Crypto Critic: Delegalizacja kryptowalut nic nie daje

Rynek kryptowalut stanowi znacznie mniejszy procent zainteresowania dla przestępców w porównaniu z tradycyjnymi finansami, więc delegalizowanie kryptowalut nie rozwiąże problemu oszustw finansowych.

Niewłaściwa droga

Wiele rządów próbuje zakazać kryptowalut, z ostatnimi przykładami z Chin, Indii, Turcji i Nigerii. Powód tego jest prosty: zdecentralizowany charakter kryptowalut stanowi zagrożenie dla starszego systemu finansowego, a ponieważ sama technologia jest wciąż w powijakach, wydaje się przyciągać rzesze oszustów. Mimo to zablokowanie kryptowalut w najmniejszym stopniu nie zniechęci ani hakerów ani oszustów.

Zakazy nic nie dają

Od początku istnienia kryptowalut hakerzy wykazywali znaczny apetyt na tę formę pieniędzy. Postrzegany urok anonimowości podczas otrzymywania płatności stworzył aurę wolności dla wszystkich kryptowalut. Jednak często jest to źle rozumiane, ponieważ żaden z publicznych łańcuchów bloków nie jest prywatny ani anonimowy w swojej obecnej formie. Chociaż transakcje są pseudo anonimowe w łańcuchu bloków, użytkownicy nadal będą musieli w pewnym momencie dokonać konwersji na i z walut fiducjarnych. Kroki te często wymagają weryfikacji tożsamości za pomocą oficjalnych dokumentów, negując cały aspekt anonimowości i prywatności.

Mimo że większość hakerów przyznaje, że kryptowalutom brakuje zarówno prywatności, jak i anonimowości, ogólne wskaźniki przestępczości pozostają stosunkowo wysokie. Pomimo znacznego spadku przestępczości związanej z kryptowalutami w 2020 r., według raportu firmy zajmującej się bezpieczeństwem, CipherTrace, nadal istnieje wiele obaw o ilość oszustów grasujących na tym rynku. Z tego powodu wiele rządów chce zakazać kryptowalut, ponieważ spodziewają się, że takie środki zniechęcą hakerów do wyrządzania szkód.

Taki obrót spraw wydaje się jednak mało prawdopodobny. Dzięki takim narzędziom, jak oprogramowanie ransomware, złośliwe oprogramowanie i inne rodzaje działalności przestępczej, hakerzy nie będą musieli włożyć wiele wysiłku, aby zmienić sposób otrzymywania płatności. Kryptowaluty oferują pseudo anonimowość, ale nie są to jedyne metody płatności, które to umożliwiają.

Prawdziwa anonimowość

Na przykład karty podarunkowe to wygodny, legalny sposób przenoszenia wartości z jednej osoby na drugą. Większość sklepów sprzedaje karty podarunkowe na różne usługi, w tym Netflix, iTunes, PlayStation i tak dalej. Każda karta podarunkowa ma określoną wartość pieniężną i nie wymaga imienia i nazwiska w celu nabycia lub zamiany na pieniądze online. Karty te są w istocie znacznie bardziej prywatne i anonimowe niż kiedykolwiek będą kryptowaluty. Są one jednak również bardziej dostępne, co sprawia, że ​​stanowią poważniejszy problem dla rządów, które chcą wytropić i pozbyć się oszustów.

Ta sama koncepcja dotyczy kart przedpłaconych (ang. pre paid) dla operatorów telefonii komórkowej. Ponieważ te karty nie wymagają weryfikacji tożsamości do zakupu i nie wymagają specjalnej aktywacji, są w zasadzie anonimowymi pieniędzmi. Chociaż przedpłacone karty mobilne niekoniecznie są opłacalne za granicą, pozostają prywatnym sposobem przekazywania wartości od jednej osoby do drugiej.

Jeśli rządy poważnie podchodzą do kwestii odstraszania hakerów i oszustów, będą również musiały znaleźć sposób na odcięcie ich od istniejącego systemu finansowego. Konta bankowe i karty płatnicze można przejmować i kraść zbyt wygodnie, nawet w 2021 roku. Hakerzy i inni przestępcy mogą uzyskać dostęp do konta bankowego za pomocą różnych środków, w tym mobilnych trojanów, fałszywych aplikacji, phishingu, keyloggerów czy ataków typu man-in-the-middle. Dopóki hakerzy będą mogli zarabiać pieniądze bez natychmiastowych reperkusji, będą nadal badać różne opcje, które mają do dyspozycji. A kryptowalut są po prostu jedną z takich opcji.

Bezpieczne kryptowaluty

Chociaż rządy mocno wierzą, że Bitcoin i inne kryptowaluty są głównym powodem przestępczości w Internecie, rzeczywistość jest często inna. Według niedawnego raportu Chainalysis, zaledwie 0,34% łącznej wielkości transakcji na rynku kryptowalut dotyczyło nielegalnej działalności w 2020 roku. Jest to gwałtowny spadek w porównaniu z 2% odnotowanymi w 2019 roku. Jeśli już, to badanie przeprowadzone przez Chainalysis pokazuje, że coraz mniej przestępców koncentruje się na Bitcoinie i innych aktywach kryptograficznych.

Zagłębiając się nieco głębiej, okazuje się, że oprogramowanie ransomware pozostaje najlepszym rozwiązaniem dla przestępczości internetowej i stanowi bardzo poważne zagrożenie i problem. Ponieważ coraz więcej osób pracuje z domu z powodu ograniczeń rządowych, pojawiają się nowe możliwości dla przestępców, którzy chcą szybko zarobić. Nie oznacza to automatycznie, że kryptowaluty są złe i niebezpieczne oraz, że zostaną wycofane, ponieważ większość konsumentów nie ma pojęcia, jak działa ta branża.

Zdelegalizujmy całe finanse

Każdy rząd, który chce zakazać kryptowalut, nie odniesie sukcesu z wielu powodów. Przede wszystkim niemożliwe jest uniemożliwienie ludziom korzystania z aktywów kryptograficznych, ponieważ rządy nie mają kontroli nad tymi sieciami, ani nie ma żadnych głównych operatorów ani dyrektorów generalnych, którzy naciskaliby na zaprzestanie działalności, co sprawia, że ​​działanie rządów jest prawie niemożliwe. Chociaż organy regulacyjne mogą utrudniać życie dostawcom usług, firmy te niekoniecznie są niezbędne do utrzymania ekosystemu kryptowalut.

Co więcej, nie należy ignorować licznych możliwości zarabiania pieniędzy, jakie mają do dyspozycji hakerzy i oszuści. Jeśli celem jest zapobieganie nielegalnej działalności, najwyższym priorytetem musi być zwalczanie nadużywania tradycyjnych finansów. Kryptowaluty stanowią znacznie mniejszy rynek dla przestępców w porównaniu z usługami i produktami bankowymi, a także kartami podarunkowymi i innymi formami pseudonimowych pieniędzy. Zajęcie się cyberprzestępczością jest pilną sprawą, ponieważ koszty walki w tym sektorze coraz bardziej wymykają się spod kontroli, ale nie należy skupiać się na kryptowalutach.

Każda próba rozprawienia się z kryptowalutą „ponieważ przestępcy jej używają” jest fałszywa. Jeśli to naprawdę jest celem, istnieją różne podejścia do eksploracji, zamiast zakazywania czegoś. Ponieważ nie można używać kryptowalut bez tradycyjnego systemu finansowego, nietrudno zauważyć, na czym rządy powinny skupić swoją uwagę. Niestety, żaden z nich nie wydaje się skłonny przyznać, że system, który pomagają utrzymać, jest winny większości współczesnych działań przestępczych.

Finansowy Krytyk

Komentarze