Crypto Critic: Edukujmy o blockchainie

Blockchain – technologia o której słyszało wielu ale rozumie ją niewielu. Naszą rolą jest edukować innych aby ukazać im piękno tego rozwiązania.

Ewangelia blockchainowa

Technologia blockchain jest jedną z najbardziej obiecujących technologii naszych czasów, a jej podstawowa koncepcja jest naprawdę prosta. Zasadniczo jest to księga publiczna lub baza danych, która po prostu zawiera spis historycznych aktywności danego systemu. Problem w tym, że większość ludzi wyobraża sobie blockchain i jego rozwiązania jako czarną magię lub fizykę kwantową. Dlatego też edukacja publiczna na temat tego, czym tak naprawdę jest blockchain, może być kluczem do jego masowej adopcji.

Brak wiedzy i postrzeganie przez opinię publiczną różnic między technologią blockchain a kryptowalutami to główne przeszkody w przyjęciu tego genialnego rozwiązania do głównego nurtu. Telewizja i inne środki masowego przekazu wciąż przedstawiają blockchaina jako rozwiązanie wielu problemów dla kryminalistów, kojarząc go z mroczną przeszłością Silk Road i darknetu.

Kolejną przeszkodą – którą obecnie można zidentyfikować na tym stopniu rozwoju – jest skalowalność. Widzieliśmy poważne problemy z sieciami Bitcoin i Ethereum, które są dławione przez nadmierne transakcje i wysokie koszty transakcyjne. Tymczasem istnieje wiele sieci — takich jak sieci Polkadot i Tron — które obecnie zajmują się tymi problemami.

Kosztowne ale opłacalne wdrożenie

Z perspektywy business-to-business głównymi przeszkodami na drodze do przyjęcia technologii blockchain są dodatkowe koszty i całkowita zmiana sposobu prowadzenia biznesu, co powoduje, że niektóre miejsca pracy stają się zbędne. Wdrożenie technologii blockchain w firmie jest kosztowną opcją: wymaga dodatkowego personelu i szkolenia w zakresie specjalistycznych umiejętności, których wielu nie posiada. A pamiętajmy, że specjalistów ds. blockchainu jest naprawdę niewiele i nie są oni najtańsi. Nie jestem pewien, czy niektóre branże są na to jeszcze gotowe, ale moim zdaniem wdrożenie blockchain jest efektywne pod względem kosztów i czasu w dłuższym horyzoncie.

Z perspektywy głównego nurtu blockchain jest wciąż czymś, co nie jest powszechnie rozumiane. Dobry biznes blockchain musiałby opracować rzeczywisty przypadek użycia dla ogółu społeczeństwa. Ludzie nie muszą specjalnie rozumieć, co robi blockchain. Muszą tylko wiedzieć, jaki jest wynik jego pracy i jakie korzyści im to przyniesie.

Pasuje do wszystkiego

Piękno blockchainu polega na tym, że możemy go wykorzystać do prawie wszystkiego. Prawo, medycyna, inżynieria, finanse, e-commerce, do wyboru do koloru. Potencjalnie oznacza to jednak, że niektóre branże zostaną wręcz przesycone najnowszym i najlepszymi pomysłami opartymi na modelu blockchain. Start-upy, które znajdą swoją złotą niszę mogą więc nie tylko zarobić spore pieniądze, ale także realnie zmienić sposób w jaki funkcjonuje świat. Przynajmniej w jednym malutkim segmencie.

To moje pieniądze!

Not your keys, not your coins. Ta krótka fraza doskonale opisuje piękno blockchainu. Decentralizacja, wolność, brak kontroli ale także i pełna odpowiedzialność za swoje pieniądze. Niezbędne jest danie ludziom władzy i autorytetu nad własnymi pieniędzmi i wolnością finansową. W 2021 r. nastąpił boom na zdecentralizowane giełdy, takie jak 1inch, Uniswap czy PancakeSwap — plus setki innych — przenosząc handel na nowy poziom, w którym kontrolujesz swoje klucze, trzymając je w portfelu MetaMask, Trust Wallet lub SafeWallet. Daje to pełną moc i kontrolę przez cały czas nad sposobem ich używania i wydawania oraz poziomem bezpieczeństwa. Oczywiście w użyciu pozostają także stare i dobre zcentralizowane giełdy, które również mają wiele pozytywnych aspektów. Jeżeli już korzystacie z nich to przynajmniej albo nie trzymajcie większych środków na nich, albo chociaż podzielcie te środki na kilka giełd, tak aby w przypadku upadku jednej z nich stracić jedynie część kapitału. Pamiętajcie, że zcentralizowane giełdy mają wasze klucze prywatne do kryptowalut a przecież: not your keys, not your coins

Edukacja to klucz

Dopóki nie będziemy edukować ludzi o nieskończonych możliwościach, jakie mogą oferować nowe technologie, masowa adopcja będzie trudna do osiągnięcia. Dlatego ważne jest, aby te technologie i wiedzę o nich przybliżyć młodszym pokoleniom, gdzie można i należy dokonać prawdziwych przemian. Warto przypomnieć młodej, ambitnej społeczności blockchain, że cel bez planu to tylko życzenie i nigdy nie zawodzisz, dopóki nie przestaniesz próbować. Ta branża jest wciąż w powijakach i jest gotowa zrewolucjonizować świat. Tak aby ambitne pomysły stały się rzeczywistością.

Finansowy Krytyk

. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

Komentarze