Crypto Critic: Mining kryptowalut – co robić aby zarobić?

1 193

Budowa farm górniczych Bitcoina na skalę przemysłową nie jest łatwa, ale uczenie się na doświadczeniach innych pomoże nam nawigować w stawianiu kolejnych kroków w branży kopania kryptowalut.

Z piwnicy do miliardów

Wszystko zaczęło się od wydobycia Bitcoina ponad 12 lat temu. To, co zaczęło się jako hobby z kilkoma platformami górniczymi w postaci zwykłych jednostek centralnych i laptopów, przekształciło się w potężne kopalnie rozsiane po całym świecie i zatrudniające setki pracowników. Dziś branża kopania króla kryptowalut jest warta miliardy dolarów i przyciąga gigantów technologicznych, takich jak choćby Intel. Najciekawsze w rozwoju tego sektora jest to, że nie ma innej metody niż ta prób i błędów. Górnicy muszą je popełniać, żeby doskonalić swój biznes, ponieważ nie ma na to podręcznika jak najlepiej kopać BTC.

Tworzenie wielooddziałowej, skalowanej operacji, nie jest łatwe, ale jeśli chcesz rozpocząć działalność wydobywczą, skalować posiadane zasoby lub zainwestować w firmę wydobywczą, oto siedem największych lekcji, których się nauczyliśmy się przez te wszystkie lata rozwoju branży miningu Bitcoina.

Lekcja 1: Zarabianie pieniędzy wymaga dużej ilości pieniędzy

Był czas, kiedy można było wydobywać Bitcoina z laptopa lub konfigurować kilka platform wydobywczych w swoim pokoju i kopać z zyskiem. Jednak po raz kolejny górnicy stworzyli większą konkurencję, a ci, którzy chcieli zachować rentowność, musieli zwiększyć skalę swojej działalności.

Wkrótce górnik-hobbysta nie mógł nadążyć z wydobyciem w pokoju w akademiku, ale potrzebował magazynu — lub magazynów — pełnych platform wydobywczych pracujących dzień i noc, aby zachować rentowność. Branża rozwijała się i przyspieszała wzrost w miarę postępów, ale ci, którzy chcą dziś dołączyć, nie mają już możliwości rozpoczęcia od małej koparki w swojej piwnicy i wspinania się w górę. Dziś trzeba od razu inwestować w kapitałochłonne projekty od samego początku.

Lekcja 2: Nawiązywanie długotrwałych relacji

Chociaż branża wydobywcza Bitcoina szybko się rozwija, nadal jest bardzo skonsolidowana, a tylko kilku kluczowych graczy utrzymuje władzę. Na przykład nowa kopalnia operująca na dużą skalę nie może po prostu zamówić nowego sprzętu od dowolnego dostawcy.

W tej chwili jest tylko kilku dostawców dostarczających sprzęt, a ich cykle produkcyjne opierają się na zaledwie kilku producentach chipów, którzy ściśle kontrolują podaż – nie wspominając o tym, że obecnie mamy globalny niedobór chipów. Oznacza to, że sukces zależy nie tylko od wydajnych i dobrze prowadzonych operacji, ale także od budowania relacji w branży, z których wiele będzie trwałych na dziesiątki lat.

Lekcja 3: Obsesja na punkcie wydajności operacyjnej

Mówiąc o wydajności operacyjnej, górnicy na dużą skalę osiągają zyski, gdy mają przewagę nad konkurencją. Oznacza to optymalizację energii elektrycznej, posiadanie najnowocześniejszego sprzętu i brak przestojów lub problemów, które mogłyby spowodować utratę mocy obliczeniowej.

Spraw, aby wydajność operacyjna była priorytetem. Na przykład w marcu 2020 r., kiedy Bitcoin spadł poniżej 4000 USD, wielu górników nie mogło przetrwać niepewności i zmienności i zostało zmuszonych do wycofania się i co najgorsze, sprzedaży swoich ciężko wykopanych Bitcoinów po śmiesznie niskich cenach. Ci, którzy optymalizują przetrwają.

Lekcja 4: Nigdy nie przestawaj wprowadzać innowacji

Porzekadło brzmi „polepszać albo umrzeć”. W wydobywaniu BTC, gdzie centra danych muszą być wydajne i szybkie, aby zachować rentowność, nie ma innego wyjścia niż ciągłe wprowadzanie innowacji. Co najważniejsze, oznacza to aktualizowanie sprzętu i zapobieganie jego przestarzałości. Kopalnie muszą planować z wyprzedzeniem wymianę sprzętu i odpowiednio zaplanować to, ponieważ sprzęt może być przez jakiś czas niedostępny od ręki. Pamiętaj, że każdy rodzaj przestoju będzie Cię kosztować jako górnika.

Innowacje oznaczają również tworzenie lepszych, bardziej wydajnych sposobów działania firmy, takich jak tworzenie programów specjalnie zaprojektowanych do zarządzania operacjami wydobywczymi. W tej branży technologia zapewni Ci przewagę, a nawet najmniejsze ulepszenie pozwoli Ci wyprzedzić konkurencję i zwiększyć zyski.

Lekcja 5: Wybierz mądrze swoją lokalizację

„Lokalizacja, lokalizacja, lokalizacja”, mówią spece od nieruchomości. Chociaż Bitcoin może być wydobywany w dowolnym miejscu, operacje wydobywcze na dużą skalę muszą z różnych powodów uwzględniać ich lokalizację podczas zakładania kopalni. Nie wszystkie lokalizacje będą oferować te same źródła energii elektrycznej w tych samych cenach, więc górnicy muszą znaleźć lokalizacje, które nie tylko mają obfitą, tanią energię elektryczną, ale także zapewniają, że energia elektryczna jest również zielona i zrównoważona.

Na koniec pamiętaj o miejscach, które zachęcają górników Bitcoina do rozwijania swoich działalności. Gdzie wiesz, że wiatry polityczne nie zmienią się z dnia na dzień, a wszystkie operacje zostaną zamknięte, tak jak miało to miejsce ostatnio w Chinach i Iranie.

Lekcja 6: Czas to pieniądz

To stwierdzenie powtórzono już miliony razy, ale czas to naprawdę pieniądz, a wszelkie przestoje lub opóźnienia w mocy obliczeniowej mogą być kosztowne. Oznacza to doskonałą kontrolę operacyjną nad aktualizacjami sprzętu, plan obsługi platform wydobywczych i oprogramowanie, które może efektywnie zarządzać operacjami. Oznacza to również kreatywność i zdolność przewidywania przyszłości w tej branży. Ci którzy myślą na 2 czy nawet 3 kroki do przodu, będą cieszyć się stabilnym zyskiem i spokojem głowy.

Są to rodzaje obliczonych ruchów, które górnik nie tylko musi chcieć wykonać, ale także mieć wystarczającą wiedzę na temat swoich operacji, aby wiedzieć, jak je wykonać.

Lekcja 7: Skala jest wszystkim

Wreszcie skala jest wszystkim. Ustaliliśmy wcześniej, że nie możesz już zaczynać od kopania w piwnicy z jedną koparką i iść w górę. Zamiast tego wyścig ma być jak największy, ponieważ skala jest bezpośrednio skorelowana z przychodami: im jesteś większy, tym zgarniasz większy zysk.

Budowanie przyszłości

Termin „większy, lepszy, szybszy” naprawdę doskonale odnosi się do kopania bitcoinów, więc jeśli nie jesteś gotowy do opracowywania strategii, inwestowania czasu i pieniędzy, rozwiązywania problemów i podejmowania ryzyka, to ta branża może nie być dla Ciebie.

Za górnikami już wiele odrobionych lekcji, ale jeszcze więcej nauki i błędów w nadchodzących latach. Dziś patrzymy na tę nową branżę, która już teraz tworzy przyszłość zdecentralizowanej waluty i nowych sposobów wymiany wartości na całym świecie. A to wszystko zaczęło się od kilku pasjonatów i ich komputerów rozsianych po akademikach i piwnicach.

Finansowy Krytyk

Komentarze