Goldman Sachs zmienia zdanie na temat bitcoina?

Wydaje się, że Goldman Sachs zmienił zdanie na temat bitcoina. Bank bada pole regulacyjne wokół ETF na BTC oraz potencjał w ramach usług powierniczych.

Dyrektor operacyjny Goldman Sachs Group Inc, John Waldron twierdzi, że popyt klientów instytucji na bitcoiny nadal rośnie. Instytucja chce również opracować i wypuścić ETF na bitcoin, co jest nieco zaskakujące, biorąc pod uwagę dotychczasowe „wrogie” podejście i poglądy Goldmana na temat rynku kryptowalut.

Klienci Goldman Sachs są głodni bitcoina

Cytowany przez Reutersa prezes i dyrektor operacyjny banku John Waldron powiedział, że instytucja bada różne sposoby uzyskiwania ekspozycji na BTC, ale musi to odbywać się kanałami regulowanymi.

Nakreślił szybko rosnące zapotrzebowanie klientów i dodał, że „jesteśmy regulowani w zakresie tego, co możemy zrobić. Wciąż jednak badamy rynek i angażujemy się w to.”

Co ciekawe, Waldron potwierdził ostatnie pogłoski, że Goldman prowadzi wzmożone wysiłki w kierunku złożenia dokumentów w sprawie ETF na bitcoiny w amerykańskiej Komisji Papierów Wartościowych i Giełd. Wiele podmiotów z siedzibą w USA złożyło już takie wnioski, ale jak dotąd bez znaczącego i jasnego rezultatu.

Jednak według prezesa Goldman Sachs, plany banku na tym się nie kończą. Organizacja zażądała szczegółowych informacji na temat tego, jak zostać w pełni regulowanym depozytariuszem aktywów cyfrowych. Wyjaśniono, że Goldman może obecnie przechowywać takie aktywa, ale „nie może z nich korzystać”, ponieważ nie jest jeszcze uregulowany w zakresie obsługi walut cyfrowych.

Waldron przypisał „eksplozję” wykorzystania zasobów cyfrowych pandemii COVID-19 i nazwał ją „znaczącym czynnikiem przyspieszenia”. Dodał, że „nie ma wątpliwości, że niebawem będzie więcej handlu cyfrowego i (wykorzystania) pieniądza cyfrowego”.

Czy jesteśmy świadkami ostatecznej zmiany optyki Goldman Sachs w stosunku do kryptowalut?

Goldman Sachs jest jedną z amerykańskich organizacji bankowych o najbardziej kontrowersyjnych i zmieniających się poglądach na temat bitcoina. Zaczęło się od uruchomienia biura handlu kryptowalutami w 2017 roku, późniejszego wstrzymania jego działalności, na niedawnym ponownym uruchomieniu kończąc.

Jednak kilka miesięcy przed ponownym uruchomieniem, Goldman przeprowadził telekonferencję, w której oświadczył, że bitcoin nie jest żadną klasą aktywów.

Szef działu strategii inwestycyjnej banku, Sharmin Mossavar-Rahmani, starszy prezes Lloyd Blankfein i szef działu badań towarowych, Jeff Curie – oni wszyscy kwestionowali zdolność BTC do pełnienia roli wiarygodnego store of value.

Aktualny komentarz Waldrona może jednak sugerować, że bank całkowicie zmienił swoje stanowisko i plany dotyczące bitcoina. Co sądzicie na ten temat?

Kryptowaluty bezpiecznie kupisz lub sprzedasz w sieci kantorów i bitomatów FlyingAtom
Komentarze