej wykres, fair value, aktualną cenę rynkową, współczynnik P/FV, współczynnik P/E, współczynnik niepewności, ilość transakcji w przeciągu ostatnich 24h, średnie fee, fair kapitalizację rynkową oraz aktualną kapitalizację rynkową. Najciekawszym aspektem jest zapewne współczynnik P/FV, który przedstawia stosunek fair value do aktualnej wyceny. Jeżeli jest on na poziomie 0.5 oznacza to, że aktualna cena jest dwukrotnie niższa niż fair value. Jeżeli jest na poziomie 1.5 oznacza, że aktualna cena jest o 50% za wysoka w stosunku do fair value. Możemy więc przeczytać, że:

  • Szacowane fair value dla Bitcoina to 8 646 USD. A jego współczynnik P/FV to 0.4
  • Szacowane fair value dla Ripple to 0.44 USD. A jego współczynnik P/FV to 0.7
  • Szacowane fair value dla Stellara to 0.3 USD. A jego współczynnik P/FV to 0.27
  • Szacowane fair value dla Ethereum to 251 USD. A jego współczynnik P/FV to 0.43
  • Szacowane fair value dla TRON to 0.14 USD. A jego współczynnik P/FV to 0.19
  • Szacowane fair value dla EOS to 10 USD. A jego współczynnik P/FV to 0.24
  • Szacowane fair value dla Bitcoin Cash to 415 USD. A jego współczynnik P/FV to 0.29
  • Szacowane fair value dla Nem to 0.6 USD. A jego współczynnik P/FV to 0.07
  • Szacowane fair value dla Litecoina to 64.5 USD. A jego współczynnik P/FV to 0.53

Warto jeszcze rzucić okiem na poniższy wykres, który przedstawia aktualną cenę Bitcoina, jego Fair Value, współczynnik niepewności Fair Value oraz współczynnik P/FV. Jak możemy zobaczyć przez cały 2018 rok (również i wcześniej) cena Bitcoina była zdecydowanie powyżej jego fair value. Sytuacja odwróciła się 15 listopada kiedy to cena po raz pierwszy od maja 2016 spadła poniżej fair value. Niewiele później rozpoczęły się wzrosty trwające 1.5 roku, które wszyscy dobrze pamiętamy.

CoinFairValue 2

W przypadku Ethereum sytuacja jest jeszcze ciekawsza. Jego cena spadła poniżej fair value w sierpniu 2018. Ostatni raz taka sytuacja miała miejsce w lutym 2017. Aktualnie różnica pomiędzy dwoma wartościami wynosi 160 USD. W przypadku wzrostu popytu na Ethereum np. dzięki rozwojowi trendu tokenizowania spółek na blockchainie jego fair value prawdopodobnie podskoczy. Warto również zaznaczyć, że współczynnik niepewności fair value znacznie zmniejszył się w ostatnim czasie (zielony kanał jest coraz węższy).

CoinFairValue 3

Przewartościowane kryptowaluty

Bessa na rynku kryptowaut trwa już ponad rok. Logiczne byłoby więc stwierdzić, że wszystkie kryptowaluty są zapewne niedoszacowane. Jak się jednak okazuje nie jest to prawda. Poniższa grafika przedstawia 6 kryptowaluty, które prawdopodobnie są przeszacowane. Najbardziej przewartościowany aktualnie jest DigixDAO, który jest 4-krotnie wyżej wyceniany na rynku niż jego fair value. Kolejne miejsce należy do Maker. O dziwo trzecie jest Monero, które powinno kosztować 28 USD mniej niż aktualnie. Kolejno są MaidSafe Coin, Bitcoin SV oraz Waves. To zestawienie jest niezwykle intrygujące.

CoinFairValue 4

Ten artykuł nie jest poradą inwestycyjną. Przedstawia jedynie ciekawe spojrzenie na wyceny kryptowalut.

Maciej Kmita

Komentarze