Crypto Critic: Zbudujemy nowy rynek finansowy

Technologia blockchain pozwala na stworzenie systemu zarządzanego przez społeczność, który jest zasadniczo niezgodny z tradycyjnymi finansami. Ale to są właśnie znamiona rewolucji – przeciwstawiać się obecnym zasadom.

Lepsza giełda

Dramatyczny spadek cen akcji sprzedawcy gier wideo GameStop w styczniu ubiegłego roku był momentem, w którym WallStreetBets w końcu przekształciło się ze skromnego forum na Reddit w siłę finansową, której nie można było dłużej ignorować. Aczkolwiek sama idea została zagubiona wśród memów, burzy z aplikacją Robinhood i załamywaniem rąk nad świętością giełdy. Finalnym efektem było to, że cena akcji GameStop nie tylko wzrosła — firma faktycznie wysłuchała wielu nowych inwestorów detalicznych i agresywnie zwiększyła swoją strategię aby skupić się na handlu online. Zamiast jednorazowej wpadki rynkowej, inwestycje dokonane przez użytkowników WallStreetBets doprowadziły do ​​prawdziwej transformacji firmy, której upadek przewidywało wielu na Wall Street.

Można by pomyśleć, że ludzie z Wall Street i ich fanklub w Kongresie okrzyknęliby to rzadkim triumfem rynkowej ewangelizacji. Ale niewłaściwi ludzie zarobili pieniądze na tym wydarzeniu (czyt. inwestorzy indywidualni), więc w ich oczach odcinek z GameStop był niebezpiecznym fuksem małych inwestorów.

Giełda pozostaje w rękach samolubnych i skorumpowanych instytucji. Ale tylko dlatego, że tradycyjny rynek jest uzbrojony w zasady, które zmieniają się wraz z nastrojami elit, nie oznacza, że ​​codzienni inwestorzy detaliczni powinni zrzec się całej kontroli akcjonariuszy i całkowicie zrezygnować z obrotu akcjami. Zamiast tego model hybrydowy obejmujący kryptowalutę i wprowadzający tokenizowane akcje spółek do księgi blockchain, aby ludzie mogli kupować, sprzedawać i wymieniać, może pomóc w zbudowaniu lepszej, bardziej przejrzystej giełdy dostępnej dla wszystkich.

Inwestorzy indywidualni

Odkąd założono subreddit WallStreetBets w 2012 roku, społeczność ogromnie się rozrosła i przeszła szereg zmian. Do niedawna dyskusja na temat tokenów kryptograficznych była uważana za niedorzeczną wśród użytkowników WallStreetBets. Jednak popularność innowacyjnych aplikacji handlowych pomogła zniwelować przepaść między akcjami a aktywami cyfrowymi. Najnowsza inicjatywa WallStreetBets ma na celu stworzenie produktów giełdowych lub ETP, które działają jak tradycyjne ETFy, ale zamiast tego pozwalają członkom społeczności kupować indeksowane akcje kryptowalut, a także akcje firm takich jak Tesla czy Facebook.

Jeśli, zgodnie z oczekiwaniami w przyszłości, więcej firm zacznie tokenizować swoje udziały w blockchainie, nie tylko pomogą one w stworzeniu bardziej demokratycznego rynku, ale skorzystają z szeregu usprawnień technologicznych i uzyskają dostęp do potężnej armii handlu detalicznych inwestorów.

Tokenizacja usług finansowych

Choć rynek może być przyjazny dużym graczom instytucjonalnym, stare metody pozyskiwania kapitału wciąż stanowią dla większości firm szereg wyzwań i przestarzałych protokołów. Surowe zasady giełdy pomagają niektórym bardziej niż innym, podobnie jak chęć banków i instytucji finansowych do udzielania kredytów i radzenia sobie z ogólnymi trudnościami właścicieli firm w przekonywaniu prywatnych inwestorów do zaangażowania się. Dzięki tokenizowanym akcjom w łańcuchu bloków ich emisja wiąże się z niższymi kosztami i większą elastycznością w pozyskiwaniu funduszy. W ten sposób zwykli inwestorzy mają większy głos, a wartość firm jest ściślej powiązana z siłami rynku, a nie z elitarną grupą bogatych inwestorów.

Zamiast zmuszać ludzi do zgadywania, jakie decyzje są podejmowane w zadymionych pokojach, stokenizowane akcje sprzedawane na blockchainie są na widoku, z większą przejrzystością zarówno dla organów regulacyjnych, jak i akcjonariuszy. Organy regulacyjne mają możliwość natychmiastowego monitorowania tabel kapitalizacji i udostępniania akcji, a także przeglądania głosów dotyczących ładu korporacyjnego, które są w zapisane w blockchainie. Akcjonariusze, niezależnie od tego, czy studiują algorytmy, czy pakują swoje stymulacyjne dolary na akcje mem-owych spółek, mogą zobaczyć wszelkie działania w sieci w odniesieniu do sprzedaży akcji, a także głosy innych akcjonariuszy dotyczące decyzji korporacyjnych. Taki system jest o wiele bardziej sprawiedliwy niż obecny status quo dla wszystkich inwestorów.

Wolność inwestycji

Nasz przestarzały system ogranicza udziały według jurysdykcji, co oznacza, że ​​obywatel Portugalii nie może inwestować w spółki, które mogą nawet działać w jego własnym kraju. Każdy powinien mieć prawo do inwestowania swoich pieniędzy w jakąkolwiek spółkę giełdową o każdej porze dnia i nocy. System oparty na blockchainie sprawia, że ​​tokenizacja kapitału jest uniwersalna i dostępna 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu, 365 dni w roku. Oprócz zapewnienia większego dostępu, zmiana ta eliminuje transakcje po godzinach i ciemne pule, które pozwalają inwestorom instytucjonalnym handlować bez ekspozycji i bez publicznego pokazywania swoich zamiarów podczas wyszukiwania kupującego lub sprzedającego. Inicjatywa WallStreetBets ETP przezwycięża te wbudowane uprzedzenia i eliminuje korzyści, które duże instytucje wykorzystują do zawierania tajnych transakcji, które napędzają tą nierówności.

Blockchain pozwala na stworzenie zarządzania społecznością, które jest zasadniczo niezgodne z tradycyjnymi finansami. Funkcje demokratyczne, takie jak ankiety społecznościowe, umożliwiają każdemu uczestnikowi kształtowanie sposobu podejmowania alokacji i decyzji inwestycyjnych, a wyniki są jasne. Liczne badania akademickie porównywały dokładność rynków finansowych między profesjonalnymi indywidualnymi traderami a decyzjami podejmowanymi przez zbiorową inteligencję, pokazując raz za razem, że nawet grupa osób z zewnątrz może przewyższyć wyniki najlepszych indeksów.

O sile inwestowania jako społeczności, badania potwierdzają, że „małpy razem” rzeczywiście są silne i jakoś jako kolektyw podejmują lepsze decyzje niż zawodowcy. Jeśli Wall Street nazywa to manipulacją na rynku, gdy grupa normalnych ludzi łączy się w celu realizacji swoich interesów ekonomicznych, może nadszedł czas na nowy rynek. Na szczęście mamy narzędzie, które pomoże taki rynek zbudować – technologię blockchain.

Finansowy Krytyk

Komentarze