Crypto Critic: Czas na KryptoSpołeczeństwo

Nadchodzi rewolucja

Od płatności za pomocą kodu QR po aplikacje bankowości mobilnej, konsumenci na całym świecie coraz bardziej polegają na rozwiązaniach płatności cyfrowych, zwłaszcza że technologia mobilna staje się coraz bardziej wszechobecna. Wysiłki rządów na rzecz napędzania gospodarek bezgotówkowych jest kluczowym czynnikiem w tej sprawie, a kraje takie jak Singapur czy Filipiny widzą, jak ich banki centralne napędzają przyjęcie płatności zbliżeniowych. W rezultacie wskaźniki wykorzystania platform płatności cyfrowych odnotowały obiecujący wzrost, na samych Filipinach sięgający 5000%.

Ten bezprecedensowy wzrost płatności bezgotówkowych toruje również drogę do szerszego przyjęcia krypto, a liczba użytkowników kryptowalut na całym świecie osiągnęła w styczniu około 106 milionów. Chociaż oznacza to imponując, to wciąż tylko kropla w morzu w porównaniu z 4,7 miliarda ludzi, którzy mają dostęp do Internetu.

Ale skoro kryptowaluty nadal trafiają na nagłówki gazet, to co jednak będzie potrzebne do masowej adopcji?

Ubankowić nieubankowionych

Dzisiaj miliardy ludzi na całym świecie nie są w stanie uzyskać dostępu do nawet najbardziej podstawowych usług finansowych za pomocą tradycyjnych instytucji, a tym samym nie są w stanie bezpiecznie oszczędzać swoich pieniędzy ani nimi zarządzać. W czasach dewastacji gospodarczej, takich jak w zeszłym roku, w którym światowe gospodarki zostały zachwiane wpływem lockdown-ów, ogromna przepaść między bogatymi a biednymi stała się jeszcze bardziej wyraźna. Globalna pandemia tylko utrwaliła brak zintegrowanej infrastruktury finansowej, co doprowadziło do tego, że około jedna trzecia światowej populacji nie ma żadnej formy bezpieczeństwa finansowego, na której mogłaby się oprzeć.

Jednak dzięki portfelom kryptograficznym każdy może przenosić swoje krypto międzynarodowo, o ile ma połączenie z Internetem. Ponieważ aplikacje kryptograficzne są zbudowane na zdecentralizowanych łańcuchach bloków, transakcje są przeprowadzane na zasadzie peer-to-peer pod nieobecność tradycyjnych pośredników, takich jak bankierzy czy domy maklerskie. Skutkuje to znacznymi oszczędnościami w kosztach transakcji, ponieważ tradycyjne opłaty za przelewy transgraniczne dla niewielkich kwot mogą sięgać nawet kilkunastu procent po uwzględnieniu opłat pośredników zarówno po stronie nadawcy, jak i odbiorcy. Tymczasem te same opłaty za kryptowaluty często wynoszą mniej niż 1 procent — niezależnie od kwoty transakcji.

Sprawiedliwe finanse

Co więcej, wysoce zdecentralizowane platformy nie mają uprawnień blokujących, co oznacza, że ​​każdy, kto ma portfel kryptograficzny i połączenie internetowe, może pożyczać, przesyłać lub wymieniać swoje krypto bez zatwierdzenia przez organ centralny lub pośrednika. Zamiast tego transakcje są realizowane za pomocą inteligentnych kontraktów, które automatyzują je, o ile spełnione są wstępnie zakodowane warunki. Oprócz oszczędności kosztów mamy również oszczędność czasu. Przetwarzanie transakcji przelewu może potrwać kilka dni, podczas gdy kryptowaluty można przesłać w ciągu zaledwie kilku minut lub nawet sekund.

Jednak większość platform kryptograficznych nadal prosi o jakąś formę formalnej identyfikacji w ramach weryfikacji tożsamości i procesu poznaj swojego klienta (ang. KYC). Może to być numer telefonu, dokument tożsamości ze zdjęciem lub dowód adresu zamieszkania. Niektóre platformy przyjmują podejście wielopoziomowe, w którym im więcej informacji dostarczają użytkownicy, tym więcej usług mogą uzyskać dostęp. Chociaż jest to konieczne do zapewnienia zgodności z KYC i przeciwdziałaniem praniu pieniędzy, stwarza to bariery dla użytkowników, którzy nie posiadają żadnych formalnych dokumentów identyfikacyjnych.

To powiedziawszy, niektóre zdecentralizowane giełdy lub DEX nadal przestrzegają zasad anonimowości i pracy bez zaufania, nie wymuszając KYC na swoich użytkownikach. Wyeliminowanie weryfikacji konta i czasu oczekiwania na zatwierdzenie przyciągnęło wielu do tego typu DEX-ów – takich jak PancakeSwap, Uniswap czy DeFiChain’s DEX – i sprawiło, że finanse są naprawdę dostępne i integracyjne dla wszystkich. Poza prostymi transakcjami, ostatnie innowacje w przestrzeni kryptograficznej obiecują znacznie bardziej sprawiedliwy system finansowy, w którym osoby nieposiadające bankowości i niedostatecznie ubankowione mogą uzyskać dostęp do większej liczby środków do budowania bogactwa.

Krypto społeczeństwo

Powszechne przyjęcie technologii płatności cyfrowych, takich jak kody QR i dane biometryczne, jest zdecydowanie obiecującym znakiem, że konsumenci stali się bardziej świadomi cyfrowo niż kiedykolwiek wcześniej. Oprócz nowych technologii płatniczych rozpowszechnienie inwestycji detalicznych doprowadziło do zmiany paradygmatu w krajobrazie inwestycyjnym, a działalność handlowa podwoiła się w ciągu ostatniego roku. Przyjazne dla użytkownika platformy, takie jak Robinhood i ich dobrze znane odpowiedniki kryptograficzne — takie jak Coinbase — sprawiły, że inwestowanie stało się znacznie bardziej dostępne dla inwestorów nieinstytucjonalnych.

Ten historyczny wzrost płatności bezgotówkowych i inwestycji detalicznych spowodował, że społeczeństwo zyskało większą ekspozycję na różne rodzaje aktywów. Jednak w Stanach Zjednoczonych aż 84% dorosłych albo nie jest zainteresowanych kryptowalutami, albo nigdy o nich nie słyszało. Chociaż można to przypisać pozornie zastraszającym aspektom technicznym, jesteśmy teraz w dobrym miejscu, aby stopniowo przechodzić w kierunku społeczeństwa bardziej kryptowalutowego.

Na razie można zrobić znacznie więcej, aby pomóc konsumentom głównego nurtu w lepszym zrozumieniu kryptowalut. Projekty kryptograficzne mogłyby zainwestować więcej zasobów w tworzenie treści edukacyjnych, aby wypełnić lukę w wiedzy – czy to za pomocą przewodników, czy szczegółowych objaśnień.

Krypto przekona świat

Ponieważ rozmowy na temat kryptowalut ewoluują, rządy zwracają na to uwagę. Chociaż gotówka nie zostanie wyeliminowana w najbliższym czasie, aż 86% banków centralnych na całym świecie szuka cyfrowych walut banku centralnego w dążeniu do pozbycia się gotówki. Pierwsza na świecie cyfrowa waluta banku centralnego (CBDC) – Sand Dollar – została ogłoszona przez Bank Centralny Bahamów w 2018 roku i oficjalnie uruchomiona w październiku ubiegłego roku.

Chociaż CBDC będą regulowane przez organ centralny, ich przyjęcie będzie stanowiło głęboki komunikat dla uczestników rynku na temat legalności walut cyfrowych. Wprowadzenie CBDC jest zatem bardzo potrzebną trampoliną do katalizowania adopcji kryptowalut na dużą skalę.

W krótkim okresie kryptowaluta nie zastąpi istniejącego systemu finansowego, ale zamiast tego stworzy własny ekosystem, który będzie odpowiedni dla nowej generacji cyfrowych, doświadczonych finansowo użytkowników. Chociaż rozgrzanie się konsumentów do kryptowaluty zajmie trochę czasu, rodząca się technologia sprawdzi się w odpowiednim czasie, oferując tańsze, bezpieczniejsze i bardziej integracyjne usługi finansowe dla wszystkich.

Finansowy Krytyk

Komentarze