Finance Critic: To okropne DeFi!

1 164

To wspaniałe DeFi

Wszyscy zakochali się w zdecentralizowanych finansach, które znamy jako DeFi. Wszyscy jesteśmy oszołomieni jaki rozwój osiągnęły one w przeciągu ostatnich miesięcy. Mimo tego, że DeFi istnieją od lat, to jednak na piedestał wyszły dopiero w połowie tego roku. Jednym z głównych podzbiorów DeFi jest zawsze tak popularna idea zdecentralizowanej giełdy (DEX). DEX-y, takie jak 0x, Uniswap i Kyber, próbowały konkurować ze scentralizowanymi giełdami, oferując model handlu peer-to-peer, który teoretycznie nie wymaga pośredników ani depozytów na scentralizowanej giełdzie. Kto z nas nie marzył o tym aby wymienić swojego Bitcoina na jakiegoś shitcoina z potencjałem 100 000% wzrostu w sposób zdecentralizowany i niezależny?

Gdzie można popłynąć?

Jest jeden duży problem: płynność, a dokładniej brak płynności. W przeszłości byli kupujący, którzy nie mogli znaleźć sprzedawców, i sprzedawcy, którzy nie mogli znaleźć kupujących. Przy braku płynności spready na tych platformach nie były konkurencyjne w stosunku do scentralizowanych giełd. Właśnie dlatego scentralizowane giełdy odegrały kluczową rolę, sprowadzając animatorów rynku i handlowców do centralnej księgi zleceń giełdowych.

Sam pamiętam jak w 2017 roku platformy takie jak 0x, mimo, że ze świetną ideą, przeprowadzały kilkaset transakcji dziennie na śmiesznych wolumenach. Jeżeli, ktoś przychodził wtedy z kapitałem większym niż 1 BTC, to mógł targać rynkiem w każdą stronę, tak jak wiatr targa żaglówką na pełnym morzu.

Ach Ci farmerzy

Najnowszy rodzaj DEX rozwiązał ten problem płynności, opracowując modele „zautomatyzowanego tworzenia rynku” (AMM), w których dostawcy płynności przekazują aktywa do sieci (kontrolowanej za pomocą inteligentnych kontraktów), a giełda generuje oferty przy użyciu automatycznego wzoru matematycznego. Partnerzy na tych giełdach są w stanie generować potencjalnie duże zyski za pomocą technik takich jak „wydobywanie płynności” (liquidity mining) i „rolnictwo dochodowe” (yield farming)

Dla niewtajemniczonych, te dwa terminy można wyjaśnić w dość prosty sposób:

Wydobywanie płynności jest analogiczne do nagradzania animatorów rynku za zapewnianie płynności za pomocą nowych tokenów.

Rolnictwo dochodowe to algorytmiczny sposób pożyczania aktywów do różnych pul w celu wygenerowania zwrotu.

Jak nasi pradziadkowie

„Farmerzy” mogą przeskakiwać z jednego protokołu do drugiego, aby zmaksymalizować zyski. Farmerzy plonów mogą być również nagradzani zachętami lub dodatkowymi tokenami. Kto by więc pomyślał, że tak jak większość naszych pradziadków uprawiała ziemniaki, zboże czy buraki, tak my dzisiaj będziemy uprawiać kryptowaluty.

DEX z sukcesem

Jednym z przykładów udanej zdecentralizowanej giełdy jest Uniswap. W rzeczywistości, zgodnie z ostatnimi wiadomościami, Uniswap może osiągać większy wolumen obrotu niż największa scentralizowana giełda w USA. Wiele osób podaje wolumeny na tych zdecentralizowanych giełdach jako punkt odniesienia sukcesu.

I coś w tym jest, że Uniswap jest jak dobry warszawski lokal. Jeżeli chcesz się liczyć i mieć radość z życia (np. tego kryptowalutowego) to po prostu musisz tam być. Uniswap stał się sexy, tak jak sexy kiedyś było kupowanie shitcoinów na Binance.

DEX z wątpliwym sukcesem?

Zanim jednak dokonamy tego porównania giełd zdecentralizowanych z tymi scentralizowanymi, zagłębmy się nieco głębiej w ekosystem Uniswapie i szczegółach wolumenu na tej platformie. Duży procent wolumenu Uniswap to tokeny, które są nowe i mogą nie mieć rzeczywistego przypadku użycia. Każdy może stworzyć token na Uniswap. Czy wysoki wolumen monet takich jak SUSHI, YAM i KIMCHI naprawdę oznacza, że ​​Uniswap jest lepszy niż inne giełdy?

DeFi = ICO

Jesteśmy świadomi zarzutów, że na giełdach kryptowalut mogą występować wątpliwe wolumeny. Takie twierdzenia nadszarpnęły reputację branży kryptograficznej i mogły zniechęcić inwestorów do przyłączenia się. Czy zapomnieliśmy o szaleństwie na ICO i ile czasu zajęło dopracowanie wizerunku branży kryptograficznej? Czy nie pamiętamy już ile miliardów dolarów zostało zdefraudowane przez oszustów? Ile tysięcy inwestorów zostało oszukanych na ładną stronę internetową i white paper? A teraz zachwycamy się tokenami, których twórcy poszukiwali inspiracji do nazwy swojego tokena w książce o żywieniu? Gdyby kreacja tych tokenów odbywała się w Europie Wschodniej na bank mielibyśmy buraki, cebule, rzepak, rabarbar czy truskawki z dopisem „coin”.

Dziadki też w trendzie

Prawdą jest, że dojrzałe kryptowauty, takie jak ETH i USDT, również zyskały na popularności na Uniswap. Stablecoiny są używane na wejście i wyjście z takich tokenów żywnościowych, a te tokeny są zbudowane na sieci Ethereum, więc naturalnie obserwują wzrost wolumenu. Ta popularność nie oznacza, że ​​DEX jest wydajnym i efektywnym rynkiem.

Kochany pump and dump

Zwroty niektórych z tych monet żywnościowych były bardzo wysokie. W niektórych przypadkach w krótkim czasie można wykręcić więcej niż 100% zwrotu (lub 1000% w niektórych przypadkach). Brzmi atrakcyjnie prawda?

Ale teraz widzimy jak wiele DeFi uprawia znane już pump and dump. Wiele podejrzanych monet jest wprowadzanych wyłącznie w celu generowania szybkich zwrotów dla emitentów tokenów. Na przykład 2 września na platformie Uniswap pojawił się nowy token, HOTDOG, utrzymujący się z tematem związanym z jedzeniem. W ciągu kilku godzin jego cena wzrosła do 6000 USD. Pierwsi użytkownicy tego tokena zaczęli go sprzedawać, co spowodowało swobodny spadek. W ciągu pięciu minut HOTDOG osiągnął wartość poniżej jednego dolara.

Pump and dump jest jednak mniej prawdopodobny na scentralizowanej giełdzie, ponieważ scentralizowane giełdy mają ścisłe kryteria notowań i zasady handlu, a także pracują nad zapewnieniem równego traktowania inwestorów. Co oczywiście nie oznacza, że na tych platformach nie dzieją się różne cuda.

Bez KYC…

DEXy mogą mieć dużą popularność również z innych powodów. Czy to możliwe, że grupa osób, które nie uczestniczyły (lub nie mogą) uczestniczyć w scentralizowanych giełdach, spieszy się, aby skorzystać z możliwości zdecentralizowanej giełdy? Niektórzy uczestnicy podkreślają brak obowiązku KYC na zdecentralizowanych giełdach. Ponownie, czy naprawdę chcemy branży, w której brak KYC jest postrzegany jako durny wymóg, a nie standard?

Drogie paliwo

Istnieją również problemy z „pożeraniem gazu”. Ze względu na te nietestowane tokeny, które Uniswap oferuje swoim klientom, ceny gazu na ETH są zawsze wysokie. Jeśli ten efekt dławienia w sieci nie zostanie szybko zatrzymany, może to mieć szkodliwy wpływ na wartość sieci jako całość.

Innowatorzy

Musimy przyznać jednak rację Uniswap i innym zdecentralizowanym giełdom za przełamywanie barier między dopasowywaniem zleceń handlu a tworzeniem rynku. Tradycyjne giełdy, takie jak CME, CBOE i Nasdaq, od lat próbowały zapewnić swoim klientom zautomatyzowane narzędzia do tworzenia rynku. Typy zleceń giełdowych, takie jak zlecenia ustalania, zlecenia uznaniowe, zamówienia typu post-only i inne zapewniają automatyczne ustalanie cen i ponowne wyceny zainteresowania klientów.

Ze względu na rolę regulacyjną, jaką odgrywają tradycyjne giełdy, nie mogą one świadczyć usług tworzenia rynku dla klientów w ich imieniu. Tradycyjni animatorzy rynku również nie czują się pewnie, oddając kontrolę giełdom i umożliwiając im decydowanie o cenie i wielkości kwotowań. To wielki postęp, a przynajmniej nowość, to, że animatorzy rynku swobodnie przekazują tę kontrolę zdecentralizowanym giełdom.

Animatorzy

Jednak animatorzy rynku mogą nadal preferować giełdy scentralizowane od giełd zdecentralizowanych, ponieważ te pierwsze nie są zmuszane do korzystania z algorytmu wymiany. Animatorzy rynku tworzą własne algorytmy, zaawansowane strategie cenowe i strategie zarządzania ryzykiem, aby określać swoje kwotowania, przesyłając je strumieniowo do scentralizowanej giełdy.

Wyrafinowani animatorzy rynku mogą ostatecznie nie chcieć polegać na stronie trzeciej w celu określenia jakości ich oferty. Scentralizowana giełda zapewnia animatorom rynku platformę, na której mogą skutecznie konkurować, podczas gdy zdecentralizowana giełda jest uspołecznionym sposobem równego traktowania wszystkich animatorów rynku, bez dawania żadnemu animatorowi rynku korzyści ani przewagi. Klienci detaliczni odnoszą korzyści z silnego rynku z wieloma animatorami rynku, ponieważ konkurencja zapewnia wąski spread kupna i sprzedaży, tj. lepszą cenę dla klienta.

Miejsce do popisu

Istnieje duży potencjał dla innowacyjnych produktów i usług. DeFi powinno być w stanie wprowadzać innowacje w ramach CeFi, aby ułatwić więcej transakcji typu peer-to-peer między inwestorami, którzy są w pełni zweryfikowani pod kątem ochrony uczestników rynku. Musimy jednak się upewnić, że użytkownicy ze złą premedytacją nie wykorzystują DeFi do nielegalnych działań, które mogłyby zahamować potencjał tej branży.

Finansowy Krytyk

Komentarze