Crypto Critic: Publiczny czy prywatny? Który blockchain zwycięży?

2 027

Plany? Koronawirus

Patrząc 12 miesięcy wstecz, nasza nasze predykcje co do adopcji blockchaina były co najmniej naiwne. I chociaż prognozy były dość realistyczne i w zasadzie się ziściły (adopcja blockchaina rośnie), zostały przyćmione przez globalny wzrost zadłużenia, górę zwolnień i wyrżnięcie setek tysięcy biznesów. Niestety wszystkie aspekty które mogły stanąć na drodze rewolucji technologicznej wydarzyły się w minionym roku.

Stwierdzenie, że rok 2020 był kompletnym brakiem rozwoju dla blockchainu w przedsiębiorstwach, nie byłoby prawdziwe. Ogłoszono kilka nowych sieci i duże inicjatywy korporacyjne, w tym PharmaLedger, Dole i grupę dużych japońskich firm zajmujących się konserwacją, a także współpracę rządu japońskiego z IOTA.

Do przodu ale powoli

Ale wiele z tych projektów ledwo się rozwijało. Według wewnętrznych danych Prysm Group z 2016 roku, przeciętne korporacyjne konsorcjum blockchain zyskało mniej niż jednego nowego uczestnika poza członkami założycielami. Istnieje kilka wyjątków, takich jak włoska sieć bankowa Spunta. Ale dla branży, której głównym celem jest zbudowanie sieci przyjętej przez innych przyszłych członków, nie jest to zachęcająca liczba.

Rok 2020 mógł właśnie przyspieszyć istniejącą wcześniej trajektorię.

W ciągu ostatniego roku byliśmy świadkami firm konsultingowych, dostawców technologii i dużych graczy w chmurze, którzy starali się lepiej zdefiniować swoje strategie dotyczące łańcucha bloków dla przedsiębiorstw w nadziei, że spróbują przepchnąć branżę przez dno rozczarowania. W 2021 roku duże firmy staną na rozdrożu między prywatnym a publicznym podejściem do łańcucha bloków dla przedsiębiorstw.

Czas na przełom

Istnieją kluczowe różnice w sposobie, w jaki główni gracze starają się zaistnieć w spektrum prywatnym i publicznym. Jak widać z poniższego wykresu, niektórzy stawiają na jeden protokół, inni rozwijają całe zespoły deweloperów. Różnorodność strategii rodzi pytanie, kto, jeśli ktokolwiek, będzie najlepiej przygotowany na 2021 roku?

Prysm Group

Rynek już opanowany

Większość dużych firm znajduje się na prywatnym końcu strategicznego rozwoju konceptu. W lewym górnym kwadrancie pojedynczego protokołu widzimy dominujących graczy, takich jak IBM i R3. IBM doświadczył pewnych wewnętrznych zmian i dostosowania swojej strategii blockchain do oferty chmury. R3 ujawnił serię głównych partnerstw w ciągu roku, najpierw z Kaleido, będącą częścią ConsenSys, a następnie z samym IBM.

Trzeci duży gracz, ConsenSys, w pełni popiera Ethereum, a przejęcie Quorum od JPMorgan ugruntowało jego pozycję w ofercie dla przedsiębiorstw. Wydaje się teraz, że jest dobrze przygotowana do zaangażowania się we wszystkie inicjatywy związane z publiczną siecią blockchain numer dwa.

W lewym dolnym kwadrancie niezależnym od protokołu Salesforce koncentruje się na prywatnych inicjatywach dla swoich 150 000 klientów, a Accenture ma teraz sojusze w całym spektrum dostępnych sieci prywatnych. Pozwoliło to firmie konsultingowej na rozłożenie sił i uwagi na kilka konkurencyjnych platform i zabezpieczenie się przed potencjalnymi przegranymi.

Giganci z każdej branży

Deloitte, PwC i KPMG skupiły się przede wszystkim na tworzeniu proof-of-concept w prywatnych sieciach dla swoich klientów i jeszcze nie zaprezentowali konsorcjum w pełnej produkcji.

Amazon Web Services (AWS) przyjęło podejście przyjazne dla użytkownika, umożliwiając klientom łatwe uruchamianie sieci w Hyperledger Fabric i Ethereum za pomocą zaledwie kilku kliknięć. Chociaż AWS ogłosił kilku pierwszych klientów z atrakcyjnymi przypadkami użycia, takimi jak Legal & General w branży reasekuracyjnej i Nestle w śledzeniu łańcucha dostaw, nie wykazał jeszcze, że konsorcjum wielostronne zbierze się razem, co będzie potrzebne do uchwycenia wartości ekonomicznej tej technologii sieciowej.

Inne firmy wkraczają na drogę publiczną na rozdrożu, na przykład EY z pełnym zaangażowaniem w publiczne Ethereum. EY ma nadzieję, że sieć zapoczątkowana przez Vitalika Buterina, teraz przechodząca w kierunku nowego modelu konsensusu typu PoS, będzie w stanie skalować i obniżać koszty transakcji – dwie kluczowe przeszkody, które trzeba będzie pokonać, aby platforma stała się podstawą potencjalnie miliardów transakcji przedsiębiorstw.

Google odgrywał w większości zakulisową rolę w szeregu publicznych sieci ogłaszających przez cały rok, że firma z Mountain View w Kalifornii dołączy do ich sieci jako członek rady zarządzającej, weryfikator lub producent blokowy.

O co gramy?

Myśląc o skrzyżowaniu dróg, na których stoimy, jeśli chodzi o blockchain dla przedsiębiorstw, palące pytanie brzmi: kto wygra? Czy zwycięzca bierze wszystko? Prawdopodobnie nie. Ale można by przypuszczać, że będą zarówno przegrani, jak i zwycięzcy. A ponieważ technologia blockchain ma wygenerować 1,7 biliona dolarów wartości ekonomicznej w ciągu następnej dekady, firmy te będą pracować nad przyspieszeniem swojego podejścia, próbując zdobyć kawałek tego wartego bilion dolarów tortu.

Ponieważ nadal nie wiadomo, co stanie się jutro w świecie blockchain, prawie niemożliwe jest przewidzenie, jak ukształtuje się przyszłość w nadchodzącym roku. Ale patrząc na historię rozwoju Internetu, być może uda nam się znaleźć jakieś wskazówki.

Dokąd dojdziemy?

Wiemy z przeszłości, że był to pojedynczy otwarty Internet zbudowany na protokole TCP / IP, który odepchnął na bok wiele wczesnych prób zamkniętych sieci i zdominował ranzę. Czy to oznacza, że ​​podejście publiczne zwycięży?

Zamiast współdziałania wielu różnych systemów, jeden system, który będzie operował ze skoncentrowaną siłą  może przejąć rynek. Jeśli wszystkim rządzi jeden protokół, to czy opłaci się zakład ConsenSys i EY na Ethereum? Jeśli zaakceptujemy fakt, że Ethereum to drugi najbardziej wartościowy publiczny blockchain (po Bitcoinie) to przedsiębiorstwa skupiające się na rozwoju własnych rozwiązań o tą infrastrukturę  na pewno będą dobrze przygotowane do przechwycenia największego kawałka pożądanego i wartościowego tortu.

Sygnały płynące z rynku wydają się wskazywać, że sieci korporacyjne z czasem zmienią się w zwycięską otwartą sieć blockchain. Wykazanie wartości, wprowadzenie odpowiedniego projektu zachęt i wczesne, elastyczne zarządzanie będą trzema kluczowymi elementami, które pozwolą im osiągnąć ten cel.

Finansowy Krytyk

Komentarze